28 квітня в Україні відзначався День охорони праці. В календарі він збігається із Всесвітнім днем охорони праці, який за рекомендацією Міжнародної організації праці (МОП) цього року проходив за тематикою “Управління ризиками та профілактика у сфері праці в нових умовах”. Також з 22 по 28 квітня ц. р. тривав Тиждень охорони праці. Усі ці заходи проводились з метою привернути увагу кожного роботодавця і працівника до проблем охорони праці задля усунення максимально можливого рівня виробничих ризиків шляхом профілактики травматизму і професійних захворювань, формування свідомого ставлення суспільства до культури безпеки праці.
Світова фінансова криза, що триває й дотепер, поглибила негативні кризові явища в економіці України, не оминула й наш район. Як відомо, більшість підприємств Здолбунівщини суттєво скоротили рівень виробництва, тимчасово припиняли роботу у 2009-2010 рр. В зв’язку з тим, що скорочуються витрати на охорону праці, зростає ймовірність виникнення нещасних випадків та аварій на виробництві, профзахворювань, смертей і погіршення стану здоров’я працюючих.
Останніми роками в Україні, області та районі спостерігається зниження рівня виробничого травматизму. Так, у минулому році кількість травмованих на 100 тис. працюючих становила 86 осіб проти 102 у 2008 р. (зменшення на 15,7%), у тому числі випадків із смертельними наслідками – 4,7 у 2009 р. проти 6,4 у 2008 р. (зменшення 26,6%). Однак, рівень ризику загибелі або травмування працівників на підприємствах, а особливо у сільському господарстві, лишається високим. Щороку в районі реєструється до 10 нещасних випадків в промисловості і сільському господарстві. В 2009 р. серйозні травми (по одному випадку) на виробництві зареєстровані у ВАТ “Здолбунівський завод будматеріалів”, ТОВ “Волинь-шифер”, а в І кварталі цього року – у ВАТ “Волинь-Цемент”.
Працівниками Здолбунівської районної санепідемстанції постійно здійснюються перевірки санітарно-технічного стану і санітарно-побутового забезпечення об’єктів із застосуванням лабораторно-інструментальних досліджень шкідливих факторів виробничого середовища, а також перевірки проходження періодичних медичних оглядів працюючими. Щорічно із лабораторним контролем робочих місць на наявність більше 80 шкідливих факторів райСЕС обстежує до 150 об’єктів різних форм власності. Слід відзначити поступове покращення умов праці внаслідок впроваджуваних роботодавцями заходів, зокрема, у ВАТ “Волинь-Цемент”, провідному підприємстві району, - відсутність гострих професійних захворювань працівників. Хронічні професійні захворювання у 2009 р. не реєструвались, в 2006-2008 рр. було зареєстровано по одному випадку у ВАТ “Волинь-Цемент” у працюючих зі стажем роботи більше 20 років. Також не реєструються в районі і хронічні отруєння при застосуванні пестицидів у сільському господарстві.
Здолбунівська районна санепідемстанція звертається до керівників і працівників підприємств, установ і організацій всіх форм власності, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування з проханням забезпечити на кожному підприємстві, у підрозділі, на кожному робочому місці безпечні та здорові умови праці і належне санітарно-побутове забезпечення, а також, для запобігання нещасним випадкам і професійним захворюванням, - вчасне проходження працівниками попередніх і періодичних медичних оглядів як важливої запоруки збереження їх здоров’я.
Сергій МАТВІЙЧУК,
лікар з гігієни праці Здолбунівської районної санепідемстанції.

Comments are now closed for this entry