Надзвичайно змістовним, насиченим та багатим на високоповажних гостей зі всієї України був семінар, що відбувся на території нашого району у вівторок 23 липня ц. р. Тема семінару, організованого Здолбунівською районною радою спільно з Інститутом аналізу державної та регіональної політики, - «Самоорганізація населення - шлях до розвитку територіальних громад». У заході взяли участь керівництво районної ради та райдержадміністрації, сільські голови, керівники установ Здолбунівщини, депутати районної та обласної рад, представники громадських організацій. Серед учасників заходу з інших областей - заступник голови Ради Інституту аналізу державної та регіональної політики, кандидат історичних наук Олег Савчук, директор Інституту аналізу державної та регіональної політики Інна Гайворонська, голова ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Андрій Крупник, директор програми «Громадянське суспільство та належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження» Олексій Орловський, а також голови та представники територіальних громад з Микола­ївської, Дніпропетровської, Волинської, Луганської, Херсон­ської, Одеської областей, АР Крим та м. Києва.


У вступному слові, вітаючи високоповажних гостей, голова Здолбунівської районної ради Василь Тимощук коротко розповів присутнім про історію нашого краю, зупинився на роботі органів місцевого самоврядування району. Голова райдержадміністрації Віталій Шуль ознайомив усіх із сьогоденням Здолбунівщини, наголосивши на сильних сторонах нашого сільськогосподарсько-промис­лового регіону.
Теоретична частина семінару включала в себе розгляд питань, що стосувалися розвитку українського села завдяки участі громад у програмах та конкурсах з реалізації грантових проектів, піднімалася проблематика відновлення інституту сільських старост в Україні та інші питання самоорганізації населення. Бо домогтися певних результатів можна лише тоді, коли влада та громада мають спільну мету та чітко бачать шляхи її досягнення. А це, як зауважували виступаючі, на сьогодні в Україні, на жаль, рідкість, адже люди переважно втомилися чекати допомоги від влади, сподіваючись лише на власні сили.


Проте у нашому краї ситуація дещо інша, тому гості і приїхали до нашого району, щоб перейняти досвід у реалізації територіальними громадами грантових проектів. А пишатися нам справді є чим. Як зазначив заступник голови районної ради Яків Мельник, із 2011 року (коли вперше райрадою було проведено конкурс ініціатив територіальних громад) і по сьогодні місцеві ради Здолбунівського району підготували та подали на конкурси підтримки і розвитку територій 62 проекти, з яких 40 здобуло перемогу. Загальна сума, витрачена на реалізацію проектів - 1 млн. 215 тис. грн., з них понад 644 тис. грн. - залучені грантові кошти, понад 159 тис. грн. - позабюджетні кошти (внесок громад), понад 411 тис. грн. - внесок сільських та селищного бюджетів. Якщо не враховувати Урвенську сільську раду, про яку йтиме мова пізніше, то найбільше проектів - по 4 - втілили в життя Мізоцька селищна та Дерманська Перша сільська ради. Так, завдяки участі в конкурсах та програмах підтримки громад, у Мізочі, зокрема, облаштовано спортивний майданчик та проведено ремонти будинку культури і будинку школяррів та молоді, а в Дермані Першому здійснено благоустрій автобусної зупинки, відремонтовано бібліотеку й ФАП.

 


Практична частина семінару проходила на території Урвенської сільської ради, яка включає в себе аж 6 населених пунктів. І в кожному із цих сіл в першому кварталі 2013 року було створено сільські комітети самоорганізації населення, які очолюють голови комітетів (старости). Завдяки спільним зусиллям цих комітетів, а також неймовірному ентузіазму та цілеспрямованості сільського голови Лідії Балабат, Урвенська сільська рада протягом останніх років реалізувала аж 10 грантових проектів. А тому, одразу після відвідування урочища «Джерело Святого Миколая», усі присутні почали знайомитися з об’єктами, які вдалося побудувати чи облаштувати завдяки самоорганізації населення.
Спочатку гості побували у с. Йосипівка, де оглянули дитячий ігровий майданчик. Проект його побудови під назвою «Усмішки мого дитинства» було реалізовано на початку 2013 року за грантові кошти Інституту аналізу державної та регіональної політики. Бюджет проекту - понад 14 тис. грн. (половина з них - грант). Як зазначила голова сільського комітету с. Йосипівка Надія Мисько, краще будь-яких слів щодо важливості реалізації цієї ініціативи говорить той факт, що на ігровому майданчику завжди є діти. Зазначимо також, що деякий інвентар для ігрового майданчика подарував депутат обласної ради Олександр Андріюк. До слова, під час заходу один із присутніх у неформальній розмові підкреслив, що п. Андріюк, мабуть, єдиний депутат, який протягом своєї каденції уже зробив більше, ніж обіцяв людям перед виборами, адже йому є за що дякувати жителям чи не кожного села нашого району.
Після Йосипівки присутні попрямували до Залісся, де теж оглянули дитячий майданчик. Проект його побудови, який має назву «Все найкраще дітям», реалізовано у 2012 році за грантові кошти благодійного фонду «Любіть Україну». Як зазначила голова Урвенської сільської ради Лідія Балабат, її територіальна громада і надалі з радістю брала б участь у конкурсах проектів цієї благодійної організації, проте фонд «Любіть Україну», почесним головою якого є депутат обласної ради Данило Корилкевич, після жовтня 2012 року чомусь перестав проводити подібні конкурси.
Також під час семінару присутні ознайомилися з роботою будинку культури села Гільча Друга, відвідали народознавчу світлицю (у 2012 році було реалізовано проект «Ми мудрість п’єм із джерела епохи») та інші об’єкти соціально-культурної сфери, розташовані на території Урвенської сільської ради. Незабутнє враження на гостей зі сходу України справив концерт за участю аматорів народної самодіяльності краю.
При підведенні підсумків в очах усіх присутніх відчувалася непідробна радість від побаченого. А здолбунівчанам перед гостями було приємно за те, що і в нашому районі є голови територіальних громад, з яких можна і треба брати приклад. Бо легко нічого не робити, прикриваючись відсутністю коштів, значно важче стукати, особливо коли розумієш, що більшість дверей не відчиняться. Сама Лідія Балабат підкреслює, що участь у конкурсах проектів територіальних громад - одна з небагатьох можливостей щось у селі збудувати чи відремонтувати, адже самотужки сільській раді працювати дуже складно: навіть якщо на рахунках і є якісь кошти, казначейство місяцями не здійснює їх проплати. Урвенська сільська рада - наочний приклад того, що самоорганізація населення в Україні - не утопія і не визначення з підручника, а цілком можлива реальність. А учасники семінару зробили для себе висновок, що зародження громадянського суспільства починається не з виступів із високих трибун чи відповідного Указу Президента, а з спільного, толокою, будівництва дитячого майданчика у Йосипівці чи благоустрою кладовища у Заліссі.
Сергій КОНДРАЧУК.
На фото: під час семінару.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry