Ми мало замислюємося над тим, хто ж такі “особи похилого віку” і чим маємо завдячувати їм. Передусім, це люди, які піднялися на найвищі вершини життя, з яких воно бачиться реальним, без омани. Їх найбільше багатство - досвід, знання, вміння, мудрість. Зважимо й на те, що нинішні особи похилого віку є останніми носіями класичної культури межі ХІХ-ХХ століть, того “золотого віку”, в якому понад усе були честь, вихованість, пристойність і толерантність - духовні якості, завдяки яким вони гідно пройшли крізь всі жахи тоталітаризму, репресій і війн. Але найголовніше, що ці люди - покоління тих, хто на фронті чи в тилу вистояли і зробили найбільший внесок у розгром гітлерівського фашизму - „коричневої чуми”, що прагнула винищити усі неарійські народи, у тому числі й український. Цього не маємо забувати.


Соціальна політика нашої держави сьогодні зорієнтована на реалізацію конституційних прав щодо людей похилого віку, на соціальний захист. Однією із стратегічних цілей на найближчу перспективу є досягнення не тільки відчутного поліпшення матеріального становища та умов життя громадян похилого віку, але й надання їм можливості якомога довше жити повноцінно на користь суспільства.
Спеціальною державною установою, що надає пенсіонерам, інвалідам, одиноким непрацездатним громадянам та іншим соціально незахищеним особам (вдома, в умовах стаціонарного, тимчасового та денного перебування) послуги, спрямовані на підтримання їхньої життєдіяльності та соціальної активності, є територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг).
Здолбунівським територіальним центром зареєстровано 1451 особу одиноких та одиноко проживаючих громадян похилого віку, інвалідів, що потребують соціальної допомоги на дому. Соціальні робітники відділення соціальної допомоги вдома, на основі картки визначення індивідуальних потреб громадянина у соціальному обслуговуванні, надають соціальні послуги, яких потребують підопічні. Коли соціальні робітники не в змозі охопити турботою всіх тих, кому вона так необхідна, їм на допомогу завжди приходить служба зайнятості.
Щоб охопити обслуговуванням якомога більшу кількість громадян похилого віку, що проживають самотньо, територіальним центром заключено договір із Здолбунівським районним центром зайнятості про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт. Так, протягом 2011 року 124 особи із числа безробітних брали участь у громадських роботах з надання різних видів послуг одиноким громадянам району. На оплату праці безробітних Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття витрачено 119 тис. грн.
Яскравим прикладом організації таких робіт та дієвої допомоги нужденним є Спасівська сільська рада, на території якої проживають 48 громадян похилого віку, що потребують соціальної допомоги. Так, цієї зими, коли ті через морози вичерпали ресурс заготовленого палива, на допомогу одиноким громадянам прийшли безробітні - рубали для них дрова, купували продукти харчування, ліки, розчищали сніг та доставляли воду з криниць.
Підопічні та працівники Здолбунівського територіального центру вдячні спеціалістам районного центру зайнятості за допомогу та чуйне ставлення до проблем одиноких, одиноко проживаючих громадян та інвалідів за те, що завжди можна розраховувати на змістовні консультації, чуйність і підтримку у вирішенні спільних соціальних проблем. Адже важливо, що поряд з державною системою соціального захисту населення відроджується благодійна діяльність, яка демонструє кращі якості нашої нації - милосердя, любов до ближнього, співчуття та готовність прийти на допомогу тим, хто цього потребує.
Пам'ятаймо і надалі про свій невідплатний борг перед ветеранами та громадянами поважного віку. Робитимемо все, щоб вони щоденно відчували повагу і турботу, мали гідний рівень життя, не втрачали суспільної активності.
Анатолій ЛІЩИНСЬКИЙ,
заступник директора Здолбунівського 
територіального центру.

Comments are now closed for this entry