Народний аматорський фольклорний колектив 
“Здовбицькі молодички” відзначив своє 30-річчя

 

Здовбиця… Старовинне українське село, в якому живуть щирі, добрі, працьовиті люди. Здавна воно славиться своїми народними традиціями. У кожній оселі тут завжди лунала українська пісня. І це недарма, адже пісня - це серце народу, його душа, його крила.
Щире бажання співати, відроджувати давно забуті українські звичаї та обряди, дарувати односельцям радість своїм мистецтвом об’єднало у 1981 році небайдужих до народної пісні жительок села у творчий колектив з яскравою назвою “Здовбицькі молодички”, який ось уже 30 років діє при Здовбицькому будинку культури.


А організатором і керівником колективу стала людина, яка зуміла, попри усі життєві негаразди, зберегти його, згуртувати в одну велику дружну родину. Це заслужений працівник культури України Р. В. Тебенько. Завдяки Раїсі Василівні було віднайдено, вивчено та збережено не одну пісню, не один обряд. Слід сказати й про те, що керівника з учасницями колективу об’єднують не лише творчі задуми й прагнення, а й дружні стосунки, вона переймається повсякденними турботами подруг по сцені, завжди з ними в хвилини злету і невдач.
Впродовж трьох десятиліть колектив був учасником незліченних свят, оглядів районного та обласного рівнів, виступав перед жителями столиці, інших міст України та за її межами. “Здовбицькі молодички” - лауреат обласної премії ім. Б. Тена, дипломант Міжнародного слов’янського фестивалю “Коляда” (м. Рівне), лауреат Всеукраїнського фестивалю фольклорних колективів в с. Великі Сорочинці, що на Полтавщині, та Міжнародного фольклорного фестивалю “Берегиня” (м. Луцьк), учасник Міжнародного фестивалю “Большеречьенские свадьбы” (Росія), телевізійного фестивалю “Пампушки” (м. Львів).
Хто ж ці люди, яким Всевишній послав неоціненний дар – голос – чистий, дзвінкий і сильний? Вони - турботливі мами, бабусі, вірні дружини, кохані. Вони - звичайнісінькі трудівниці, котрі серед напружених і не завжди безхмарних буднів української жінки знаходять час прийти до будинку культури на репетиції, в будь-яку погоду, не дивлячись ні на що.
Лідія Степанівна Сапанюк - ветеран колективу, ініціатор всіх починань, колишній культпрацівник, нині - пенсіонерка, яка й дня не може прожити без пісні.
Людмилу Петрівну Годину можна назвати “кістяком” колективу, бо, маючи сильний дзвінкий голос, є його солісткою. До того ж вона - прекрасний кухар.
Ганна Яківна Коренюк - мудра і розважлива людина, хороший порадник, а коли треба - то й фінансист колективу.
Любов Миколаївна Жванська на сцені з самого дитинства. Спочатку співала в дівочому ансамблі та грала в оркестрі народних інструментів, пізніше - влилася до складу “молодичок”.
Душею колективу є Валентина Данилівна Нижник - поетеса, ініціативна особистість, чудовий лікар і просто хороша людина.
Гармонійним доповненням до таланту активної учасниці колективу Лесі Олександрівни Сержанюк є її вміння гарно вести домашнє господарство, добре піклуватися про дітей та чоловіка, які в усьому підтримують свою співучу маму.
Енергійністю, оптимізмом, веселою вдачею відзначається Людмила Іванівна Сірак, яка своїм почуттям гумору вміє підняти настрій у “молодичок”.
Юлія Миколаївна Йордан - наймолодша учасниця колективу, також його солістка, студентка РЕГІ. Встигає скрізь: і в інститут, і на репетиції та концерти, і мамі вдома надійна помічниця.
Є серед “молодичок” і один “молодик” - Василь Віталійович Продоус, влився в колектив два роки тому. Він вміє цінувати мистецтво, любить пісню, добрий господар і керівник, якого поважають в селі.
Очолює цей прекрасний колектив, як уже було згадано, справжній професіонал, людина, закохана у пісню, Раїса Василівна Тебенько.
16 жовтня в будинку культури с. Здовбиця зібралося багато шанувальників народного аматорського фольклорного колективу “Здовбицькі молодички”, щоб привітати його з 30-річним ювілеєм.
На початку свята про історію створення колективу присутнім розповіла ведуча Ірина Мариніна. А “Здовбицькі молодички” подарували глядачам низку українських народних жартівливих пісень “Василь добрий”, “Хто видав, хто чував” (соліст В. Продоус), “Ой там, на Вкраїні”. На суд глядачів був представлений старовинний обряд “Весілля”, який побутував на території нашого села у 18 столітті. Шаленими оплесками обдаровували присутні у залі дуети у складі Л. С. Сапанюк та В. В. Продоуса за виконання жартівливої сценки та
Л. І. Сірак і В. В. Продоуса за пісню “Ой ти, гарний Семене”.
Звеселило душу глядачам тріо у складі Юлії Йордан, Раїси Тебенько та Любові Жванської, виконавши пісню “Одна гора високая”. Юлія Йордан також заспівала веснянки.
Лунало того дня багато привітань на адресу винуватців торжества, подяк за їх безмежну любов до народного мистецтва, побажань міцного здоров’я, сили, терпіння, наснаги, плідного творчого життя від сільського голови Ю. А. Боярчука, завідуючої відділом фольклору та етнографії Рівненського обласного центру народної творчості К. А. Приймачук, гості із столиці, помічника народного депутата України Г. М. Коломоєць.
Спеціально до ювілею колективу була випущена книга “Самобутній талант із Здовбиці”, в якій зібрані матеріали про творчий шлях “Здовбицьких молодичок”, а також репертуар старовинних обрядів, веснянок, чумацьких, купальських пісень. Цю книгу учасникам колективу вручила завідуюча бібліотекою села М. М. Кравчук.
Багато теплих слів почули ювіляри від людей, які не байдужі до мистецтва і завжди підтримують цей колектив, без яких не було б нових костюмів, деяких виїзних концертів, без них колектив не зміг би зробити студійний запис свого пісенного доробку. Це - шанувальник колективу Б. В. Кулеша, директор ПСП “Україна” В. М. Дрозд, керівники ПСППП “Здолбунівське” П. І. Кравчук та ПП ”Компанія Автоленд” С. О. Середюк. А завдяки сільському голові
Ю. А. Боярчуку “Здовбицькі молодички” змогли взяти участь у щорічному Національному Сорочинському ярмарку та отримати нові костюми. Під час свята Юрій Анатолійович вручив усім учасникам колективу, нинішнім і колишнім, Почесні грамоти та подарунки.
Привітали ювілярів і їх колеги по сцені - зразковий фольклорний ансамбль “Любисток” (керівник - Марина Дацюк), зразковий оркестр народних інструментів “Самоцвіт” (керівник - доцент, завкафедрою народних інструментів РДГУ Олег Трофімчук), художній керівник вокально-інструментального ансамблю “Небокрай”, учасниця “Здовбицьких молодичок” Наталія Дукач. А наймолодша учасниця художньої самодіяльності Іринка Грезенталь подарувала ювілярам пісню “Україночка”.
Впродовж всього концерту у залі панували душевна теплота і творче піднесення. У фойє була оформлена тематична виставка “Обереги нашого села” та фотовиставка “30-літній творчий шлях колективу”.
Наприкінці свята керівник колективу Р. В. Тебенько подякувала всім за вітання та щирі слова побажань. Фінальним моментом урочистості стало виконання “Здовбицькими молодичками” за підтримки всього залу “Многая літ”.
Коли “молодички” співають - душа співає. А коли “молодички” жартують - то душа сміється. Тож співаймо з ними і сміймося разом, щоб не зачерствіли наші душі в буденній суєті!
Марія КРАВЧУК,
завідуюча бібліотекою с. Здовбиця.
Фото Юрія Орлюка. 

 

Comments are now closed for this entry