Серед актуальних питань сучасної соціальної політики останнім часом все більшу увагу привертає до себе проблема різних форм нелегальної еміграції українців за кордон з метою хоч якогось працевлаштування, поліпшення свого матеріального становища. Проте, як свідчать факти, таке працевлаштування часто перетворюється у торгівлю людьми.
Торгівля людьми - це здійснювані з метою експлуатації вербування чи перевезення, передача, приховування або утримання людей силою, шляхом викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою або підкупом у вигляді платежів чи вигод для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу. Експлуатація включає різні форми сексуального рабства, примусову працю або послуги, підневільний стан або вилучення органів.


Проблема транснаціональної злочинності, пов’язаної з торгівлею людьми, має глобальний характер (її грошовий обсяг становить 8-10 мільярдів доларів на рік) і займає третє місце після незаконної торгівлі зброєю та наркотиками. Жертвами злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, у світі щорічно стають від 500 до 700 тисяч осіб, у першу чергу жінок і дітей. Чоловіків експлуатують переважно як будівельників, шахтарів; жінок - як домогосподарок, швачок, мийниць посуду; дітей - як жебраків. Крім звичайної експлуатації, жінки зустрічаються ще з однією її формою - сексуальною експлуатацією, котра приносить найбільші прибутки у сфері торгівлі людьми. Одних і тих самих людей можна використовувати у торговому обігу знову і знову, отримуючи багаторазові прибутки. Саме ця особливість торгівлі людьми робить її дуже привабливою для транснаціональної організованої злочинності.
За даними представництва Міжнародної організації міграції в Україні, кожен десятий українець має близьку людину, яка певною мірою постраждала від злочинів такого роду.
З метою підтримки безробітних осіб, надання інформації щодо працевлаштування за кордоном вже шостий рік поспіль районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді на базі районного центру зайнятості організовує відеолекторії. Присутні переглядають відеофільми, отримують буклети, пам’ятки Здолбунівського РЦ СССДМ та Рівненського центру підтримки громадських ініціатив “Чайка”, їм надають індивідуальні консультації. Фахівці центру «Чайка», які безпосередньо вже понад 10 років працюють з жертвами торгівлі людьми, були і учасниками згаданих семінарів.
Протягом минулого року було проведено 15 семінарів щодо попередження торгівлі людьми і охоплено 290 осіб, які стоять на обліку в районному центрі зайнятості.
Щоб мінімізувати можливість стати жертвою торгівців людьми, варто пам’ятати, що ця загроза існує і може торкнутися кожного. Тому, реалізуючи свої плани щодо роботи, навчання та відпочинку за кордоном, користуйтеся послугами лише офіційних агентств, зберіть максимально повну інформацію про фірму чи організацію, яка організовує ваш виїзд. Перевірте всі джерела інформації. Зверніться за порадою до найближчого центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді чи районного центру зайнятості. Саме консультації їх спеціалістів допоможуть вам у подальшому зберегти своє життя та здоров’я.
Оксана ОРЕЩЕНКО,
провідний спеціаліст
РЦ СССДМ.

Comments are now closed for this entry