Поради консультанта

 

При Рівненському державному аграрному коледжі діє Навчальна юридична консультація, там безкоштовно надають правову допомогу пенсіонерам, інвалідам, студентам та ін. Завідувач Навчальної юридичної консультації Віта Миколаївна ЛЯШКО люб’язно погодилась відповісти і на запитання наших читачів.

 

1) Батько хоче подарувати доньці квартиру, чи потрібно йому звертатись у БТІ для отримання відповідного витягу?
Відповідь. Якщо громадянин має у власності квартиру, яку він хоче подарувати своїй дочці, то з 1.01.2013 року йому вже непотрібно звертатись до БТІ для отримання відповідного витягу, всі необхідні реєстраційні дії, пов’язані з переходом права власності від батька до дочки, здійснюються на підставі щойно нотаріально посвідченого договору дарування квартири відразу у нотаріуса. Адже з 1 січня цього року змінився порядок державної реєстрації права власності на нерухоме майно: житлові будинки, квартири, земельні ділянки тощо. Створено відповідні підрозділи Державної реєстраційної служби, які здійснюють реєстрацію права власності виключно на новостворені (побудовані) житлові будинки, квартири та нові земельні ділянки. До державного реєстратора необхідно буде звертатись і у випадку, якщо право власності на нерухоме майно виникатиме на підставі рішення суду, свідоцтва про право на спадщину тощо.

 

2) Чи потрібно проводити перереєстрацію прав на нерухоме майно, якщо ці права вже були зареєстровані до 1 січня 2013 року?
Відповідь. Права на нерухоме майно та їх обтяження, що були зареєстровані до 1 січня 2013 року, визнаються державою, якщо їх реєстрація була проведена відповідно до законодавства, яке діяло на момент виникнення цих прав, або якщо відповідне законодавство не передбачало проведення державної реєстрації цих прав. У обов’язковому порядку перереєструвати право на нерухомість необхідно тільки в разі, якщо виникла необхідність її відчуження. В такому випадку перереєстрацію речових прав на нерухоме майно проводитиме нотаріус, який перевірить інформацію в реєстрах і перенесе її у Державний реєстр прав.
У разі, якщо ви не маєте наміру вчиняти дії з нерухомим майном, державна реєстрація прав у єдиному Державному реєстрі прав проводиться за бажанням власника чи користувача.

 

3) Чи потрібно платити за проведення перереєстрації речових прав на нерухоме майно в Державному реєстрі прав?
Відповідь. Згідно із законодавством у сфері державної реєстрації прав, фізичні та юридичні особи звільняються від сплати державного мита за проведення державної реєстрації прав, які виникли та були зареєстровані до 1 січня 2013 року, тобто за проведення перереєстрації речових прав в Державному реєстрі прав.

 

4) Чи всі нотаріуси (державні та приватні) зможуть проводити державну реєстрацію прав?
Відповідь. З 1 січня 2013 року право доступу до електронного реєстру прав власності, крім державних реєстраторів Державної реєстраційної служби, мають ще й приватні нотаріуси та нотаріуси Державних нотаріальних контор, тому що віповідно до чинного законодавства вони набули статусу спеціального суб’єкта. Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження” чітко визначені повноваження нотаріусів як спеціальних суб’єктів виключно в разі вчинення ними відповідної нотаріальної дії. А саме: посвідчення договорів дарування, купівлі-продажу, іпотеки, договору довічного утримання, спадкового договору тощо. Крім того, нотаріуси, в рамках своїх повноважень, можуть надавати громадянам необхідну інформаційну та юридичну допомогу.
Відповідно до положень Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” нотаріус, який вчинив нотаріальну дію з нерухомим майном, проводить державну реєстрацію речового права, що виникло у результаті вчинення такої дії. При цьому Закон не встановлює винятків ні для державних, ні для приватних нотаріусів у сфері державної реєстрації прав.

 

5) Чи зменшується роль БТІ?
Відповідь. Роль БТІ не зменшується, адже за ними залишається технічний контроль за виконанням робіт із введення в експлуатацію житлових будинків та прибудов до них.

 

6) Чи є інформація, яка міститиметься в Державному реєстрі прав відкрито?
Відповідь. Відповідно до законодавства у сфері інформації, захисту персональних даних, інформація про майновий стан особи, тобто про наявність у власності чи в користуванні нерухомого майна, є інформацією з обмеженим доступом. Саме тому в Законі України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” визначено виключне коло осіб, які мають право на отримання інформації з Державного реєстру прав. Звісно ж, власник, чи користувач нерухомого майна, має право на отримання такої інформації.

Comments are now closed for this entry