Під таким гаслом з 24 по 30 квітня 2014 року проходив
Всесвітній тиждень імунізації, оголошений ВООЗ

Уся історія людства пов’язана з інфекційними захворюваннями. Інфекції зав­жди несли небезпеку, вони забирали тисячі, а інколи й мільйони життів. Найчастіше хворіють інфекційними хворобами діти. Буває, що і в теперішній час це призводить до сумних наслідків.
Основним найбільш перевіреним та надійним засобом попередження та зниження інфекційної захворюваності є активна імунізація - щеплення.
Згідно з календарем профілактичних щеплень в Україні діти отримують захист від 10 інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи і паротиту (свинки). Усі ці інфекції дуже небезпечні і можуть викликати ускладнення, інвалідність, а окремі навіть спричинити смерть.
Варто знати, що гепатит В викликає вірус, який вражає печінку. Тривале перебування вірусу в клітинах печінки може спровокувати розвиток цирозу і раку печінки. Вірусом можна заразитися при контакті з інфікованим медичним інструментом та у побуті - через зубну щітку, залізний гребінець, ножиці, якими користувалася інфікована людина. Вакцинація - це єдиний метод захисту від цієї хвороби.


Туберкульоз. Захворювання викликає паличка Коха. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом (від хворої людини до здорової при чханні, кашлі). Для немовлят захист від туберкульозу дуже важливий, оскільки у випадку зараження у перший рік життя є високий ризик захворіти на туберкульозний менінгіт, що важко лікується та призводить до незворотних змін.
Дифтерія - бактерійна хво­роба. Передається по­вітряно-крапельним шляхом. Проявляється у вигляді ангіни, під час якої у горлі утворюються плівки, що утруднюють дихання. Токсин, який виробляє дифтерійна бактерія, потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше - серце, нервову систему, нирки. Близько
20 % хворих помирають. Вакцинація проти дифтерії є дуже ефективною, запобігає розвитку захворювання та ускладнень.
Кашлюк. Цю інфекцію спричиняють бактерії. Захворювання характеризується запаленням дихальних шляхів і супроводжується нападами спазматичного кашлю, який порушує дихання аж до його зупинки. Передається по­вітряно-крапельним шляхом. Вакцинація запобігає тяжким проявам захворювання і ускладненням.
Правець. Захворювання викликає бактерія, яка ви­робляє токсин, що вражає нер­вову систему. Проявляється сильними судомами, спазмами дихальних м’язів та порушенням роботи серцевого м’язу. Передається при потраплянні забрудненого грунту до рани, через заражені предмети.
Поліомієліт - захворювання, яке викликає вірус, що передається через брудні руки, забруднені харчові продукти і воду, іноді - повітряно-крапельним шляхом. Вірус поліомієліту вражає нервові клітини, що відповідають за рухи, і спричиняє параліч. Паралітична форма поліомієліту невиліковна. Вакцинація є єдиним ефективним засобом попередження цього захворювання.
Кір - захворювання, яке викликається вірусом. Кір надзвичайно заразний, передається повітряно-крапель­ним шляхом. Ускладненнями кору можуть бути пневмонія і енцефаліт. Дві дози вакцини забезпечують довічний захист від ускладнень.
Епідемічний паротит викликає вірус, що передається повітряно-крапельним шляхом. Захворювання характеризується ураженням слинних залоз, підшлункової залози, статевих залоз. Вірус може вражати нервову систему, спричиняти менінгіт, енцефаліт, глухоту. Може спричинити безпліддя у чоловіків. Лише щеплення забезпечують захист від небажаних ускладнень.
Краснуха - вірусне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. У більшості дітей протікає дуже легко і проявляється висипом. Небезпечний вірус для вагітних жінок - може статися викидень, вроджені вади розвитку у дитини. Вакцинація забезпечує захист від захворювання.
Гемофільна інфекція - бактерійне захворювання, що передається повітряно-кра­пельним шляхом. У назві
бактерії присутнє слово «influenza», у перекладі - грип, тому що бактерію вперше було виявлено під час епідемії грипу. У дітей до 5 років гемофільна інфекція провокує розвиток пневмонії, гнійного менінгіту, запалення середнього вуха, гнійного запалення суглобів, зараження крові (сепсис). Вакцинація запобігає розвитку цих захворювань.
Вакцинація захищає Вашу дитину від інфекцій, запобігає важкому перебігу хвороб й ускладненням у випадку інфікування. Загартування, добре харчування важливі для здоров’я дитини, але, на жаль, вони не захищають від інфекційних хвороб. Ніщо не зможе захистити Вашу дитину від небезпечних інфекцій краще, ніж щеплення. Альтернативи вакцинації немає!
Тетяна СТУПАК,
лікар-педіатр
Здолбунівського РЦПМД.

Comments are now closed for this entry