Події, які впродовж останніх тижнів відбуваються в нашій державі, не залишають байдужих не лише в Україні, а й поза її межами. Не буде перебільшенням сказати, що за тим, як українці вийшли на вулицю захищати своє право жити у вільній європейській країні, слідкує увесь світ. Останній тиждень Майдан святкує Різдво. Гостей розважають відомі музиканти, ставлять вертепи. Скільки ще стоятиме Майдан та чи помітить своїх громадян, які вийшли на протест, влада? Відповіді на ці питання для “Газети по-українськи” спробував дати колишній народний депутат Тарас Чорновіл. (на фото).

 

- Які позиції влади нині?
- Вона поводиться шизофренічно. Знаю Януковича як людину кмітливу, яка могла швидко приймати рішення. Навіть ющенківські губернатори кажуть, що за часів прем’єрства Янукович робив правильні висновки, а зараз не впізнають його. Що від нього чекати - незрозуміло.
Найімовірніше, людей на Майдані для Януковича немає. В його розумінні й Майдану 2004 року не було. Думає, то була велика інтрига Леоніда Кучми, якому втретє хотілося стати президентом, тому всіх зіштовхував лобами.


- Що зараз відбувається між владою та опозицією?
- Домовляються, лякають, куп­ляють. Наша опозиція наробила купу дурниць. Починаючи з планів послати людей на Банкову і не закріпити там контроль за провокаціями. Блокувати урядовий квартал, не маючи жодної змоги утримати його. 2003 року ще одна любителька захоплювати приміщення Юлія Тимошенко в рамках “Повстань, Україно” спробувала закрити нашими силами периметр Банкової. І Кучма, який до того був дуже терплячим і спокійно на все дивився, моментально відреагував. Через 2 години, як ми почали виставляти намети й оточувати прилеглі вулиці, прийшов “Беркут”. Відтіснили, не б’ючи, й зачистили територію. Якщо закриваєте президентові доступ до Адміністрації, то маєте розуміти: відбудеться розблокування. Хочете вести людей до “Межигір’я”? А прогноз погоди читали, карту Київщини дивилися? Як робити перекриття? Полк “Беркуту” стримає навіть мільйон людей. Хіба матимете із собою гранатомети й бойову авіацію. Це — провокативна заява, яка означає: Майдан нам надокучив, не маємо сил тут сидіти, давайте щось зробимо таке, після чого цей Майдан розженуть.
- Позбутися Майдану можливо?
- Ні, бо люди самоорганізувалися. В нас не тільки Янукович живе 2004 роком. Є лідери опозиції, які виходять на Майдан і кричать “Банду геть!”. Думають, цього достатньо. Але: тоді було “Так”, а зараз людей цікавить ще й “Як?”. Коли опозиція скомандує щось робити, майданівці можуть і не послухатися. Плюс є сепаратистська зона Київської міськдержадміністрації, де сидить “Свобода”. Вона діє з прицілом на 2015 рік. Щоб Тягнибок вийшов у другий тур із Януковичем і став головним в опозиції.
- Звідки така інформація?
- Це план штабу Януковича. Його відпрацьовували ще на парламентських виборах 2006 року. Вся Луганська організація “регіоналів” матом крила своїх партійних лідерів, бо їх відправили на Західну Україну захищати результати “Свободи”. Був свідком цього, коли летів з одним із групи.
Ще є Кличко, який не розуміє, що робити. Йому заклали в голову: при кожній зустрічі має розказувати народу, що є головним конкурентом Януковича.
- Це не так?
- За процентами - правда. Але коли підписання Угоди про асоціацію зірване, Кличка буде легше зняти з виборів. І всі ці заяви мало чим допоможуть.
Яценюк - розгублений. Його люди пробують узяти Майдан під контроль. Історія з громадською організацією “Майдан” - художества його команди. Через якийсь час почнеться певне бродіння, не знатимуть що робити, Майдану бракуватиме коштів. Тоді вилізуть ультрарадикали, яким би тільки кулаками махати. Поки їх затюкали.
- Майдан простоїть до 2015 року?
- Сумніваюся. Вічно стояти він не може. Мають бути періодичні перемоги. Наприклад, повалити уряд. Та й люди Януковича працюватимуть на деморалізацію Майдану.
- Як виходити з політичної кризи?
- Влада зверху не бачить кризу. Вважає, що Янукович має шанси стати президентом 2015 року. І це реально: після зірвання асоціації та якщо зуміють деморалізувати Майдан.
На Сході відкриють товаропотоки, десь запрацюють заводи. Росія допоможе. Бо їй не треба демократичні процеси в Україні. Для них це занадто поганий приклад.
- Якої стратегії дотримувалася і дотримуватиметься Росія на території України?
- Їм потрібна Україна в стані дефолту. Він відстрочений до літа 2015-го. Тягнутиме за собою повну невиплату внутрішніх, зовнішніх та соціальних зобов’язань.
- Навіщо Януковичу в таких умовах ставати президентом удруге?
- Його вже ніхто не питає. Після того, як здався на милість Росії, не може навіть скавчати. Московські угоди дуже добре продумані. Росія не дає нам ніякого кредиту. Це - короткочасний викуп облігацій, до 2015 року. Можуть відкликати або перепродати їх іншій стороні. У кредиті прописані всі обставини, в тому числі можливість реструктуризації. А тут нічого подібного немає. Одномоментна вимога повернення грошей - автоматичний дефолт.
Основне, що зараз цікавить Росію, - взяти повний контроль над шельфом Чорного та Азовського морів. Плюс - розкол України. Про це почали відверто говорити не тільки москвичі, але й секретар Ради нацбезпеки й оборони Андрій Клюєв. На фоні дефолту має бути створена ситуація, коли дадуть можливість Західній Україні з кількома областями йти на всі чотири сторони. Схід та Південь постараються взяти під повний контроль.
- Яка буде політика США та Євросоюзу щодо України?
- Досі говорять про “відкриті двері”. Вони є такими для тих, хто хоче зайти. Але Янукович від них шарахається, як чорт від ладану. Дотиснути можна було до московських домовленостей - ввести прямі жорсткі санкції до чиновників, силовиків та всіх провладних бізнесменів і олігархів.
На білбордах Віктора Медведчука (керівник громадської організації “Український вибір”, кум президента Росії Володимира Путіна. - “ГПУ”) написано: “Пункт перший - зірвати асоціацію - виконано. Пункт другий - вступити до Митного союзу - майже зробили. Третій - відновити народовладдя”. Це означає дати можливість Януковичу ще раз стати президентом, зробити вірнопідданого прем’єром - того ж Медведчука чи Юрія Бойка (віце-прем’єр), перекупити Верховну Раду і після того повернути Конституцію 2004 року. Тоді Янукович буде нікому не потрібен. Випадково під час полювання в лісі може вискочити якийсь кабан, якого не встигнуть зупинити, чи вертольотик упаде.
- Люди приймуть сценарій підпорядкування Росії?
- Очевидно, ні. Ми побачили, що народне виявлення волі — це дуже сильно, сколихнуло всю Європу. Але процес починає звужуватися. Ним хтось мусить керувати. А в нас немає лідера, який може за собою повести.
2015 року буде черговий вибух спротиву, коли Янукович сфальшує результати виборів. Але до того часу він підготується. Активні люди вже “взяті на олівець”. Всіх, хто ще щось може зробити в країні, Майдан засвітив. Когось постараються посадити, інших - залякуватимуть. Нейтралізувати акцію в зародку буде нескладно. Зараз у керівниц­тві Майдану є громадський сектор. З нього могли вирости лідери. Але громадських активістів розбавили політики. Боялися, що там щось народиться.
- Як влада й Росія можуть використати те, що опозиція не йде на Схід і Південь?
- Там нормальні люди. Але звик­ли жити малим. Більшість населення України не була за кордоном. Тим паче - в Євросоюзі. На Сході та Півдні цей показник доходить до 99 відсотків. Там не бачать альтернативи Росії. Їм малюють картину: “Ми могли втратити все, бо Росія перекривала. А зараз добилися, що газ дешевий, кредити прийшли, заводи працюватимуть”. Народ у принципі задоволений.
- Які ваші стосунки з правлячою командою зараз?
- Після побиття студентів на Майдані Незалежності не спілкуюся з ними. Є речі, після яких треба ставити крапку. Це 30 листопада та 11 грудня. З ким знайомий, відправив есемески з питанням: “Ще в “Регіонах”? Не пече?”. Декому з тих, хто виходить на ефіри та багато говорить, написав: “Проклинаю” або “Чи не хочеш намилити мотузку та повіситися?”. Відповів тільки Нестор Шуфрич. Намагався додзвонитися. Потім написав повідомлення: “Ти до кінця не зрозумієш. Я інакше не можу”...
Розмовляли
Оксана Перевозна,
Ольга Москалюк
“Газета по-українськи”,
3 січня 2014 року.

Comments are now closed for this entry