Про те, що найстаріший депутат Верховної Ради зачитує текст присяги на вірність Україні – сказано в статті 79 Конституції. Нагадаю, що виглядає все це так. Перед вступом на посаду народні депутати України складають перед Верховною Радою України таку присягу: «Присягаю на вірність Україні. Зобов'язуюсь усіма своїми діями боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу.
Присягаю додержуватися (хоча тримати чи держати – неістотна з точки зору змісту різниця – прим. авт.) Конституції України та законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників». Присягу зачитує найстарший за віком народний депутат України перед відкриттям першої сесії новообраної Верховної Ради України, після чого депутати скріплюють присягу своїми підписами під її текстом. Відмова скласти присягу має наслідком втрату депутатського мандата…
І, знаєте, ще ні один не відмовився, хоча частина з них принципово продовжує носити червоні значки депутатів ВР УРСР. А ще складається враження, що існує певна конкуренція серед наших парламентарів за право… зачитувати текст присяги. Серед них четверта частина – люди пенсійного віку.
Саме у боротьбі політиків із використанням аргументів щодо вікового цензу нещодавно під час інтернет-конференції на сайті «Ліга», критикуючи опонентів, перший заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов заявив: «Ви знаєте, нас почали критикувати, що нібито ми намагаємося підвищити пенсійний вік для жінок із 55 років до 60. А ми провели експеримент разом з народом, і навпаки – знизили пенсійний вік, і разом з народом відправили Юлію Тимошенко на пенсію в 50 років. Тому, якщо Юлія Тимошенко погодиться бути на політичній пенсії і няньчити онуків, то тоді можна серйозно розглядати питання не про підвищення пенсійного віку, а про його зниження", - заявив політик. Нагадаємо, що серед вимог МВФ до України було підвищення пенсійного віку!..
Інший приклад щодо депутатського віку: наймолодшим бютівцем Верховної Ради цього скликання (каденція 2007-2013 рр.) був депутат фракції Суслов Є.І. (дата народження 28 травня 1981р.), а найстаршим - Лук’яненко Л. Г. (дата народження 24 серпня 1927р.). Звичайно, дай Боже здоров’я нашим політичним аксакалам! Тільки приклад столиці й престижність депутатських мандатів загалом все більше авторитетних людей «спонукає» стати кандидатами в народні обранці. Багатьом із них сьогодні вже зараз не те що «за 60», а декому – «глибоко» «за сімдесят», однак це не заважає їм усе ще мріяти про депутатський мандат! І ось ці люди, яким, до слова, давно пора було б подумати про вічні цінності та спасіння власної душі, планують стати обранцями територіальних громад й за умов кращого розвитку подій (це, щоправда, виключно з Божої ласки!) зустрінути із депутатською посвідкою власне 80-річчя!
Зрозуміло, якщо не брати до уваги їдкі та саркастичні висловлювання політиків, то плани у правлячої більшості й уряду, все-таки, спрямовані на збільшення українцям пенсійного віку. Так, до 2012 року трудящим хочуть завести особові «пенсійні рахунки», куди працедавець робитиме відрахування: чим вищий заробіток, тим вища пенсія). За словами депутата-регіонала Ірини Горіної з приводу реформ Віктора Януковича, розрахованих на 2010-2014 роки, пенсійний вік збільшать для жінок (нині - 55 років) і він порівняється з чоловічим (60). Але це буде «дуже поступово» - збільшуватимуть пенсійний вік по півроку впродовж 10 років. Та й це ще не все. Громадяни, яким у 2012 році буде менше 35 років, на пенсію підуть уже в 65 років (це «європейський стандарт», як сказано в програмі). Тільки чи може йти мова про активний та мобільний спосіб життя людини, вік якої «перетнув» працездатну межу не лише з законодавчої точки зору, але й з фізіологічної? – запитання не випадкове. За висновками відомих вчених до 65 років відбувається ще нормальне функціонування клітин мозку, відповідно – нормальна розумова діяльність. Однак після 65-ти старіння і загальний регрес фізіології людини вимагає переважно одного – відпочинку. Ну, а постійне декларування «дороги молодим» у реальному житті, в державній сфері, політиці – поки що залишається лише декларацією! Тож вважаємо, що виборець таки зробить правильний вибір на користь молодих, звичайно, не позбавлених досвіду.
Володимир КОВАЛЬЧУК,
громадський діяч,
ініціатор створення Молодіжного парламенту України.
(28 років).

Comments are now closed for this entry