З-поміж усіх зимових свят чи не найвеселішим та найочікуванішим є день Андрія, 13 грудня, коли, за українським звичаєм, сільська молодь збиралася в одній хаті на так званих «великих» вечорницях, влаштовуючи там усілякі забави.
Власне, саме свято відзначається на честь апостола Андрія Первозванного, якого вважають не лише покровителем української церкви, а й шанують як засновника Києва.


3 давніх-давен славилася Україна таким звичаєм, як ворожіння у ніч на Андрія. Ця давня традиція - прекрасний витвір людської фантазії, призабутий сьогодні. Повернули йому життя у Здолбунівському професійному ліцеї залізничного транспорту учениці групи № 1, які 12 грудня разом із хлопцями групи № 13 організували справжні українські вечорниці. Дівчата ворожили на судженого, співали та вишивали в очікуванні хлопців, а вже разом з ними - жартували та веселилися. Цікавим моментом дійства були конкурси, учасниками яких стали й глядачі.
А які ж вечорниці без калити? Згадайте:
- Я буду калиту кусати!
- А я буду по губах писати!..
І хоч на святі майже всім дісталося на горіхи від пана Калитинського, та козаків, бажаючих скуштувати калити, не бракувало. Наостанок господиня вечорниць Наталія Коваль разом із дівчатами частувала всіх варениками.
Шана і пам’ять нашим бабусям, мамам, усьому нашому невмирущому народові за той безцінний скарб, що зберегли для нас та наших нащадків. А нашим учням - за те, що повернули до життя один із таких чудових звичаїв та обрядів.
Оксана БАЮН,
заступник директора
Здолбунівського ПЛЗТ
з навчально-виховної роботи.

Comments are now closed for this entry