Після закінчення пленарного засідання 31 сесії Здолбунівської районної ради, яке відбулося 23 жовтня ц. р., голова райради Василь Тимощук закликав присутніх депутатів та сільських голів не розходитися та взяти участь ще в одному заході, запланованому на цей день, - круглому столі на тему реформування місцевого само­врядування та висвітлення положень майбутньої «Угоди про асоціацію між Україною та ЄС».
Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні представив присутнім заступник голови Рівненської обласної ради Михайло Кривко. Якщо коротко характеризувати виступ обласного чиновника, який загалом був досить змістовним та переконливим, то його суть зводилася до того, що в України немає іншого шляху, як провести «злиття» невеликих сільських рад в одну. Пан Михайло наводив приклади Європейських країн, зокрема Польщі, де у 90-их роках минулого століття здійснили адміністративно-тери­торіальну реформу та реформу місцевого самоврядування. Це стало одним з важливих факторів, завдяки якому в Польщі було досягнуто 3 % зростання ВВП.
«Тому настає час, коли треба об’єднувати і в нас сільські ради, але добровільно, хоча й може бути чималий спротив. Центром об’єднаних територій повинен стати найбільш економічно розвинутий населений пункт. Треба чимось заохотити громади, щоб вони виявляли бажання об’єднуватись з іншими. Так як це зробили прибалтійці, де кожному жителеві громади, яка об’єдналась на перших етапах реформування, було виділено певні суми на соціальний розвиток», - зазначив М. Кривко.
Серед присутніх на круглому столі депутатів та сільських голів не знайшлося тих, хто б заперечив суті сказаного. Усі погоджуються, що утримувати, скажімо, 3 сільські ради, в кожній з яких проживає кілька сотень жителів - недоцільно. Адже такі сільради щороку «з’їдають» чималу суму з бюджету на своє забезпечення. Їх злиття в одну раду призведе до чималої економії бюджетних коштів. Але думки стосовно того, куди підуть ці зекономле­ні кошти, у присутніх розділилися. Пан Кривко вважає, що вони будуть використані на соціальну сферу, заробітні плати. А от депутат обласної ради Ніна Путіліна зазначила, що ці кошти можуть піти на поповнення автомобільного парку наших чиновників найвищого рангу, чи, скажімо, на встановлення золотої сантехніки у їхніх будинках.


Задав Михайлу Кривку своє питання і автор цього матеріалу. Адже слова заступника голови обласної ради про те, що така реформа має бути сприйнята позитивно населенням, викликають чимало запитань. За 3 роки президентства Віктора Януковича вже можна було хоча б одну обіцянку підтвердити її виконанням. До прикладу, людям обіцяли, що проведена медична реформа призведе до кращого медичного забезпечення населення, медицина матиме більше коштів. А що ми маємо на практиці? Того, хто відчув покращення медичного забезпечення за останній рік, просимо відписатися в редакцію. Я, натомість, на Покрову спілкувався з одним водієм автомобіля швидкої допомоги нашого району. Каже, що починає забувати, як бензин пахне…
Маємо приклад і Пенсійної реформи. Так, влада казала, що підвищення пенсійного віку - захід непопулярний та в принципі не може бути підтриманий населенням, але ж, за словами основних «режисерів» цієї реформи, усе робилося для того, щоб до 2012 року повністю погасити дефіцит Пенсійного фонду, який станом на 2011 рік склав 9,705 мільярдів гривень (дані КМУ). І що з цього вийшло? А ось що: бюджет ПФУ на 2013 рік затверджено із дефіцитом майже 22 млрд. грн., а який дефіцит є насправді ми можемо лише здогадуватися. Тому й виникає запитання до ініціаторів проведення реформи місцевого самоврядування: на підставі чого прості люди мають вірити, що така реформа буде вдалою? Чи може влада підкріпити свої обіцянки та слова «все буде добре» прикладом, коли після її дій справді «все стало добре»? У Михайла Кривка відповіді на це питання не знайшлося.
Проте чиновники мають неабияке бажання домогтися підтримки «оптимізації» місцевого самоврядування самим населенням. Мовляв, дуже важливо, щоб «злиття» сільських рад виглядало не як «переламування через коліно», а як реформа, яка повністю підтримується простими людьми. А тому вкрай важливо спитати у людей, якої вони думки про реформу. Власне, ці слова - «спитати у людей» - пан Кривко вживав під час свого виступу декілька разів. На що автор цих рядків навів йому приклад схожої ситуації, яка мала місце декілька років тому. Мова йде про добудову енергоблоків № 3 і № 4 Хмельницької АЕС. Під час громадських слухань щодо добудови енергоблоків, які відбувалися у селі Копиткове, серед людей думок проти добудови було значно більше, ніж за добудову. І обласна влада про це добре знала. Натомість це не завадило обласній раді, і депутату Михайлу Кривку в тому числі, підтримали добудову блоків. На мої слова «спитати у людей - це одне, а почути їх - зовсім інше» - Михайло Петрович не відповів, адже поспішав на засідання президії обласної ради…
Змістовним був виступ П’ятигірського сільського голови Петра Нестерчука, точніше не виступ, а крик душі. Суть сказаного - в Україні місцевого самоврядування як такого немає вже давно, адже повноваження сільського голови не дозволяють йому ефективно розвивати своє село, керувати громадою. На кожне, здавалося б, просте та логічне рішення представника громади знайдеться декілька законів, постанов та роз’яснень, які змушують відмовитися від реалізації хороших ідей. Отож, обговорення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні залишило більше запитань, ніж відповідей.
З цікавою доповіддю під час круглого столу виступив кандидат політичних наук Тарас Григорович Жовтенко, який розповів про переваги Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, яка є важливим чинником подальшої співпраці нашої держави та Європейської спільноти.
Лариса Миколаївна Коваль - начальник управління державної служби Головного управління державної служби України в Рівненській області проінформувала присутніх про проект Закону України «Про службу в органах
місцевого самоврядування»,
на­голосила на проблемах в органах місцевого само­врядування, розповіла про зміни, які очікують при
прийнятті цього Закону.
Загалом захід, який тривав кілька годин, був корисним та цікавим для присутніх. Важливо лише, щоб після правильних слів наступали правильні дії.
Сергій КОНДРАЧУК.

Comments are now closed for this entry