69 років тому довга, важка і трагічна вій­на завершилась для українських земель, залишивши по собі руїни і згарища. Саме на території України відбулися великі битви Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.
Воєнні дії тривали на території нашої держави протягом 40 місяців - із 22 червня 1941 року до кінця жовтня 1944 року. Загальні людські втрати України у Великій Віт­чизняній війні 1941-1945 рр. склали близько 9 мільйонів.
У ході визволення України, протягом січня 1943 - жовтня 1944 рр., радянськими військами було проведено 15 наступальних операцій, із них 11 стратегічних і 4 фронтові, найважливішими з яких стали Воронезько-Харківська, Донбаська, Чернігівсько-Полтавська, Корсунь-Шевченківська, Львівсько-Сандомирська. Свого апогею битва за Україну досягла в період з осені 1943 до осені 1944 рр. На українських землях в цей період було зосереджено приблизно половину діючої Червоної Армії. Завершила визволення України Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року наступом І-ї Гвардійської армії. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, а 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон держави.
З метою всенародного уславлення воїнів-переможців, вшанування пам’яті мільйонів полеглих за визволення української землі представників усіх національностей, наших співвітчизників, які загинули на окупованій території, в концтаборах, на фашистській каторзі, відповідним Указом Президента України від 20 жовтня 2009 року було встановлено державне свято - День визволення України від фашистських загарбників.
Пам’ятні заходи цими днями відбуваються у всіх куточках України, проходять такі і нашому районі. Наприклад, у Здолбунівській центральній районній бібліотеці сьогодні спільно працівники книгозбірні та Рівненський обласний осередок МГО МФ «Взаєморозуміння і толерантність» організовують літературно-музичний вечір «Озивається пам’ять безсмертна й жива».

Comments are now closed for this entry