здолбунівчани і колядували, і знайомилися
з історично-культурними надбаннями краю

Здолбунівські колядники у Пересопниці.

Є неподалік Рівного тихе село, назва якого двічі в історії України дзвеніла славою. Уперше - ще в добу Київської Русі, коли Пересопниця була центром удільного князівства, важливим осередком державно-політичного життя і славилась переважно ратними подвигами наших предків-краян. Удруге - 450 літ тому, коли на землі древньої Пересопниці було створено книгу, якій судилося увійти в історію нашої національної культури зі славою Української Першокниги.
Пересопницьке рукописне Євангеліє 1561 року є справді дивовижним явищем нашої культури, унікальною пам’яткою мови, мистецтва, літератури, релігійно-філософської думки свого часу. Як явище культурного життя, ця книга невіддільна від своєї епохи, її передової ідеології.


З 8 по 29 січня 2012 року в с. Пересопниця Рівненського району проходить XIV Слов’янський фольклорний фестиваль «Коляда», у якому беруть участь і творчі колективи Здолбунівщини.
Так, 14 січня народний аматорський вокальний ансамбль «Гільчанське джерело» будинку культури с. Гільча ІІ (керівник Тетяна Ковальчук) та народний аматорський фольклорний гурт «Здовбицькі молодички» будинку культури с. Здовбиця (керівник-заслужений працівник культури України Раїса Тебенько) на високому мистецькому рівні представили свій край.
17 січня, завдяки підтримці та організаційній допомозі Глинського сільського голови Петра Леонтійовича Ольховця та дирекції школи, народний аматорський вокальний колектив «Калинонька» будинку культури с. Глинськ (керівник Валентина Третяк) майстерно виступив на сцені фестивалю, зачарувавши усіх присутніх дзвінким багатоголоссям.
Учасники колективів щасливі і пишаються тим, що мали можливість співати колядки, щедрівки саме в такому духовно-культурному місці. Там вони мали змогу побачити копію Пересопницького Євангелія, ознайомитися з експозицією, що відтворює історію створення та дослідження Першокниги, на якій присягають на вірність народові президенти України, а також виставкою старожитностей ХІІ-ХІІІ століть, які вдалося віднайти у ході розкопок на території сучасної Пересопниці. Директор культурно-археологічного комплексу «Пересопниця» Микола Федоришин показав їм також музейний комплекс «Княже місто”.
Сподіваюсь, що ця поїздка додасть учасникам ансамблів наснаги у творчому зростанні, а також залишить незабутні враження про фестиваль.
Без сумніву, Пересопниця, маючи чималий туристичний потенціал, стала іще одним культурно-історичним центром, який прославить наш рівненський край.
Мирослава ГЕРАСИМЧУК,
провідний методист
Здолбунівського районного
будинку культури.

 

Comments are now closed for this entry