Упродовж останніх років на присадибних ділянках все частіше застосовуються хімічні засоби захисту рослин. Різні причини впливають на масове використання пестицидів: розвиток нових видів шкідливих організмів (шкідників, хвороб, бур'янів), кліматичні зміни, якість самих пестицидів.
Щороку «Перелік пестицидів, дозволених для використання в Україні» поповнюється все новими препаратами, дорожчими, але не найкращої якості. Зростає і кількість стихійних торгівельних точок, де продають препарати сумнівного походження, переважно розфасовані в Росії і без жодного документа, але дешевші від оригінальних засобів захисту.
З особливою пересторогою треба ставитись до препаратів в ампулах, шприцах. Це контрабандні препарати, які не зареєстровані в «Переліку пестицидів, дозволених для використання в Україні». Більшість цих препаратів поширюються без відповідних документів, привертаючи увагу «доступною ціною». Продавці ж захищають свої фінансові інтереси, а не інтереси споживача.
В результаті замість однієї обробки люди проводять дві-три, а від колорадського жука - до шести раз(!), завдаючи непоправної шкоди власному здоров'ю, адже на дотримання регламентів застосування хімічних засобів захисту рослин не вистачає часу. Вдвічі швидше тоді проходить і розвиток шкідливих організмів, адже економічний поріг шкодочинності, коли необхідно було проводити обробку, проходить, минає стадія розвитку шкідника, при якій внесення засобів захисту максимально ефективне.
Така сама ситуація з бур'янами. Ніби і проведено обробку від них, а ефекту ніякого. Період, коли молоде, соковите стебло чутливе до гербіциду, минув, а для знищення міцного стебла потрібно вдвічі більше хімічного засобу. Ось така дія препаратів сумнівного походження.
Тому державна інспекція захисту рослин застерігає, що хімічні засоби захисту рослин, придбані на стихійних ринках будь-де, чи в м. Здолбунів, чи в м. Рівне, гарантії захисту врожаю не дають. Потрібно купувати хімічні засоби захисту рослин тільки в спеціалізованих магазинах, які мають відповідні документи і ліцензію на право роздрібної торгівлі засобами захисту. Офіційні магазини: в м. Здолбунів - “Сезам» (район залізничного вокзалу), “Вассма” (район автовокзалу), “Фермер” (район базару вул. 8 Березня); в сел. Мізоч - “Вассма”, “Зелений світ”; в с. Здовбиця - “Родючість”.
17 лютого 2011 року було внесено доповнення до Закону України «Про захист рослин» стосовно оптової та роздрібної торгівлі хімічними засобами захисту рослин, але поки що деякі статті Закону на доопрацюванні. Отож, тільки Ви самі можете захистити себе, взявши до уваги застереження державної інспекції захисту рослин.
Оксана МУДРАК,
начальник - головний
державний інспектор захисту
рослин Здолбунівського району.

Comments are now closed for this entry