23 березня 2012 року виповнюється рік з дня призначення Віталія Шуля на посаду голови Здолбунівської районної державної адміністрації. З цієї нагоди пропонуємо ексклюзивне інтерв'ю з Віталієм Степановичем на тему перших підсумків його роботи як районного керівника, результатів впроваджуваної політики та основних завдань районної влади на найближчу перспективу.

- Віталію Степановичу, минає рік перебування Вас на посаді голови районної державної адміністрації. З яким настроєм Ви дивитесь у майбутнє Здолбунівського району, враховуючи свій річний досвід в управлінні?
- Рік роботи - це вкрай незначний період, щоб виконати всі намічені плани в частині удосконалення функціонування всіх галузей. Найперше, що вдалося нашій нинішній владній команді - це чітко розставити акценти на важливих завданнях, відібрати першочергове і вплинути на другорядне. Для того, щоб мати успіх у будь-якому починанні, необхідно, в першу чергу, створити сприятливі умови для робочого процесу. Велику роль відіграють спільний дух і порозуміння між всіма гілками влади, рух в одному напрямку. Тоді час не гається на даремні політичні протистояння, а раціонально використовується задля вирішення найскладніших проблем, яких у районі поки що вистачає.
Якщо говорити про мій власний стиль роботи, то він полягає, в першу чергу, у згуртуванні всіх структурних підрозділів, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та громади навколо вирішення завдань, пов'язаних з покращенням рівня життя у кожному населеному пункті. Глибоко вникати у суть проблеми, аналізувати та вносити суттєві пропозиції - ось той механізм, завдяки якому ми плануємо поставити соціально-економічний розвиток району на нові мобільні рейки. Кожному питанню приділяється максимум уваги, я намагаюся вникати в кожну деталь, щоб знайти ті нитки, за які можна витягнути те чи інше складне завдання на позитивне число.
Щотижня я зустрічаюся з керівниками контролюючих служб району з питань дотримання законів України у різних сферах. Вважаю головним своїм завданням створити в районі умови для суспільної справедливості, щоб кожен суб'єкт господарювання був рівним перед чинним законодавством, здійснення заходів із забезпечення продовольчої безпеки, перевірки об'єктів торгівлі на дотримання санітарно-ветеринарного законодавства.
Аналізуючи пройдений шлях в управлінні районом, я з впевненістю скажу, що Здолбунівщина є доволі потужним в економічному й гуманітарному плані районом, тут швидкими темпами розвивається інфраструктура, процвітає підприємництво, діють 29 сільськогосподарських та 10 промислових підприємств. Так, впродовж січня 2012 року промисловістю району було реалізовано промислової продукції на 26 млн. грн., що на 42 % більше, ніж за січень 2011 року, в економіку району залучено 63 млн. грн. інвестицій в основний капітал, що на 106 % більше, ніж за такий же період попереднього року. Одне промислове підприємство здійснює випуск інноваційної продукції. Маркетингові служби на підприємствах постійно працюють над пошуком нових ринків збуту, на підприємствах харчової промисловості вивчається питання щодо проведення модернізації виробництва. Варто зазначити, що на підприємствах промисловості сьогодні відсутня заборгованість із заробітної плати і внесків до пенсійного фонду.

 

- А як ці результати позначаються на реальній зайнятості та доходах населення району?
- У першому кварталі нинішнього року в районі орієнтовно планується створити 315 нових робочих місць, а річне планове завдання становить 900 робочих місць. Це, зважаючи на певну інертність промисловості в цілому у зимові місяці, непогана цифра. Середньомісячна заробітна плата працівників галузей економіки у січні становила 2232 грн., що на 347 грн. більше, ніж у попередньому періоді.
На сьогоднішній день за сприянням центру зайнятості працевлаштовано в районі 286 осіб, що на 52 більше, ніж за відповідний період минулого року. Проводиться робота з працевлаштування безробітних громадян на дотаційні робочі місця. З початку року в економіку району інвестовано таким чином майже 400 тис. грн. дотаційних коштів на оплату праці працівникам, які до цього часу були безробітними.
Певних результатів за останні роки досягнуто в охопленні безробітних оплачуваними громадськими роботами. Впродовж місячників благоустрою в 2011 році у громадських роботах взяли участь понад 500 осіб, вже у 2012 році до громадських робіт залучено більше 100 громадян. Взагалі, такі роботи проводяться планово практично протягом всього року і виконуються з урахуванням перспектив соціально-економічного розвитку територій. Майже в кожному селі були створені мобільні бригади із складу безробітних, якими у відповідні сезонні періоди виконано значний обсяг робіт. Зокрема, проведено санітарну розчистку придорожніх лісосмуг по автодорозі на територіях Уїздецької та Здовбицької сільських рад відстанню майже 15 км. Виконані роботи з наведення порядку в центрі сіл, біля обелісків Слави, на кладовищах, приведено в належний стан більшість сільських автозупинок тощо.
До роботи залучалися і трудові колективи установ, організацій, підприємств. Разом ми упорядкували велику кількість територій. Хоча прикро, що серед нас є багато несумлінних жителів, які продовжують засмічувати землю навколо себе. Але ми знаходимо шляхи боротьби з цим негативним фактором.
Щодо питання легалізації зайнятості, яке постійно на контролі, - в районі працює постійно діюча комісія з легалізації найманої робочої сили, яка займається перевіркою суб'єктів господарювання Здолбунівського району. Протягом 2011 року комісією проведено 23 перевірки з обов'язковим виїздом на місце розташування об'єктів. Перевірками охоплено 227 суб'єктів господарювання, виявлено 42 порушення чинного законодавства про працю, вживаються відповідні заходи реагування. Зокрема, 29 громадян були працевлаштовані на новостворені робочі місця. У цьому році проведено 4 перевірки на 3 об'єктах, де виявлено 6 порушень. Так що робота у цьому напрямку триватиме постійно.
- В яких умовах сьогодні доводиться працювати нашим аграріям?
- Сільське господарство - це пріоритетна галузь району, в якій займаються в основному вирощуванням зернових та технічних культур, вирощуванням великої рогатої худоби молочно-м'ясного напрямку. За минулий рік господарствами всіх категорій вироблено сільгосппродукції на суму 180 млн. грн. В продукції сільського господарства рослинництво займає 57%, тваринництво - 43%.
В нинішньому році очікується отримати валової продукції сільського господарства на суму 449 млн. грн., в т. ч. продукції рослинництва – на 256 млн. грн., продукції тваринництва – на 193 млн. грн.
Об'єктивною передумовою для зростання обсягів виробництва продукції рослинництва стали здійснені в районі заходи із забезпечення раціонального використання земельних угідь. Значно сприяли підвищенню урожайності і зростанню обсягів виробництва продукції рослинництва новітні технології вирощування сільськогосподарських культур, впровадження яких стало можливим завдяки посиленню темпів оновлення машинно-тракторного парку господарств. Впровадження нових сортів і гібридів зернових та технічних культур дало можливість одержувати врожаї пшениці на рівні 45-48 ц/га, кукурудзи - 60-70 ц/га, ріпаку - 20-25 ц/га.
Під урожай 2011 року посіяно 5 949 га озимих зернових культур та 1 893 га озимого ріпаку. Планується посіяти 10 561 га ярих культур, 5 892 га з яких займатимуть зернові, 3 237 га - технічні, 32 га - овочі та картопля, 1 529 га - кормові культури. У порівнянні з минулими роками загальна посівна площа збільшилась на 1 700 га.
На Здолбунівщині функціонують 29 сільськогосподарських підприємств та 116 фермерських господарств, 10 з них утримують галузь тваринництва. Нині у сільгосппідприємствах проводиться робота щодо нарощування поголів'я великої рогатої худоби та свиней, збільшення виробництва тваринницької продукції, підвищення продуктивності худоби, поліпшення організації відтворення сільськогосподарських тварин. Сьогодні діють районна Програми підтримки розвитку тваринництва на 2011-2015 роки та обласна Програма підтримки розвитку насінництва на 2011-2015 роки.
- Які вигоди від діючих сільгосппідприємств має на сьогодні сільське населення?
- Хочу відзначити, що з розвитком виробництва поступово зростає і рівень доходів працівників села. Середній рівень заробітної плати у сільському господарстві району за лютий 2012 року становить 1514 грн.
Ми активно працюємо над підвищенням орендної плати за земельні паї. Орендарі земель сільськогосподарського призначення підписують додаткові угоди до договорів оренди земельних паїв на збільшення розміру орендної плати до 6 %. Таких кроків вимагає час, який не стоїть на місці. До того ж коштів, які необхідні для належного утримання соціальної сфери, в повній мірі вистачатиме тоді, коли кожен, без виключення, суб'єкт підприємництва сумлінно сплачуватиме податки в загальну казну. Тому районна влада сьогодні, в першу чергу, працює над розширенням джерел надходжень до бюджетів всіх рівнів, в тому числі і сільських. На початку 2012 року у Здолбунівському районі сільськогосподарськими підприємствами укладено 7 494 договори оренди земельних часток (паїв). Площа земель, переданих в оренду за договорами, становить 19 691 га, в тому числі селянами пенсіонерами 10 434 га. Загальна сума виплат за оренду земельних часток (паїв) у грошовому еквіваленті за 2011 рік становить 5 млн. 697 тис. грн. Площа невитребуваних паїв становила 926 га. Розмір орендної плати, що надійшла до місцевих бюджетів протягом 2011 року становить 522,27 тис. грн.
Працівниками управління агропромислового розвитку Здолбунівської райдержадміністрації постійно проводиться роз'яснювальна робота серед сільського населення району щодо захисту прав приватного сектора під час реалізації молока. Одноосібники часто звертаються за сприянням у вирішенні проблеми, коли молокозаводи скуповують молоко в сільського населення за надзвичайно низькими цінами, які формуються у вільному режимі й визначаються суб'єктами господарювання самостійно.
- Наскільки, на Вашу думку, за останній рік здолбунівчани відчули на собі рівень соціальної захищеності?
- Як відомо, у роботі органів виконавчої влади сьогодні основним орієнтиром є програма Президента України Віктора Януковича «Україна для людей». Ми намагаємось чітко виконувати усі покладені на нас завдання, визначені президентською програмою. Безумовно, турбота про людину - один з найважливіших пріоритетів. В Здолбунівському районі налічується нині 16,7 тисячі пенсіонерів. Для їх пенсійного забезпечення щомісячно потрібно більше 17,9 млн. грн. Пенсії виплачуються своєчасно згідно з встановленими графіками. Жодної затримки у виплатах пенсій не зареєстровано. Нарікань людей на роботу Пенсійного фонду немає. Спеціалісти управління Пенсійного фонду постійно практикують виїзди в села для прийому громадян за місцем проживання. Тож престарілим людям немає тепер потреби їздити у Здолбунів, щоб з'ясувати особисті пенсійні питання. Вони збережуть час, здоров'я та кошти.
Середній розмір пенсії по району складає на сьогодні 1061,47 грн. Починаючи з березня 2011 р. і по березень 2012 р., ця цифра збільшилася на 106,8 грн.
Сьогодні субсидіями на оплату житлово-комунальних послуг користуються 2802 особи (на суму 1млн. 315,5 тис. грн.), субсидіями на придбання твердого палива та скрапленого газу (станом на 01.03.2012 р.) - 2 948 особи (на суму 1млн. 600,6 тис. грн.). Різних видів соціальних допомог сім'ям з дітьми призначено у 2011 році 4 236 особам на суму 6 млн. 46 тис. грн., а у 2012 - 4 365 особам на суму 7 млн. 275,1 тис. грн. 18,3 тис. жителів Здолбунівщини користуються пільгами. З початку року видано 9 путівок на санаторно-курортне лікування інвалідам та ветеранам війни. У 2011 році (січень-березень) видано 39 засобів реабілітації, а у 2012 році (січень-березень) - 37.
- Наскільки раціонально, на Вашу думку, Вам вдається розпоряджатися районним фінансовим ресурсом?
- У 2011 році забезпечено виконання власних та закріплених доходів загального фонду бюджету району на 103,5 % (уточнений план - 39 752 тис. грн., факт - 41 155 тис. грн.). Ріст власних та закріплених доходів загального фонду до минулого року складав 5 232 тис. грн. У розрізі бюджетів виконання затверджених планових завдань забезпечено по районному бюджету на 102,5 %, по міському – на 102,1 %, по сільських – на 114,7 %.
За 2011 рік при плановому завданні 37 241 тис. грн. до загального фонду бюджету району мобілізовано 41 155 тис. грн. власних та закріплених доходів, що становить 110,5 % до планових призначень, або понадпланово отримано 3 914 тис. грн. З початку 2012 року збереглися позитивні тенденції щодо наповнення доходами місцевих бюджетів. Так, за січень-березень 2012 року ріст надходжень порівняно з відповідним періодом 2011 року склав 14 % або 952 тис. грн.
Отже, маємо не лише виконання, а й перевиконання, що дещо розширює можливості вирішувати різні першочергові соціальні питання. Із загального фонду на утримання установ соціально-культурної сфери і соцзахисту населення спрямовано 14 720 тис. грн., що становить 94 % загального обсягу. Всі понадпланові кошти направляються на забезпечення потреб соціально-гуманітарної сфери. А це - важлива ділянка роботи, якій районна влада приділяє левову частку уваги. Робота в цьому плані спрямована, в першу чергу, на збереження мережі закладів освіти, культури, охорони здоров'я, поліпшення матеріально-технічної бази, впровадження нових технологій.
В районі збережена мережа закладів культури. Нині функціонує 36 установ культури клубного типу, 30 бібліотек централізованої системи публічно-шкільних бібліотек, дві музичні школи (Здолбунівська та Мізоцька). Мережа сільських закладів культури району незмінно становить 60 установ, а саме: 34 – сільські клубні установи, 26 - сільських бібліотек-філій. Протягом року не відбулось жодного закриття сільського закладу. У 2011 році було здійснено придбання звукопідсилюючої апаратури, комп'ютерів, сценічних костюмів, спортивного інвентарю та інших матеріально-технічних засобів в заклади культури на загальну суму 87,88 тис. грн. Зокрема, завдяки гранту “Активізація сільських громад для вирішення їхніх нагальних проблем", реалізованим Західноукраїнським центром соціального партнерства, було придбано комп'ютерну техніку, звукопідсилюючу апаратуру в клуб с. Новосілки та будинок культури с. Глинськ на суму 30 тис. грн.
Для змістовного дозвілля, розвитку фізичної культури і спорту молоді в 2011 році проходив восьмий районний фестиваль сільських культурно-дозвіллєвих комплексів, для нагородження переможців якого виділено кошти в сумі 30 тис. грн. Це сприяло зміцненню матеріально-технічної бази сільських закладів культури. Практично в усіх них проведені поточні ремонти на суму 90,83 тис. грн., з них 60,25 тис. грн. - бюжетні кошти, 30,58 тис. грн. — спецкошти. В 2011 році бібліотеки с. Спасів та сел. Мізоч були підключені до мережі Інтернет.
Вважаю, що одним із суттєвих надбань для охорони здоров'я району є придбання сучасного рентгенівського апарата вартістю понад 1 млн. грн. та іншого медичного обладнання на суму понад 40 тис. грн. для стаціонару центральної районної лікарні.
Значна увага приділяється поліпшенню матеріально-технічної бази медичних закладів. Проведено ремонт пологового відділення ЦРЛ із заміною 40 віконних блоків на металопластикові. Проводилися ремонти приміщень ФАПів та амбулаторій району. Встановлено автономне газове опалення у ФАПах сіл Буща і Борщівка. Проведено капітальний ремонт стоматологічного кабінета та придбано сучасну стоматологічну установку з кріслом для Дерманської амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Залучено позабюджетних коштів на потреби закладів охорони здоров'я на суму понад 947 тис. грн.
Освітянську галузь Здолбунівщини представляє 64 навчальних заклади. Для забезпечення дошкільної освіти дітей протягом 2011 року відкито 6 дошкільних навчальних закладів з групами короткотривалого перебування дітей та 4 групи в діючих закладах, що дало можливість охопити дошкільною освітою 136 дітей, переважно 5-річного віку. Крім того, у листопаді 2011 року відкрито додаткові групи в дошкільному навчальному закладі “Дзвіночок” Здолбунівської міської ради (вартість витрат - 22 400 грн. бюджетних, 12 620 грн. позабюджетних коштів) та в дошкільному навчальному закладі “Теремок” Урвенської сільської ради (58 214 грн). 19 грудня відкрито відремонтоване приміщення дошкільного навчального закладу “Малятко” Мізоцької селищної ради (98 тис. грн. з державного бюджету протягом 2011 року), що дало можливість залучити понад 50 дітей у дві групи.
Протягом 2011 року в навчальних закладах району проведено капітальні ремонти на загальну суму 667 154 грн., виділених з районного бюджету. Це капітальний ремонт даху Гільчанської ЗОШ І-ІІІ ст., завершення реконструкції спортивного залу Дерманського НВК “ЗОШ І ст.-гімназія”, капітального ремонту котелень Глинської ЗОШ І-ІІІ ст., Копитківської ЗОШ І-ІІІ ст., Новосілківської ЗОШ І-ІІ ст., приміщення Ступнівського НВК “ЗОШ І-ІІ ст.-агроліцей”.
За рахунок коштів, виділених з Хмельницької АЕС, розпочато будівництво топкової котельні на твердому паливі в Дерманському НВК “ЗОШ І ст.-гімназія”, виконано роботи на суму 288 653 грн., з них 239,300 грн. – з державного бюджету, 49 353 грн. – з місцевого. Проведено повну заміну вікон в Бущанській ЗОШ I-III ст. на суму 150 452 грн. (94 232 грн. – у 2010 р., 56 220 грн. – у 2011 р.).
Завершено будівництво Будеразької ЗОШ І-ІІІ ст. на 135 місць, вартістю 11 млн. 726 тис. 850 грн. та придбано шкільний автобус ПАЗ-32053-07 загальною вартістю 239 тис. грн., комп'ютерний клас (8 комп'ютерів) на суму 62 499 грн.
Протягом 2011 року всі сільські загальноосвітні навчальні заклади І-ІІ ст. та І-ІІІ ст. підключені до Інтернет-мережі.
Тож вважаю використання бюджетних коштів і раціональним, і логічним.
- Чи вводяться в даний час в експлуатацію нові об'єкти?
- З метою підвищення рівня газифікації сільських населених пунктів району в серпні 2011 року побудовано підвідні газопроводи до с. Ступно (протяжність - 4,838 км, вартість робіт - 1586,186 тис.грн.) та с. Мости (протяжність - 2,9 км, вартість робіт - 827,0 тис.грн.). В цих селах вже газифіковано 71 житловий будинок.
Починаючи з квітня 2011 року, в Здолбунівському районі було виконано ремонт 54 доріг та вулиць комунальної власності на загальну суму 5257,361 тис. грн., введено в експлуатацію два об'єкти незавершеного будівництва - школу І-III ст. в с. Будераж та реконструйований спортивний зал навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І ст.-гімназія" в с. Дермань Другий.
На 2012 рік заплановано будівництво підвідних газопроводів до с. Будераж, розроблення документації на будівництво газопроводів до сіл Стара Мощаниця, Підгайне, Мала Мощаниця та Залібівка, продовження робіт з ремонту доріг, будівництво топкових в Бущанській та Ступнівській школах.
В планах на нинішній рік також продовження роботи з розробки містобудівної документації. Зокрема, завершення розроблення схеми планування території Здолбунівського району, розробка генеральних планів населених пунктів.
- Ви є одним з лідерів районної організації партії, яка перебуває при владі, - Партії регіонів. Як взагалі впливає політика на прийняття Вами управлінських рішень і які стосунки у Вас з представниками опозиційних партій, що увійшли до складу районної, міської рад?
- Для мене партійне забарвлення не є показником у стосунках з людьми, а, в першу чергу, звертаю увагу на їх професійні здібності, порядність, сповідування моральних цінностей. З повагою ставлюся до керівників всіх партійних осередків, які представлені в радах, адже це є свідомий вибір здолбунівчан - громадян, заради добробуту яких ми працюємо.
- Віталію Степановичу, Ви доволі молодий керівник з сучасним прогресивним мисленням? Які перспективи вбачаєте у подальшому розвитку Здолбунівщини?
- З набуттям безцінного досвіду за роки роботи в управлінській сфері я зрозумів, що лише велике бажання рухає людину в напрямку здійснення її мрій. Я дивлюсь на світ очима простої людини, яка бажає для своєї землі, родини, громади лише процвітання, і я вдячний Президентові за те, що дав нагоду мені присвятити частину свого життя служінню своєму народові.

Comments are now closed for this entry