23 листопада 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вона набрала чинності з 1 січня 2012 року. Пенсія інвалідам-чорнобильцям розраховується від заробітної плати, отриманої за роботу в зоні відчуження, у розмірі відшкодування фактичних збитків.


Заробітна плата, отримана за роботу в зоні відчуження, осучаснена, тобто вона порівнюється із середньою заробітною платою за відповідний місяць року, в якому особа брала участь у ліквідації аварії. Визначається індивідуальний коефіцієнт заробітку, який множиться на середню заробітну плату за 2006 рік (928,81 грн.). Таким чином розрахована заробітна плата для обчислення пенсії множиться на відсоток втрати працездатності, і розраховується основний розмір пенсії.
Постановою також передбачено збільшення мінімальної пенсії інвалідам-чорнобильцям. Так, для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, мінімальний розмір пенсії становить:
по І групі інвалідності – 180% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по ІІ групі інвалідності – 160% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по ІІІ групі інвалідності – 145% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
У разі, коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів – учасників  ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи 285%, II групи – 255%, III групи – 225% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги, виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму.
Постановою передбачено також поетапне збільшення додаткової пенсії всім категоріям чорнобильців. Першій категорії чорнобильців (тобто інвалідам) додаткова пенсія збільшилась з 1 січня 2012 року; іншим категоріям чорнобильців – з 1 липня 2012 року. Розмір додаткової пенсії інвалідам-чорнобильцям становить стільки, скільки і надбавка інваліду війни:
інвалідам І групи – 50% від прожиткового мінімуму;
інвалідам ІІ групи – 40% від прожиткового мінімуму;
інвалідам ІІІ групи – 30% від прожиткового мінімуму;
дітям-інвалідам та хворим на променеву хворобу – 18%;
членам сімей в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи – 12%.
Завдяки цьому розміри пенсій інвалідів-чорнобильців стали набагато більшими від того рівня, який був до прийняття судових рішень, що дозволяє відновити єдині принципи пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Наталія ЛЕЩЕНКО,
заступник начальника управління 
Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі.

Comments are now closed for this entry