З січня 2011 року в м. Здолбунів стартував проект «Підвищення обізнаності населення про енергозбереження. Впровадження заходу енергозбереження», який здійснюється ГО «Фізкультурно-оздоровчий реабілітаційний клуб «ТОНУС» за фінансової підтримки Програми малих грантів Міжнародного екологічного фонду (ПМГ/ГЕФ), Програми Розвитку ООН (ПРООН) в Україні. Ще одним стратегічним партнером проекту виступила Здолбунівська міська рада.
Програма малих грантів GEF співпрацює з громадами у всьому світі з метою подолання найбільших екологічних проблем. Програма малих грантів (ПМГ) впроваджується у 122 країнах світу і надала понад 12 тис. грантів. ПМГ підтримує проекти неурядових організацій та громад, демонструючи, що діяльність громади може бути добре збалансованою між потребами людини та екологічними викликами.
Програма малих грантів GEF в Україні започаткована у 2010 році, тривалість програми 10 років. У перший рік діяльності в Україні географічною територією програми є Рівненська, Чернігівська, Житомирська і Луганська області. ПМГ ГЕФ в Україні підтримуватиме місцеві громади в пілотних областях у їхніх намірах внести вклад у охорону глобального довкілля. Планується, що кожного року ПМГ в Україні розширюватиме співпрацю і надасть підтримку в усіх областях України.
Меморандум про співпрацю у проекті між головою ФОРК «ТОНУС» Олегом Панасюком та директором Представництва Програми Розвитку ООН Рікардом Рігером був підписаний наприкінці минулого року. Офіційно проект стартував після візиту до Здолбунова трьох представників ПРООН на чолі із національним координатором Світланою Нігородовою. В ході робочої поїздки відбулася презентація проекту в залі засідань міської ради, зустріч із активом проекту та міським головою м. Здолбунів Ігорем Ольшевським. До речі, після розмови із очільником міста представники ПРООН зауважили, що не так часто можна побачити такі порозуміння й співпрацю влади та громадських організацій.
Головною метою проекту є підвищення обізнаності громадян про заходи енергозбереження на прикладі заміни вікон в дошкільних навчальних закладах.
Директор проекту, Олег Панасюк, голова ГО ФОРК «ТОНУС», депутат Здолбунівської районної ради розповів:
- Проблема обслуговування комунальних закладів не нова для Здолбунова. В деяких дитячих садочках уже впроваджено певні енергозберігаючі технології (реконструйовано систему опалення з врахуванням сучасних розробок). Приміщення дитячих садочків будувалися у 50-70-х роках минулого століття, більшість вікон мають великі розміри, що дає надзвичайно велику площу охолодження. На жаль, 75 % всіх вікон у цих закладах перебувають у вкрай незадовільному стані, потребують капітального ремонту. Заміна старих, дерев’яних, що відслужили своє, дозволить відчути значну економію тепла, й, відповідно, коштів, за рахунок споживання менших обсягів природного газу для опалення. Це в свою чергу зменшить викиди в навколишнє середовище й автоматично знизить використання невідновлюваних енергетичних ресурсів. Впровадження проекту матиме не лише екологічний, економічний, а й соціальний ефект – в закладах покращиться внутрішній мікроклімат для дітей та персоналу.
Тому одним із важливих заходів проекту є заміна вікон у дитячих садочках «Дзвіночок» та «Грайлик» міста Здолбунів. Економічний і екологічний ефекти заходу буде проілюстровано порівнянням двох етапів енергоаудиту, під час якого буде оцінено ефективність використання паливно-енергетичних ресурсів і розроблено ефективні заходи для зниження витрат закладів.
Також в рамках проекту передбачене інформування населення про важливість енергозбереження та використання в побуті енергозберігаючих технологій. Заплановані проведення двох інформаційних семінарів, конкурсу молодіжних проектів з енергоефективності «Енергія і середовище-2011», циклу презентаційних заходів для старшокласників району, виготовлення і розповсюдження інформаційних матеріалів.
Інформацію про хід реалізації проекту постійно розміщуватимуть у друкованих ЗМІ та на Інтернет-порталі www.impuls.rv.ua, який є інформаційним партнером проекту.
Мар’яна СЕМЕНЮК,
координатор проекту.

Comments are now closed for this entry