Відкриття пам’ятного знака у Гільчі Другій стало визначною подією не лише для району,
області, а й для дружніх Чехії та Польщі

 Освячення пам’ятного знака.

 

Мальовниче село Гільча Друга, вкрите зеленню садів, з його ошатними будиночками, буйною рослинністю та знаменитим джерелом Святого Миколая в усі часи зачаровувало кожного, хто в ньому бував. Історія цього населеного пункту, назва якого час від часу дещо змінювалася, насичена багатьма історичними подіями, учасниками яких були і його мешканці. Яскравий слід в історії села залишили чехи, які в 1874 році заснували тут своє поселення – Гольче Чеське. Завдяки чеським переселенцям у селі з’явилося ряд добротних будівель – церква, водяний млин, корчма, поштова станція, громадська світлиця та ін. Деякі з них і до сьогодні служать сільським мешканцям.


Чимало проживало у Гільчі й поляків, які разом з українцями і чехами дбали про розвиток села, жили і працювали в мирі і злагоді, народжували і виховували дітей, збагачували один одного своїми традиціями.
А ще в полі за селом є місце, де покоїться прах людей цих національностей – це також історія, наше минуле, яке слід пам’ятати і шанувати. На жаль, поховання не збереглося. Проте знайшлися ініціатори увіковічнення пам’яті односельців. І найперша з них - Урвенський сільський голова Лідія Михайлівна Балабат, яка пройнялася ідеєю створення пам’ятного знака біля місця колишнього кладовища і залучила до цього небайдужих людей.
Завершальним акордом тривалої і наполегливої праці сельчан стало урочисте відкриття пам’ятного знака на вшанування пам’яті померлих односельців. На церемонію відкриття прибули консул Польщі Роман Ковальчук, представник чеської громади Пршемсл Брож, заступник голови Рівненської ОДА Олексій Губанов, керуючий справами Рівненської облради Петро Середюк, голова Здолбунівської РДА Микола Євчук, голова райради Василь Тимощук та його заступник Яків Мельник, духовні особи – благочинний церков району о. Олександр Карпюк, настоятель римо-католицького костелу св. ап. Петра і Павла м. Здолбунів о. Анджей Стіслович, настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці м. Здолбунів о. Дмитро Ющак, настоятель Свято-Миколаївської церкви
с. Гільча о. Валерій Усик.

 Почесну грамоту Л. М. Балабат вручає керуючий справами ОДА
П. Л. Середюк.


Розпочався захід з виступу Урвенського сільського голови Л. М. Балабат. Вона розповіла про історію села, про те, як виникла і реалізовувалася ідея встановлення пам’ятного знака, подякувала усім, хто долучився до цієї доброї справи на благо громади – чи то коштами, чи особистою працею, порадами і підтримкою. Серед них – керівник ТзОВ “Колос-інвест”
В. С. Більчук, голова Гільчанського споживчого товариства Р. Н. Кравченко, директор Урвенського психо-неврологічного інтернату
М. М. Ліщенко, директор Гільчанської ЗОШ І-ІІІ ст.
Ю. Ю. Кацеба, підприємці та мешканці села. Підтримували ініціативного керівника сільської громади й обласна та районна влада.

 Мешканці села спілкуються з гостями із Чехії.


І ось настав хвилюючий момент. Почесну місію відкриття пам’ятного знака виконали Урвенський сільський голова Лідія Балабат, консул Польщі Роман Ковальчук та гість з Чехії Пршемсл Брож. Спадає простирадло, і перед присутніми постає відшліфована гранітна брила з зображенням хреста та написом на українській, польській та чеській мовах: “Вічна пам’ять тим, хто пішов з життя, залишивши по собі добру і світлу згадку: чехам, полякам та українцям, які проживали на цих землях у ХІХ-ХХ століттях”.
Після обряду освячення пам’ятного знака, яке здійснив о. Олександр Карпюк, було надано слово священикам різних конфесій, а також гостям. Вони щиро дякували Лідії Михайлівні за її починання, а також усім, чиїми стараннями була реалізована ця добра справа. Керуючий апаратом Рівненської обласної ради П. Л. Середюк вручив Л. М. Балабат Почесну грамоту за сумлінну і плідну роботу в органах місцевого самоврядування, вагомий внесок у справу відновлення і збереження історичної пам’яті та активну громадянську позицію.
- Встановлення пам’ятного знака – свідчення того, що у нас спільна історія. Ця подія стане фундаментом наших майбутніх дружніх відносин, - зазначив, виступаючи перед присутніми, консул Польщі Р. Ковальчук.
На вшанування пам’яті померлих до підніжжя пам’ятного знака лягли квіти, були запалені лампадки.
У виступах усіх гостей звучала думка про те, що приклад гільчанської громади стане поштовхом для здійснення інших корисних проектів як на Рівненщині, так і по Україні, що співпраця між представниками дружніх народів – українського, польського, чеського - матиме своє продовження.
Завершилися урочистості відвіданням музею історії села у Гільчанській ЗОШ І-ІІІ ст., де учні школи провели для гостей цікаву екскурсію.
Людмила ВАСЮК.
Фото автора. 

Comments are now closed for this entry