У нашій державі триває реформа галузі охорони здоров’я. Президент України В. Янукович взяв її реалізацію під особистий контроль, визначивши як ключові завдання реформування доступність медичних послуг, їх високу якість і захист прав пацієнтів, а також профілактику і стимулювання здорового способу життя. Однією зі складових реформи є створення центрів первинної медико-санітарної допомоги. Такий був створений і в нашому районі, за пропозицією райдержадміністрації та згідно з відповідним рішенням районної ради. Очолив цей заклад Олег Ярославович СУМКО (на фото вгорі). Ми попросили керівника розповісти про результати діяльності центру за рік.

 

- Олеже Ярославовичу, нагадайте, будь ласка, ще раз нашим читачам, з якою метою був створений Здолбунівський районний центр первинної медичної допомоги? Які його основні функції?
- Комунальний заклад охорони здоров’я “Здолбунівський районний центр первинної медичної допомоги” створений у рамках реформування медичної галузі району за рішенням Здолбунівської районної ради у грудні 2012 року, а розпочав своє функціонування з 1 січня 2013 року. Метою створення закладу було чітке розмежування в районі надання медичної допомоги на первинний та вторинний рівні, покращення якості та доступності медичних послуг населенню. Не секрет, що багато хворих при найбільш поширених захворюваннях замість того, щоб звернутися за медичною допомогою до дільничного терапевта або сімейного лікаря, звертаються до вузьких спеціалістів ЦРЛ або обласних закладів, створюючи тим самим великі черги та надмірне навантаження на таких лікарів.

Основними функціями медичного закладу є:
надання первинної медичної допомоги жителям району при найбільш поширених захворюваннях за місцем їх проживання в амбулаторних умовах;
проведення лікувально-профілактичних заходів з метою збереження та покращення здоров’я населення;
забезпечення права пацієнтів на вільний вибір лікаря, що надає первинну медичну допомогу;
проведення обов’язкових медичних профілактичних оглядів;
забезпечення ефективного використання наявних ресурсів ФАПів та амбулаторій, створення безпечних умов праці персоналу та ін.
- Як змінилася структура мережі закладів охорони здоров’я? Чи вплинув процес реформування на працівників галузі медицини району? Можливо, якість медустанови були закриті? Хтось втратив роботу?
- Для приведення у відповідність до наказів Міністерства охорони здоров’я України відбулися деякі зміни в структурі нашого закладу. З березня 2013 року на базі Мізоцького та Здолбунівського відділень сімейної медицини створені Мізоцька та три Здолбунівських амбулаторії загальної практики сімейної медицини. У ІV кварталі минулого року відбулась реорганізація Мізоцької районної лікарні шляхом злиття її поліклінічного відділення з лікарською амбулаторією. Це дало змогу об’єднати всіх вузьких спеціалістів, діагностичні підрозділи, дільничних терапевтів, педіатрів та сімейних лікарів в єдину структуру. При цьому жоден медичний заклад не був закритий та жоден медичний працівник, у зв’язку із зміною структури, не був звільнений.
- Один рік, звичайно, невеликий термін для того, аби здійснити якість глобальні зміни у сфері медицини району. Проте скажіть, чи вдалося досягти якихось результатів, які б дозволили жителям Здолбунівщини реально відчути, що реформа здійснюється саме в їх інтересах?
- Про ефективність проведеної медичної реформи в нашому районі за такий короткий час судити важко. Але за цей рік ми сформували нормативну базу закладу, зареєструвалися у всіх установах і фондах, затвердили відповідну організаційну струк­туру, отримали ліцензію на право провадження медичної практики для всіх 27 фельдшерсько-акушер­ських пунктів та 10 лікарських амбулаторій, забезпечили належне утримання та функціонування усіх структурних підрозділів центру. За спонсорські кошти та при активній допомозі сільських жителів провели капітальний ремонт ФАПу с. Нова Мощаниця, поточні ремонти більшості ФАПів та амбулаторій району. Намітили плани і на найближчий час. Перед медичними працівниками нашого закладу ставимо завдання донести до населення, що в разі необхідності (за виключенням екстрених випадків) вони повинні вчасно звертатись за медичною допомогою в першу чергу до своїх сімейних лікарів, дільничних терапевтів та педіат­рів. А вже лікар визначить, де повинен лікуватися та обстежуватись той чи інший хворий. При необхідності лікар зобов’язаний направити хворого на вторинний або третинний рівень надання медичної допомоги, тобто в ЦРЛ чи обласні медичні заклади. В розвинутих країнах приблизно 80-85% хворих розпочинають і закінчують лікування на первинному рівні. У нас, на жаль, цей показник не перевищує 40-50%. Тому нам є над чим працювати у цьому напрямку. Ефективність медичної реформи жителі району зможуть відчути не раніше, ніж через 3-4 роки, звичайно, при умові адекватного фінансування галузі.
- Як здійснюється фінансування закладу?
- Фінансування закладу здійснюється за кошти районного бюджету. У 2013 році Здолбунівський районний центр первинної медичної допомоги профінансовано на суму 7,4 млн. грн., з яких 98% склали видатки на заробітну плату та комунальні послуги. В загальному обсязі фінансування первинна медична допомога отримала 24% від коштів, що виділялися на охорону здоров’я в районі. Рекомендований МОЗ України показник повинен становити не менше 30%.
- Ви призначені на цю посаду на контрактній основі? На який термін?
- Мене призначено на посаду рішенням районної ради. За дорученням районної ради головою райдерж­адміністрації зі мною було укладено контракт терміном на 1 рік. Контракт припинено розпорядженням голови адміністрації 31 грудня 2013 року. Призначення на посаду головного лікаря комунального закладу охорони здоров’я має відбуватися відповідно до статті 16 Закону України “Про основи законодавства України про охорону здоров’я”, а процедура призначення/звільнення регламентується відповідним рішенням органу місцевого самоврядування.
- Чи вдається вам знаходити порозуміння з районною владою?
- Вирішення ряду проблем, пов’язаних з діяльністю закладу, потребує розуміння і підтримки районної влади – як ради, так і адміністрації. Найгостріше питання – це нестача коштів. Але спільними зусиллями вдається знаходити вихід з найскладніших ситуацій.
- Які проблеми у роботі існують нині і яке ваше бачення шляхів їх вирішення?
- У центрі працюють достатньо кваліфіковані медичні кадри, наявні приміщення для провадження нашої діяльності. Однак, основна проблема, як я вже сказав, - недостатнє фінансування. Заклад потребує поновлення медичного обладнання, санітарного автотранспорту, проведення поточних та капітальних ремонтів будівель, впровадження енергозберігаючих технологій тощо. Подана пропозиція в управління охорони здоров’я облдержадміністрації про включення наших ФАПів та амбулаторій на реконструкцію за кошти Світового банку, що буде проводитися в 2014-2017 роках. Нагадаю читачам, що управління охорони здоров’я обл­держадміністрації виграло грант Світового банку на суму 30 млн. доларів, і частина цих коштів буде спрямована на реконструкцію закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу. Також є надія на фінансову допомогу спонсорів та меценатів, підтримка яких дуже бажана для покращення матеріально-техніч­ного стану наших медичних закладів.
Однією з проблем центру є недостатня забезпеченість амбулаторій лікарськими кад­рами, зокрема дільничними терапевтами та сімейними лікарями. Завершується підготовка лікаря в Ступнівську амбулаторію сімейної медицини, де спеціаліст був відсутній впродовж 10 років. Нині ведеться робота з підготовки документів для отримання ліцензії на право здійснення діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних препаратів, психотропних речовин та прекурсорів.
- Які подальші кроки реформування?
- З метою подальшої модернізації первинної медичної допомоги у 2014-2017 роках планується проведення реорганізації та реконструкції ФАПів, що обслуговують понад тисячу жителів, у лікарські амбулаторії. Щодо реформування вторинної медичної допомоги, то на рівні управління охорони здоров’я облдержадміністрації вивчається питання про об’єднання центральних районних лікарень в госпітальні округи. Але цей процес буде здійснюватися після завершення експерименту у
пілотних областях - Він­ни­цькій, Донецькій і Дні­про­­петровській.
- Дякую за інтерв’ю.
Розмовляла
Людмила ВАСЮК.

На фото внизу: ФАП с. Нова Мощаниця до та після капітального ремонту.

 

Comments are now closed for this entry