Протягом 2010 року у Здолбунівському районі зареєстровано 681 народження, в т. ч. по м. Здолбунів - 330, з яких 174 народження хлопчиків і 156 - дівчаток. Найпопулярнішими іменами для хлопчиків торік були Богдан, Максим, Ілля, а для дівчаток - Анна, Анастасія, Дарина та Софія. Рідко вживаними для хлопчиків у 2010 році були імена Нестор, Нікіта, Даніель, Апалінарій. Для дівчаток - Альбіна, Влада, Аріна, Мілана, Евеліна, Кіра. Є у нас і дівчинка з подвійним ім’ям Наталія-Марія.
Батьки все частіше називають дітей іменами, які відповідають дню янгола маляти. Останім часом поширилась тенденція присвоювати дітям імена, написання яких суперечить правилам українського правопису. Наприклад: Нікіта, Марк, Кіріл, Альоша, Кристіна. Батьків не зупиняють навіть застереження працівників РАЦСУ про те, що в майбутньому носії цих імен можуть мати проблеми з оформленням документів.
Отож, якщо у вас є варіанти імен для вашого немовляти, спочатку «приміряйте» їх на сторонню людину, попросіть когось вимовити те, чи інше ім’я вголос. Прислухайтесь, чи не викликає обране вами ім’я неоднозначних емоцій, асоціацій. Якщо з вуст сторонніх воно звучить якось «не так», то ваш вибір, можливо, неправильний. Адже чужі люди не вимовлятимуть ім’я вашої дитини з тією ж любов’ю, що й ви.
Згадайте відомих людей або знайомих з ім’ям, яке хочете дати своїй дитині. Подумайте про їхні достоїнства і недоліки, зважте, наскільки вдале в них життя. Це дасть уявлення про те, яким може бути характер вашого малюка.
Якщо бажаєте своїй дитині спокійного, тихого життя, уникайте надто рідкісних і надто поширених імен. Бо рідкісні привертають зайву увагу, а дуже поширені не дають можливості відчути свою унікальність.
Крім того, при визначенні прізвища, імені та по батькові дитини є ряд важливих правових моментів, про які батькам теж слід знати. Про них далі.
Відповідно до ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані невідкладно, не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати її народження в державному органі реєстрації актів цивільного стану (РАЦС). Невиконання цього обов’язку є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом. А згідно з частиною другою ст. 212 Кодексу про адміністративні порушення це — штраф від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Сімейним кодексом України встановлено порядок визначення прізвища дитини, яка народилася. Так, якщо батьки мають спільне прізвище, воно присвоюється і їх дитині. Така ситуація є найпоширенішою і проблем не викликає.
Якщо у батьків різні прізвища, за їх письмовою згодою, дитині присвоюється прізвище батька чи матері або подвійне, утворене шляхом з’єднання прізвищ батьків. Про це робиться запис у актовому записі про народження дитини, який засвідчується підписами обох батьків.
У заяві про присвоєння дитині подвійного прізвища батьки мають зазначити, з якого прізвища - батька чи матері - має починатися прізвище дитини.
За відсутності згоди між батьками дитині присвоюється прізвище на підставі рішення органу опіки і піклування. У разі виникнення спору між батьками щодо прізвища, яке носитиме їх дитина, вони можуть звернутися для його вирішення до суду.
Ім’я дитини, так само як по батькові та прізвище, необхідне для її індивідуалізації як суб’єкта цивільних правовідносин. Кожна особа має право на ім’я. Проте слід зазначити, що виникає воно у дитини лише з моменту присвоєння.
Сімейний кодекс України встановлює право батьків та інших, передбачених законодавством, осіб на присвоєння імені. Як правило, ім’я дитини визначається за згодою батьків. Вони мають право обирати будь-яке ім’я, передбачене або не передбачене у довіднику власних імен.
Ім’я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі добровільного визнання батьківства визначається її матір’ю.
Законодавством передбачена можливість присвоєння дитині двох імен, хоч
реалізація цього положеня може призвести до деякої невизначеності при індивідуалізації тієї або іншої людини. Кількість та форма імен не обмежуються у тих випадках, коли батько і (або) мати дитини належать до національних меншин і порядок присвоєння імені є звичаєм конкретної з них.
Заяви батьків або законних представників дитини про зміну прізвища чи імені останньої в актовому записі про її народження через те, що при реєстрації народження дитині було присвоєно прізвище або ім’я без урахування побажань обох чи одного з батьків, приймаються відділами РАЦС протягом 1 року від дня народження дитини. А заяви про виправлення імені дитини у зв’язку з тим, що вона фактично носить ім’я, відмінне від зазначеного в актовому записі про її народження, - до досягнення дитиною 14-річного віку.
У разі зміни прізвища обома батьками змінюється й прізвище дитини, яка не досягла семи років. Якщо ж змінюють прізвище обоє батьків дитини, якій вже виповнилось 7, то прізвище дитини змінюється за її згодою.
За заявою батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, дитині, яка не досягла 14 років та якій при реєстрації народження присвоєно прізвище одного з батьків, воно може бути змінене на прізвище другого з батьків.
По батькові дитини є однією із складових її імені. Згідно з національними традиціями, воно визначається за іменем батька. Якщо останній має подвійне ім’я, по батькові присвоюється дитині за одним з них, за вибором батьків.
На прохання батьків по батькові дитини може також визначатись відповідно до їх національних традицій або не присвоюватись взагалі.
По батькові дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство щодо дитини не визнане, визначається за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком.
У разі, якщо батько змінив своє ім’я, по батькові дитини, яка досягла 14-річного віку, змінюється за її згодою.
Алла ПИЛИПЧУК,
заступник начальника районного управління
юстиції - начальник відділу державної
реєстрації актів
цивільного стану.

Comments are now closed for this entry