Життя сучасної людини не можна уявити без телебачення. Більшість дітей нині починають регулярно дивитися телевізор у віці до 3 років, а до 15 років просиджують за телеекраном більшу частину вільного часу. Діти не ставляться до телебачення настільки критично, як дорослі. І якщо доросла людина зазнає змін під впливом того, що вона переглядає, то яким чином дитина може уникнути таких впливів? Звісно, і дитяча особистість зазнає змін. От тільки постає питання: чи на краще вони? Тому, можна сказати, що поряд з впливом сім’ї, школи на свідомість дитини слід поставити вплив ЗМІ.
Свідомість дітей та підлітків протягом останніх 15 років формувалася під впливом так званої свободи інформації (телебачення та друкованих видань), широкої демонстрації сили та відкритого сексу. Уже в 3-5 років діти найбільше люблять «переглядати мультфільми» або «грати на комп’ютері». Батькам добре: дитина зайнята «своєю» справою. Та що відбувається із нею, коли вона годинами дивиться телевізор?
Дитина, сидячи перед екраном, не має змоги діяти активно, а тому після такого сидіння відбувається агресивний та неупорядкований вибух накопиченої, невитраченої активності. Навіть, здавалося б, безневинні «мультики» можуть серйозно впливати на розвиток нервової системи дитини, різних сфер психіки (від пізнавальної до емоційної), і навіть, побічно, на формування характеру. Все це відбувається при безконтрольному доступі до телевізора і відсутності елементарної батьківської цензури. Психологів усе частіше непокоять труднощі у навчанні молодших школярів, спричинені надмірним захопленням телевізором, а саме: не розвинута мова, не може читати, не може самостійно писати; не може сконцентрувати увагу – дитина пасивна, байдужа та бездіяльна.
Необхідно зауважити, що потік як зорової, так і звукової телевізійної інформації формує в дитини «базу даних», підсвідомі настановлення, які впливатимуть на все її подальше життя. Агресивність, негативне ставлення до оточуючого світу, розчарування в житті - безпосередні наслідки отриманих у дитинстві настановлень.
Широко розповсюджена телевізійна реклама алкогольних напоїв впливає на формування моделі поведінки підлітків. З одного боку, поширюються різноманітні залежності - від алкоголю, наркотиків, Інтернету, ігрових автоматів, а з іншого - моделі насильницької поведінки щодо своїх близьких.
Психологи радять, щоб дитина до 4 років не дивилася телевізор взагалі. Після 6 років « спілкування» з телевізором не повинно бути більше 1 години на тиждень; після 10 років - 2-3 години на тиждень. Після 16 років обмеження можна знімати - дитина стала дорослою.
Повністю уникнути впливу телебачення не може навіть доросла людина, тому що для багатьох воно є не тільки джерелом інформації, а й засобом проведення вільного часу.
Не можна однозначно констатувати, що телебачення чинить лише негативний вплив на свідомість дитини, бо за допомогою ЗМІ ми отримуємо й багато корисної інформації, але й заперечувати негативний вплив телебачення на формування особистості теж не можна, адже йдеться про здоров’я людей - і дорослих, і дітей.
Ірина МАРТИНЮК,
практичний психолог
Копитківської ЗОШ.

Comments are now closed for this entry