Не секрет, що до значної кількості злочинів, скоєних в Здолбунівському районі, доклали рук неповнолітні. Звичайно, це викликає справедливе обурення громадськості. Потрібно вияснити, що з цим робити та як боротися. У цьому питанні компетентні коментарі надають секретар Здолбунівської міської ради Валентина Василівна Капітула та помічник начальника по взаємодії з громадськістю та ЗМІ Здолбунівського РВ УМВС України в Рівненській області, лейтенант міліції Вікторія Валеріївна Гетманчук.
Отож, слово В.В. Капітулі: “Нікого не дивує те, що майже всі правопорушення та злочини, скоєні неповнолітніми, припадають на нічний час доби.
Міська влада своїм рішенням від 12 травня 2010 року  №1625 "Про впорядкування часу перебування малолітніх та неповнолітніх дітей у вечірній час у закладах дозвілля, громадського харчування, комп'ютерних залах міста" вирішила обмежити перебування вищезгаданої групи людей без супроводу батьків чи осіб, які їх заміняють, у вечірній час: у весняно-літній період - після 23 години, в осінньо-зимовий період -  після 21 години. Відповідальність за дотримання обмежень щодо перебуванння дітей покладена в даних закладах на їх законних представників та відповідних суб'єктів підприємницької діяльності. Контроль за виконанням даного рішення доручено здійснювати постійній депутатській комісії з питань депутатської діяльності, етики, освіти, культури, охорони здоров'я, спорту, соціального захисту, молодіжної політики та громадського порядку та на секретаря міської ради".  
Валентина Василівна повідомила також, що схоже рішення буде прийматися 5 жовтня  "Про стан злочинності та стан охорони громадського порядку". Значною проблемою вона вважає відсутність  структури, яка могла б займатись  неповнолітніми у їх вільний час. За її словами, тут немає не так самого закладу, як немає умов для його створення. Ну, а це і приміщення, і люди. Правда, на території селища  діє міський клуб, в якому проводяться вечори відпочинку молоді, але популярністю він не користується.
З метою відвернення підлітків від злочинних намірів міська влада розробила також план культурних заходів в міському гідропарку. Тут проходять  концерти та дискотеки, відбувалось святкування Дня молоді. Парадокс полягає у тому, що кожен з таких заходів підштовхує неповнолітніх до вживання спиртних напоїв, а стан алкогольного сп'яніння часто провокує до скоєння злочинів та правопорушень. Ще однією проблемою секретар міської ради вважає суперечку за територію футбольного поля на території недобудованого спорткомплексу, а на даний час повністю розікраденого. Зараз ця спортивна арена знаходиться в оренді дитячо-юнацької спортивної школи. На цій території приватна структура хоче збудувати новий спорткомплекс. Та чи буде  дане будівництво завершене - ніхто не знає. А з його початком  футбольне поле зникне, і не факт, що з'явиться нове. Звісно, новий спорткомплекс зміг би зайняти багато дітей і тим самим відвернути їх від порушення закону, та з вирішенням  суперечки міська влада не поспішає. Ще одним чинником, який впливає на вчинення неповнолітніми протиправних дій, є мала кількість людей, що зайняті патрульно-постовою службою. В місті  цим займається лише чотири людини. Звісно, є ще народна дружина, яка має допомагати міліції. Та дана структура фунціонує на добровільних засадах, має свої проблеми.На вулицях її можна побачити вкрай рідко. Востаннє  дружинники  стежили за громадським порядком в міському гідропарку на святкуванні Дня молоді. В міліції також скаржаться на відсутність людей, проте, чекають на поповнення з боку молоді , яка закінчує спеціалізовані вузи. Неповнолітні частенько потрапляють в поле зору правоохоронних органів. Лейтенант міліції  Вікторія Гетманчук  розповіла про основні правопорушення, скоєні підлітками, та  про заходи, що проводяться по виявленню та попередженню даних правопорушень.  На даний час на обліку перебуває 11 неповнолітніх. В основному вони були піймані на крадіжках металобрухту. За "спритність" своїх дітей батькам  доведеться заплатити штраф.
Справжньою проблемою є заяви  про зникнення  неповнолітніх. Підлітки просто тікають з дому, щоб порозважатися. А свою відсутність пояснюють вигаданими причинами. Один з таких спритників навіть придумав історію з викраденням і заявив, що, нібито, перебуває в злочинців.
Правоохоронці карають продавців, які продають неповнолітнім тютюнові вироби та алкоголь. Штраф також чекає і тих, хто купує цю продукцію дітям. Дорослих, які розпиватимуть спиртне з підлітками, чекатиме адмінпротокол за доведення неповнолітніх до стану алкогольного  сп'яніння.  Мінімальний штраф за це - 51 гривня. Спільно з  районною державною адміністрацією працівники міліції проводять рейди по виявленню неповнолітніх у нічний час. Підлітків забирають з клубів, закладів харчування, парків. Потім у супроводі міліції їх відвозять додому, а на батьків складається адміністративний протокол. Штраф чекає і на любителів порозфарбовувати місто. Крім грошових санкцій, художникам доведеться ще й ліквідовувати свої твори мистецтва. Загальна картина скоєння неповнолітніми правопорушень за перше півріччя 2011 року виглядає так:  розпиття спиртних напоїв - 17; дрібне хуліганство  - 5; скоєння насильства в сім'ї неповнолітніми - 1. Також складено 72 протоколи на батьків, які не виконували батьківських обов'язків. За фактом продажу тютюнових  виробів та алкоголю підліткам та доведення їх до стану алкогольного сп'яніння зареєстровано по шість протоколів.  На превеликий жаль, на початку липня здолбунівчан шокувало ще одне страшне повідомлення: в результаті бійки, яка мала місце 12 червня цього року на вулиці Фабричній райцентру, помер вісімнадцятирічний хлопець. Він після цієї бійки потрапив до реанімаційного відділення Рівненської міської лікарні. Але врятувати життя юнакові лікарі не змогли. Ось такий сумний фінал. І щоб уникнути подібного, думається, потрібно бити на сполох весь час: батькам, владі, громадськості, правоохоронним органам. Бо мова йде не про банальне виконання правил співжиття, а про найдорожче — дітей, про їх життя.
Михайло Присяжнюк,
студент факультету
журналістики Львівського державного університету
ім. І. Я. Франка.

Comments are now closed for this entry