Велика Вітчизняна війна тривала чотири роки. Проте для того, щоб написати її повну і правдиву історію, дослідникам не вистачило і піввіку. Для того, щоб сказати усю правду про афганську війну, яка тривала понад дев’ять років, потрібно буде не менше часу. Але й через піввіку можемо не почути всієї правди, бо її продовжують замовчувати ось уже 22 роки після виведення з Афганістану обмеженого контингенту.


Та найбільша правда в тому, що після, як чомусь прийнято казати, щасливого повернення померло хлопців-афганців (не доживши навіть до 50) в п’ять разів більше, ніж загинуло на тій війні. І процес цей, як не гірко, триває.
Афганська війна з кожним днем, з кожним роком відходить все далі і далі від тих, хто на ній не був. Тим же, хто пройшов і пережив її до останку, та страхітлива війна кожного 15 лютого закінчується і розпочинається знов і знов. Й напевне довіку «афганцям» уже ніяк не повернутися, не видертися відтіля, бо там, за високими гірськими перевалами, залишилась оголена правда, там не було фальші і лицемірства, там мірялося все на терезах життя і смерті. Там залишилась молодість наша і… найкращі друзі. А тому й не дивно, що кожен з нас не раз і не два подумки лине саме туди – в пекло війни. Кожному з нас сняться однакові сни, усі однаково сприймаємо неправду. І всі до одного бережемо в пам’яті імена тих, хто навіки зостався 20-літнім.
В цьогорічний день пам’яті, як і кожного року, побували на всіх «афганських» могилах, поклали вінки, відвідали матерів, пом’янули друзів. І так буде завжди.
Микола Огородник,
член НСЖУ, капітан запасу.

[code]15 лютого в Україні відзначили День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Безумовно, найперше цього дня вшановували співвітчизників — учасників афганської війни. 22 роки минуло відтоді, як останній БТР розвідувального батальйону 201-ї дивізії з командувачем 40-ї окремої армії генералом Б. Громовим перетнув афгансько-узбецький кордон поблизу містечка Термез. Афганська війна тривала з 1979 до 1989 року. За цей час понад 160 тисяч українців пройшли через її горнило, 3360 наших співвітчизників не повернулися, з них майже 60 – вважаються зниклими безвісти або такими, що потрапили у полон. Отримали поранення більше 8000 українців, 4687 з них повернулися до рідних домівок інвалідами. За роки афганської війни 72 військових були удостоєні високого звання Герой Радянського Союзу, 11 з них – українці. Більше 1000 воїнів-інтернаціоналістів – учасників афганської війни і сьогодні у військовому строю. 3,5 тис. «афганців» нині мешкають на Рівненщині.[/code]

Comments are now closed for this entry