Ще в дохристиянську добу, в час, коли денне світило набувало найбільшої активності, наші предки відзначали свято Купала, основними атрибутами якого були сонце й вода. Цього дня вони, за повір’ям, набували магічної сили, здатної очищати та зцілювати людей.
Купальські традиції міцно закріпилися в пам’яті народу, і до сьогодні, поряд із відзначенням 7 липня християнського свята Різдва Івана Хрестителя, в селах і містах України відтворюють купальські звичаї, які вирізняється особливою колоритністю, загадковість та романтизмом.

Шанують народні традиції і у селі Глинськ, де останні роки, з ініціативи сільського голови Петра Ольховця, проводиться свято Івана Купала. Не став виключенням і нинішній. У мальовничому куточку села, на березі річки зібралося чимало люду, аби долучитися до купальських гулянь, поринути у чарівливий світ фольклорного дійства.

До односельчан, гостей села звернувся Глинський сільський голова Петро Ольховець. Вітаючи усіх зі святом Івана Купала, він розповів про його зміст та значення, особливе місце в календарі слов’ян, подякував за небайдужість до народних традицій, підтверджену активністю та масовою присутністю.
На святі також були присутні заступник голови РДА Олександр Федорук, начальник відділу освіти РДА Валентина Бондарчук, начальник відділу культури і туризму РДА Олена Мазепа. Звертаючись до учасників заходу, Олександр Васильович побажав усім здоров’я, добра, благополуччя, а також знайти чарівну квітку папороті, яка, за давніми переказами, приносить щастя, багатство й удачу.

Впродовж свята його учасники відтворювали давні обряди: дівчата водили хороводи навколо Марени та Купала, пускали за водою сплетені власноруч вінки, хлопці стрибали через багаття та ін. Традиційні купальські персонажі – Водяник, Лісовик, Кікімора, русалки своїми витівками не давали учасникам свята сумувати, проводили різноманітні конкурси, ігри та забави. І, звичайно, найбільшу насолоду кожен отримав від виступів учасників художньої самодіяльності. Свою творчість на святі демонстрували колективи та окремі виконавці Глинського СБК (директор О. О. Хандрук), Івачківського СБК (директор Т. І. Мельник) та Новомощаницького сільського клубу (завідуюча Л. М. Романюк).
Учасники святкового дійства весело та цікаво провели своє дозвілля в дружніх компаніях, у родинному колі, більше дізналися про народні українські традиції, культурно збагатилися, отримали заряд позитивних емоцій, який додасть наснаги і в повсякденному житті.
Людмила ВАСЮК.
На знімках: фрагменти Купальського свята.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry