Уже стало доброю традицією щорічно на початку осені проводити в літописному Дермані обласне літературно-мистецьке свято “Дерманський світильник”. Цьогорічного вересня до древнього села приїхали письменники з Рівного, Києва, Тернополя, Хмельницького, Житомира, Луцька, Івано-Франківська, Львова, зібралися місцеві жителі, щоб полум’яним словом вшанувати геніїв літератури, яких явила світові дерманська земля.
Борис Тен та Улас Самчук – два невтомні трудівники літературного цеху, імена яких посіли почесне місце не лише в українській літературі, а й на рівних увійшли до світлиці світового письменства.

 


Можливо, саме через це до їхньої колиски так спрагло і натхненно горнуться не лише літератори та митці. Побувати у цьому благословенному краї прагнуть політики та громадські діячі. Напевне, саме звідси, з заліснених зелених пагорбів реальніше бачиться сьогодення, історичний дух, що витає над дерманською землею, додає творчих сил та снаги. А загадки та таємниці, що з прадавніх часів заховані за монастирськими стінами, ваблять до себе шукачів та шанувальників минувшини.

 

 

Розпочалося свято покладанням квітів до меморіальних дощок Борисові Тену та Уласу Самчуку, вшануванням дерманців, які загинули за свій край. А перед тим, як прибути до Дерманя, письменники поклали квіти до пам’ятника Уласу Самчуку в Здолбунові та до могил полеглих у Гурбах.
З вітальним словом до усіх присутніх звернувся заступник голови Здолбунівської райдержадміністрації Олександр Федорук. Обласну літературну премію імені Світочів за історичний роман “Вогонь і попіл” Сергію Курінному вручила заступник начальника обласного управління культури і туризму ОДА Світлана Хом’як.
Святом української духовності, особливо актуальним саме тепер, назвала “Дерманський світильник” голова обласної організації Національної спілки письменників України Лідія Рибенко.
Необхідність відродження духовності нашої нації, підняття рівня культурного розвитку молодого покоління, його патріотичного духу, згуртування та єдності українців у всіх справах стала основною ідеєю промов більшості виступаючих. На цьому акцентували увагу учасників свята представник рівненського козацтва Леонтій Самчук, голова Рівненської обласної організації “Просвіта” ім. Т. Г. Шевченка Світлана Ніколіна, заслужений працівник культури України Степан Бабій, голова Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України Василь Горбатюк, драматург з Житомирщини Валодимир Савченко, критик із Івано-Франківська Євген Баранов, поет із Києва Сергій Пантюк, письменники Рівненщини Любов Пшенична, Юлія Бондючна, Вікторія Климентовська, Ростислав Слободанюк, Валентина Люліч та інші.
Заслужений артист України Олексій Заворотній прочитав по одному із творів Т. Г. Шевченка і Бориса Тена.
Продовженням свята стала концертна програма, в ході якої виступили ансамбль РБК, ансамбль бандуристів Мізоцької музичної школи, учні Дерманської гімназії.
Творча атмосфера літературно-мистецького свята, незрима духовна присутність Уласа Самчука та Бориса Тена, слово сучасних українських письменників – усе це додавало віри, що почуте і пережите допоможе учасникам заходу не лише запам’ятати цю подію, а й зміцнити свою громадянську позицію.
Євген Шилан.
На фото: фрагменти свята “Дерманський світильник”.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry