Осінь - це час збирання урожаю, підбиття підсумків. А для школярів, педагогів, працівників освіти - це початок навчального року. Напередодні освітянського свята кореспонденти “Нового життя” поспілкувалися із начальником відділу освіти Здолбунівської райдержадміністрації Валентиною Бондарчук щодо пріоритетів розвитку освіти регіону, здобутків та основних завдань галузі.

 

- Валентино Миколаївно, ми вітаємо Вас і у вашій особі усіх педагогічних працівників із професійним святом! Чи змінились пріоритети освіти? Над чим працюватимуть педагоги цьогоріч?
- Щира дяка за вітання. Освітяни району сміливо і впевнено стартували у новий 2012 -2013 навчальний рік, який ось уже місяць крокує Україною.
Звичайно, пріоритети міняються, на чільне місце виходить якість надання освітніх послуг населенню, задоволення усіх потреб сучасного учня. Якість освіти набуває в сучасному світі особливої уваги. Саме результати навчальних досягнень учнів початкових класів обумовили необхідність поновити зміст Державного стандарту початкової освіти та вдосконалити Базовий навчальний план. Упровадження нової редакції Державного стандарту розпочалося з 1 вересня цього року і здійснюватиметься поступово до 2015 року. Суттєві зміни відбулися у системі дошкільної освіти.
У травні цього року затверджено два важливі документи – нову редакцію Базового компонента дошкільної освіти України та оновлену програму розвитку дітей старшого дошкільного віку "Впевнений старт”. Розробляються нові Стандарти загальної середньої освіти, вдосконалюється профільне навчання, запроваджується інтегроване та інклюзивне навчання для дітей з особливими потребами.
Сьогодні освіта Здолбунівщини - це стабільна система. Усі її ланки - дошкільна, загальноосвітня, позашкільна - є самодостатніми і водночас невід’ємними складовими цілісної регіональної системи неперервної освіти.

- Чим запам’ятався минулий навчальний рік?
- Найвизначнішою і довгоочікуваною подією для всього району стало відкриття у грудні 2011 року новозбудованої Будеразької ЗОШ І-ІІІ ст. на 135 місць. Школа оснащена сучасними меблями, спортивним, медичним та кухонним обладнанням, має сучасну на біопаливі котельню. За кошти державного бюджету у заклад придбано новий шкільний автобус, новий комп’ютерний кабінет.
- Чи змінилась на краще ситуація у районі щодо здобуття дошкільної освіти?
- Вирішення проблем дошкільної освіти стає все пріоритетнішим напрямом у державі загалом і в районі зокрема. Сьогодні дошкільну освіту в районі забезпечує 21 дошкільний навчальний заклад. Серед них 6 дошкільних закладів, що працюють другий рік з групою короткотривалого перебування дітей. Суттєво збільшилась кількість дітей, охоплених дошкільними навчальними закладами. Так, у місті та селищі Мізоч вона становить - 1203 (71 %), в сільській місцевості - 358 (20 %).
Такому зростанню сприяло відкриття шостої групи в ДНЗ № 2 «Дзвіночок» м. Здолбунова, переобладнання ясельної групи на садову в ДНЗ № 3 «Ладоньки» м. Здолбунова, відкриття окремого корпусу на дві групи в ДНЗ «Малятко» смт. Мізоч, відкриття третьої групи ДНЗ «Теремок» с. Гільча Друга Урвенської сільської ради, робота груп з короткотривалим перебуванням ДНЗ «Сонечко» Будеразької сільської ради.
Крім того, триває реконструкція будівлі ДНЗ с. Івачків Миротинської сільської ради; продовжуються роботи з переведення групи з короткотривалим перебуванням ДНЗ «Дзвіночок» с. Білашів в повний режим з харчуванням, а також з виготовлення кошторисно-проектної документації на реконструкцію частини приміщень Дерманського НВК під дитячий садок.
Проте збільшення чисельності населення гостро ставить питання щодо побудови нових дошкільних навчальних закладів в м. Здолбунові та с. Здовбиця, с. Новомильськ, відкриття груп у ДНЗ «Сонечко» Глинської сільської ради, «Волошка» с. Кунин Уїздецької сільської ради, реконструкції на дві групи ДНЗ «Калинка» Уїздецької сільської ради. Хотілося б сьогодні у переддень свята щиро подякувати сільським, селищному та міському головам за належну організацію роботи садочків і підтримку працівників. Дошкільна освіта Здолбунівщини- це невичерпний потенціал педагогічної майстерності та сучасної наукової думки. Є у дошкільників району і перемоги за підсумками минулого навчального року: І місце в обласному ярмарку педагогічної творчості, номінація «дошкільна освіта» - Лаба Наталія Георгіївна, методист дошкільного навчального закладу № 5 «Усмішка» м. Здолбунова ; ІІ місце в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу на кращий Інтернет-сайт, номінація «дошкільний навчальний заклад загального розвитку» - ДНЗ № 5 «Усмішка» м. Здолбунова (завідувач Жанна Володимирівна Кадлубіцька); ІІ місце в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Дошкільний навчальний заклад майбутнього» - ДНЗ «Малятко» Мізоцької селищної ради (завідувач Олеся Василівна Лищун).
- Які основні завдання перед закладами ставить сьогодення щодо навчання дітей у початковій школі?
- Зміст початкової освіти вперше в історії вітчизняної освіти є багатокомпонентним і дитиноцентричним. Він суттєво збагачений творчим, дієвим компонентом. Нові стандарти вимагають принципової корекції в роботі педагогів. Учитель початкової школи має оволодіти новим для сьогодення інструментом – сучасною методикою навчання дітей початкового шкільного віку основам інформатики та іноземної мови.
З метою вдосконалення навчально-виховного процесу та створення сприятливих умов для навчання учнів 1-х класів започатковано проведення Всеукраїнської акції «Дай руку, першокласнику!». Ряд заходів проведено і в нашому районі. Зокрема, 15 та 17 серпня 2012 року відділ освіти взяв участь у Всеукраїнській акції «Нові стандарти - нова школа» у формі відвідування делегацією Чортківського району Тернопільської області навчальних закладів району, а делегацією Здолбунівщини – навчальних закладів Локачинського району Волинської області. Про гостроту цього питання свідчить і те, що підсумкова колегія Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, яка відбулася 28 серпня 2012 року, присвячена була питанням початковлї освіти.
- Чи плідним був минулий навчальний рік? Чи вдалося зреалізувати районну програму «Творча обдарованість»?
- Сьогодні можна впевнено сказати про те, що в нашому районі укріпилися позитивні тенденції розвитку системи освіти.
В освітніх закладах району працюють прекрасні педагоги – люди високої культури праці, великої ерудиції, які власним прикладом учать дітей і роблять все, щоб світла, добра, щедра, вразлива дитяча душа, дарована Богом, не збайдужіла, не обізлилась. Вони є справжніми майстрами і, щоб виховати молоде покоління, вправно передають свої знання, дають напрямок у подальшому житті, творчо підходять до викладання своїх предметів, використовуючи все нове, прогресивне, що є у навчально-виховному процесі. Освітяни району роблять святу справу – формують основи нашої держави.
Тому й невипадковими є ті успіхи, яких добиваються наші учні у Всеукраїнській олімпіаді з базових дисциплін, а саме 29 переможців, з них здобув перемогу 1 на державному рівні, у різноманітних конкурсах, зокрема конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт МАН – 25 переможців у ІІІ обласному та 2 на державному рівнях. Вагомими стали перемоги Ольги Горчак, учениці Мізоцького ліцею (І місце), Марти Шмендель, учениці Здолбунівської гімназії (ІІІ місце) у Міжнородному конкурсі з української мови ім. Т. Шевченка.
У районі створена дієва система стимулювання обдарованої молоді та її наставників. Відповідно до розпорядження голови адміністрації від 30.09.2011 р. № 515 «Про призначення стипендії голови районної державної адміністрації призерам ІІІ етапу Всеукраїнських олімпіад з базових навчальних предметів, ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук» 24 учням навчальних закладів призначена стипендія від 80 до 120 грн., а педагогам, які підготували переможців, виплачується щомісячна надбавка до заробітної плати у розмірі до 50% від посадового окладу. Щорічно присвоюється три премії голови кращим педагогам району у розмірі посадового окладу вчителя вищої категорії та п’ять премій голови переможцям районного конкурсу «Учитель року».
- Як підготувалися до нового навчального року? Чи працювали над покращенням матеріально-технічної бази закладів?
- Звичайно ж, працювали. До нового навчального року готувалися 37 загальноосвітніх, 21 дошкільних навчальних заклади району та 4 позашкільні установи. Як засвідчила районна комісія з проведення оглядів, навчальні заклади підготовлені належним чином. Велика подяка за це усім батькам , меценатам, трудовим колективам, адже проведено якісні ремонти, замінено по багатьох закладах вікна і двері. За дорученням голови обласної адміністрації силами студентів Квасилівського професійно-технічного училища обладнано спортивний майданчик у Здолбунівській ЗОШ І-ІІІ ст. № 5, а силами студентів залізничного ліцею виготовлено кришки для парт.
- Як працюють районні програми розвитку освіти?
- На виконанні відділу освіти РДА перебуває 13 освітянських програм, які фінансуються з районного бюджету. Забезпечено постійне фінансування програми «Шкільний автобус», а це до 900 тис. грн. щорічно, що дає можливість утримувати автобуси, підвозити до місць навчання 538 учнів. Приємним є те, що цьогоріч наш район отримав 2 нових шкільних автобуси за державною програмою у Мізоцький ліцей та Гільчанську ЗОШ І-ІІІ ст. Реалізується програма забезпечення технічними засобами навчання кабінетів природничо-математичного циклу - це 160 тис. грн. щорічно (субвенції обласного бюджету), що дало можливість придбати у минулому році фізичний та біологічний кабінети у Будеразьку ЗОШ І-ІІІ ст. та Здолбунівську гімназію, покращити базу для впровадження інформаційно-комунікативних технологій і отримати 6 комп’ютерів у Бущанську ЗОШ І-ІІІ ст.
- І на завершення, що Ви побажали б працівникам освіти у їх професійне свято?
- Дорогі педагоги, працівники освітянських установ! Прийміть щиру вдячність за високе служіння обраній справі, невтомний творчий пошук, самовідданість, добро і щедрість душі. Бажаю вам нових звершень, втілення своїх задумів. Здоров’я міцного, гарного настрою. Хай усе омріяне здійсниться!

Comments are now closed for this entry