Кожен з нас хоче мати гарний урожай і бути задоволеним результатами своєї праці. Забезпечити належний захист рослин та отримати гігієнічно чисту продукцію із своїх ділянок – основне завдання боротьби з шкідливими організмами.
     Є ряд заходів, які допоможуть кожному зменшити пестицидні навантаження на землю, зберігаючи власні кошти та не порушуючи екологічну систему. Це, перш за все, чергування культур. Не можна нехтувати агротехнічними заходами. Наприклад, зяблева оранка допомагає знищити до 50% шкідників, які заселяються на стерні, бур’янах, опалому листі.      Застосування біологічного методу допоможе зберегти корисну флору і фауну, які в свою чергу відіграють роль захисників рослин.
     Звичайно, без хімічних препаратів вирішити повністю проблему з шкідливими організмами не вдається. Для правильного та безпечного використання засобів захисту рослин слід дотримуватися особливих правил. Обприскувати рослини треба тоді, коли шкідники чи хвороби перебувають у найчутливішій стадії, кращий час для виконання такої роботи – вечірні години чи вранці. Не можна обробляти в сонячну, жарку погоду чи перед дощем. Приготовлений розчин слід використати в той самий день. Для запобігання пошкодження квітів, отруєння бджіл та ентомофауни обприскування не варто проводити під час цвітіння. Уникнути втрат врожаю та зайвих витрат коштів допоможе застосування препаратів в оригінальній фірмовій упаковці.
     Препарати “генерики”, переважно китайського виробництва, трохи дешевші, але той, хто використовував їх, іншого разу не ризикуватиме своїм здоров’ям і врожаєм. Тим більше, що норма внесення препаратів відомих фірм-виробників набагато менша і результат набагато кращий.
І найважливіше правило застосування хімічних засобів захисту рослин – дотримуватися загальних вимог індивідуального захисту, берегти природу від екологічного лиха.
     Щоб зменшити вплив отрутохімікатів на навколишнє природне середовище, необхідно велику увагу приділити знезараженню насіння. За агрономічними правилами майже все насіння овочевих культур бажано замочувати перед посівом у воді 30-40 С0. Це дає змогу прискорити процес пророщення і знищити бактерії, гриби, шкідливі організми.
     Наприклад, насіння огірків, яке прогріте при температурі до 50 С0 збільшує кількість жіночих квіток, на яких будуть розвиватися огірки, разом з тим, захистить від вірусних хвороб. Від несправжньої борошнистої роси, яка є чи не найголовнішою хворобою (суцільне пожовтіння) огірків, насіння протруюють Апроном – 2,5 мл/кг, знезаражують однопроцентним розчином марганцевокислого калію 20 хв. і просушують, що також сприяє знищенню бактеріальних і вірусних хвороб. Таку ж процедуру знезараження застосовують для насіння томатів, перцю, капусти.
Насіння моркви, червоних буряків також намочують у інсектицидах від морквяної мухи, попелиці, блішок.
     Для захисту овочевих культур, які вирощуються розсадним способом, надійним методом є замочування розсади у розчині інсектициду Актара: 1,4 гр. розвести у 1 л води для 200-250 штук рослин на 1,5-2 год. за 12 годин до висаджування. Робочим розчином, що залишився, довівши до 10 л, підливають посаджену розсаду для знищення грунтових шкідників, капустянки, попелиць, блішок.
Для того, щоб отримати високий урожай картоплі, необхідно затратити чимало зусиль, часу, коштів.
Несприятливі погодні умови деколи не дозволяють вчасно провести захисні заходи від шкідливих організмів. Через це не отримуємо бажаних результатів і задоволення від роботи.
     Завдяки широкому асортименту пестицидів, а особливо тих, які дозволяють проводити обробку насіння картоплі, можна підвищити її урожайність.
     Протруєння бульб картоплі препаратами, які мають лікувальну дію від фітофтори (Максим - 0,75 л/т), які захищають від грунтових шкідників (дротяників, личинок хрущів і ін.) та колорадського жука (Актара - 6 г/30 кг картоплі, Круїзер – 0,3 л/т), дозволить захистити бульби на кожному етапі розвитку шкідливих організмів, а також зменшити норми витрати препаратів.
     Засоби масової інформації рекомендують такі препарати для протруєння бульб картоплі, як Престиж та Матадор. Вони мають дві діючі речовини, тому при вирощуванні ранньої картоплі їх використовувати заборонено, адже за короткий період росту одна із діючих речовин не встигає розкластися і залишається у картоплі. Ці препарати доцільно застосовувати на картоплю, яка зберігається на насіння.
     Переваги використання обробленого насіння такі: зменшення у багато разів норм витрат препаратів, що дозволяє істотно знизити пестицидне навантаження без зменшення захисного ефекту; покращуються посівні якості насіння; мінімальний вплив препарату на корисні організми.
     При використанні будь-якого з пестицидів необхідно дотримуватися заходів безпеки. Протруєне насіння не можна використовувати як корм для тварин. Під час сівби необхідно повністю закривати його грунтом, щоб уникнути поїдання птахами.
     Крім хімічних препаратів для протруювання насіння різних культур, є біологічні, які згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, продаються у роздріб населенню.
     Ці препарати розроблені на основі активних бактерій, екстрактів грибів. До позитивних якостей біологічних препаратів належить майже повна нешкідливість їх для людей, тварин, що призводить до збереження корисної фауни. Недоліком же є те, що застосовувати їх доцільно на невеликих площах.
Оксана МУДРАК,
начальник-головний 
державний інспектор 
захисту рослин 
Здолбунівського району. 

Comments are now closed for this entry