У дитячому садочку діти малюють сонечко. Від великого жовтого диска увсібіч розходяться такі ж жовті промені.
- А тепер, дітки, давайте намалюємо сир,- каже вихователька.
І знову на листках паперу з’являються жовті кружала, але вже без променів.
Схожість сонця і сиру діти вловлюють підсвідомо. Але така схожість є і насправді. А полягає вона в тому, що і сонячні промені, і сир дарують людині такий необхідний вітамін D. Без нього наш організм припиняє поглинати і засвоювати кальцій - основний будівельний матеріал для клітин і кісток і нормального кровотворення.


Саме питанням вітамінного дефіциту був присвячений “круглий стіл”, який не так давно відбувся у Луцьку для журналістів восьми західних областей України. Ініціатором його проведення стала французько-українська компанія “Бель Шостка Україна”, а втілив у життя цю ініціативу голова правління Всеукраїнського центру прес-клубів “Україна-Форум” Максим Рильський разом з представником компанії - директором із зовнішніх зв’язків Наталією Фесюн, головою Волинської обласної організації НСЖУ Михайлом Савчаком та доктором медичних наук, професором Григорієм Стеценком з Волині.
Головною темою обговорення був саме вітамін D - незамінна складова нашого раціону, від якої залежать здоров’я кісток і м’язів, злагоджена робота імунної системи.
Як підкреслював у своєму виступі Григорій Стеценко, всесвітні дієтологічні дослідження засвідчили, що нестача вітаміну D - глобальна проблема. А причини її різні. Тут і традиції харчування, і бідний раціон, а ще намагання окремих людей уникати впливу сонячних променів на своє тіло. Шляхів же збагачення організму цим вітаміном - два. Це, перш за все, синтезація його завдяки дії сонячних променів на нашу шкіру, і другий - отримання його з продуктів харчування. А такими є риб’ячий жир, всі види жирної риби, молочні продукти, зокрема масло і сир, та деякі інші.
Виграшним дуетом у цьому напрямку, особливо влітку, вважаються сонце і сир, у якому вітаміну D чи не найбільше. Причому, маються на увазі саме тверді сири, високоякісні, вироблені з високоякісного молока.
Директор із зовнішніх зв’язків компанії “Бель Шостка Україна” Наталія Фесюн досить цікаво і популярно розповідала, як працюють у Шостці над підвищенням якості своєї продукції, збагаченням твердих сирів вітаміном D. Тут дбають про всіх споживачів, а особливо про дітей. Саме для них випускаються сири під назвою “Весела корівка”, які діти дуже полюбляють.
Необхідні тверді сири і дорослим, бо споживаємо ми їх ще недостатньо. Так, річне споживання сиру українцями у 4-5 разів менше, ніж, скажімо, у греків, німців чи французів, де воно сягає у розрахунку на одну людину від 20 до 27 кілограмів при наших 5.
Доведено, що навіть невеликий дефіцит вітаміну D провокує проблеми із зубами, низький його рівень спричиняє зниження рівня гемоглобіну.
Вітамін D захищає серце, він допомагає утримувати нормальний рівень кров’яного тиску, ті люди, які не страждають на його дефіцит, рідше піддаються серцевим захворюванням. А ще вітамін D у поєднанні з кальцієм (а він якраз сприяє засвоєнню кальцію, якого наш організм не виробляє) захищає нас від переломів, тріщин кісток, він допомагає боротися з грипом, активізувати імунітет, сприяє кращому згортанню крові, запобігає артриту.
Особливо необхідний вітамін D дітям, вагітним жінкам, тим, хто має різні захворювання шкіри, наприклад, псоріаз.
Збільшити надходження вітаміну D в організм - один з пріоритетних напрямків діяльності в рамках програм здорового харчування, бо вітамін D потрібен всім - і дорослим , і малим.
За матеріалами “круглого столу” 
підготував Володимир ДРОЗЮК.

Мудрі висловлювання про харчування:
"У 990 випадках із 1000 можна вилікуватись за допомогою правильної дієти”, — М. Ганді, національний герой Індії.
"Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити”, — Сократ.
“Якщо батько хвороби не відомий, то мати хвороби — харчування “.
“Людина народжується здоровою, а хвороби приходять до неї через рот з продуктів харчування”.
“Щоб довше жити, потрібно довше їсти”.
“Шлях жінки до серця чоловіка лежить через його шлунок”.

Стан здоров’я людини визначається:
1. Індивідуальним способом життя - 50%; найголовніше - харчування!!!;
2. Спадковістю - 20 %;
3. Умовами зовнішнього середовища — 20%;
4. Роботою медичних працівників- 10%.
За даними ООН, більше ніж 800 млн людей недоїдають, ЗО млн - помирають з голоду.

Деякі наукові обґрунтування впливу нестачі вітаміну D
1. Вчені Японії: 334 школярі;
захворюваність на грип зросла на 74%; почастішали приступи бронхіальної астми.
2. Вчені США:
1000 осіб, старших за 65 років; спостерігали 6 років;
у 75 % - депресія.
3. Вчені Фінляндії:
12 тисяч дітей (1966 р.н.);
до 1997 року - 81 випадок цукрового діабету;
прийом вітаміну D - зниження захворюваності на 80%.
4. Дієтологи світу:
Зменшилось споживання вітаміну D.
5. України:
- у 4 з 5 дітей - нестача вітаміну D.

 

Comments are now closed for this entry