Кожного року в першу суботу липня відзначають своє професійне свято кооператори району. Воно прикметне насамперед тим, що чи не єдине з усіх професійних свят у державі має статус міжнародного. З 1992 року Укоопспілка є членом Міжнародного кооперативного альянсу. І без перебільшення потрібно сказати, що завдяки цьому споживча кооперація сьогодні має можливість жити, розвиватися, нарощувати обсяги діяльності, її не спіткала доля радянської торгівлі, побуткомбінатів чи колгоспів.
Кооператорів світу об’єднує одна спільна мета – продемонструвати єдність кооперативного руху і демократії для сприяння соціальному та економічному прогресу людей.
Кооперація в Україні виникла і почала розвиватись ще в середині 60-х років 19 сторіччя. Першим споживчим товариством на Україні із затвердженим статутом було Харківське товариство. В 1902 році було організоване Здолбунівське споживче товариство.
Після створення 4 грудня 1939 року Рівненської області починає функціонувати і Рівненська облспоживспілка, а відповідно і Здолбунівська райспоживспілка.
Роль споживчої кооперації в обслуговуванні населення з кожним роком зростала, швидко збільшувалась кількість пайовиків, пайовий фонд, роздрібна мережа і товарооборот. Завдяки підтримці пайовиків, величезному трудовому вкладу працівників кооперативних організацій і підприємств створена потужна багатогалузева інфраструктура.
На історичному шляху свого розвитку і становлення споживча кооперація пройшла через різні труднощі і негаразди. Їй доводилося постійно долати усілякі випробування на виживання та існування взагалі.
Надійним гарантом самостійності та незалежності споживчої кооперації став Закон України “Про споживчу кооперацію”, прийнятий в 1992 році, яким визнано систему повноправним суб’єктом ринку, визначено її юридичний статус та право власності. Вона недоторкана, перебуває під захистом держави і охороняється законом.
Споживча кооперація – це багатогалузева система. Вона сама заготовляє продукцію, переробляє її на виробничих підприємствах та реалізує через торгову мережу.
Постійним попитом у жителів нашого району користуються хлібобулочні вироби та макарони хлібокомбінату Рівненської райспоживспілки, пресерви підприємства “Таврида” Сарненської райспоживспілки, безалкогольні напої та консервована продукція “Рікос” заготівельно-виробничо-збутового комбінату Рівненської
облспоживспілки, ковбасні вироби та копченості Рівненського заготівельно-виробничого підприємства облспоживспілки.
Споживча кооперація, як ніяка інша система, сама готує для себе кадри. Щорічно колективи підприємств і організацій поповнюються молодими спеціалістами - випускниками Полтавського університету споживчої кооперації, Львівської комерційної академії, Рівненського кооперативного економіко-правового коледжу.
Споживча кооперація району сьогодні об’єднує майже тисячу членів споживчих товариств. До складу райспоживспілки входять 2 споживчі товариства (Гільчанське та Мізоцьке) та Виробничо-заготівельно-торгове підприємство, які об’єднують 54 роздрібні торгові підприємства та 4 підприємства громадського харчування, з них 24 діючі, 33 – передані в оренду.
85 відсотків населення району, яке обслуговує споживча кооперація, – сільські жителі. А це означає, що в сьогоднішніх ринкових умовах ми найближче стоїмо до людини праці, до селянина і фермера, повсякчас утверджуючи одвічні цінності кооперативного руху.
Напередодні свята приємно відзначити, що останніми роками система споживчої кооперації району впевнено йде шляхом поступального економічного розвитку. Головним своїм завданням вважаємо сьогодні приведення підприємств до сучасного конкурентоспроможного вигляду - проводимо в них ремонти, замінюємо вікна і двері на енергозберігаючі. Одним словом, робимо все для того, щоб кооперативний магазин був окрасою села. Адже нерідко він стає його культурним центром, люди до нас ідуть не тільки купити товар, а й поспілкуватися, обговорити останні сільські новини. Незважаючи на кризу, останнім часом зроблені ремонти в магазинах сіл Здовбиця, Гільча Друга, П’ятигори, Кунин, Уїздці, Озірко, Мізочик, в універмазі сел. Мізоч.
Коли в 2000-2001 роках ми думали, як зробити в магазині грубку, щоб продавець не мерз, то сьогодні створюємо для працівників належні умови праці, встановлюючи в магазинах газове та сучасне електричне опалення.
Свій внесок у загальний успіх робить кожен кооператор району. Низький уклін вам, колеги. Слова щирої вдячності хочу висловити голові правління Гільчанського СТ Р. Н. Кравчук, її заступнику Л. К. Чеховській, головному бухгалтеру Н. П. Конончук, заступнику директора Виробничо-заготівельно-торгового підприємства П. Я. Цюзь, головному бухгалтеру Н. Я. Матяк, товарознавцю В. М. Смик, працівникам прилавку
О. І. Ставицькій, В. В. Семенюк, Г. Г. Кучкарук,
Г. В. Кондрачук, Т. С. Мохначук, Л. О. Кошицькій, С. В. Михайлицькій, Н. М. Рудик та всім іншим працівникам споживчої кооперації району.
Напередодні професійного свята не можу не згадати наших ветеранів, тих, хто багато років віддав роботі в споживчій кооперації, а зараз перебуває на заслуженому відпочинку. Це - Віра Володимирівна Баюк, Анатолій Кузьмич Гребенюк, Антоніна Петрівна Тимощук, Раїса Семенівна Яковлєва, Тамара Ананіївна Андрєєва, Софія Євтухівна Калікіна, Людмила Петрівна Мельник, Євгенія Петрівна Сащук, Купріян Іванович Устянчук, Володимир Іванович Гук, Ольга Миколаївна Степанчук, Тамара Михайлівна Мельник і багато інших.
Сьогодні приємно, що до нас приходить талановита молодь зі своїми ідеями, новими підходами. Це наші молоді спеціалісти - головний бухгалтер райспоживспілки Ю. В. Іванцова, голова ревізійної комісії С. О. Петрашова, бухгалтери Виробничо-заготівельно-торгового підприємства О. В. Мельниченко, А. О. Маруха, бухгалтер Гільчанського споживчого товариства І. М. Синюк.
Дорогі колеги-кооператори! Прийміть найщиріші вітання з професійним святом. Хай повняться добром ваші серця, а добробутом домівки, нехай вам завжди так лагідно, як сьогодні, в зеніті літа, посміхається сонце. Здоров’я вам, щастя, успіхів!
Оксана Солтис-Шолудько,
в. о. голови правління
райспоживспілки.

Comments are now closed for this entry