Найважчою порою для птахів є зима. У цей час вони гинуть не стільки від холоду, як від того, що не вистачає їжі. Особливо важко птахам під час ожеледиці і сильних снігопадів, коли земля, гілки дерев покриті льодом і снігом. Ось у ці скрутні для птахів часи на допомогу повинні прийти небайдужі громадяни. Отож, як ми можемо допомогти птахам взимку?
Процес травлення в птахів відбувається швидко й енергійно, а тому вони постійно потребують їжі. Не полінуйтеся підкинути пернатим зимувальникам корму, щоб полегшити їх існування впродовж холодної зими. Найкращим кормом для птахів є звичайне соняшникове насіння, але пам’ятайте, воно має бути не смаженим. Дрібним птахам, що мають маленький дзьоб, важкувато добути ядро зі шкаралупи, тому радимо дещо потовкти насіння. Крім того, годівнички можна наповнювати просом, подрібненим кукурудзяним зерном. До корму можна підмішувати насіння маку в невеликій кількості. Ним люблять ласувати чижі й зеленяки.


Не варто годувати птахів гречаними, пшеничними, ячмінними крупами, а також рисом і пшоном. Два останні види круп розбухатимуть у шлунках птахів і завдаватимуть їм додаткових неприємностей у холоди. Також не варто загодовувати птахів хлібом. Оскільки хліб для голодного птаха, як попкорн для голодної людини — швидко наповнює пустий шлунок, але не має поживної цінності для птахів. Поживнішими є зачерствілий торт чи тістечка, крихти з печива, залишки від іншої випічки, які багаті на жири. Залишки відвареного рису чи макаронів, а також тіста, яке залишилося від випічки, багаті на крохмаль, тому добре підтримають тонус пернатих узимку.
Викладайте на пташиний стіл шматки сала, обрізки з м’яса. Кістки та жирні шматочки від м’яса, які залишаються після сімейної трапези, вабитимуть синичок і дятлів, а також сойок. Пам’ятайте, що ці продукти повинні бути повністю без солі.
А скільки ж птахів у нас зимує? Традиційно щороку, в останні вихідні січня, орнітологи і не тільки, за ініціативи Українського товариства охорони птахів, проводять Великий зимовий облік птахів. Не винятком став і Здолбунівський район. Співробітники Національного природного парку “Дермансько-Острозький” напередодні обліку відвідали деякі школи з метою ознайомлення учнів з цією акцією. Під час уроків-тренінгів ми пригадали разом з дітьми птахів, яких можемо побачити у зимовий період на нашій території та які очікують на нашу допомогу, закликали приєднатися до обліку всіх бажаючих. Зараз можна сказати, що наші зусилля не були марні, адже на адресу парку надійшло близько 60 анкет, в яких відмічені спостереження дітей за птахами. Подібні заходи, окрім важливого значення для моніторингу чисельності птахів, мають значний просвітницький ефект, адже дозволяють дітям відчути себе частиною наукової спільноти та долучитись до практичної природоохоронної роботи.
Галина Кальчук,
інспектор з охорони природи
НПП “Дермансько-Острозький”.

Comments are now closed for this entry