Цьогоріч виповнилось 200 років від дня народження Миколи Пирогова - видатного вченого, геніального хірурга, анатома, творця воєнно-польової хірургії, педагога і громадського діяча, який зумів не лише передбачити майбутнє медицини на багато десятиліть уперед, але й закласти основи магістральних розділів медичної науки і практики.
Народився М. Пирогов у Москві 25 листопада 1810 року, був тринадцятою дитиною в сім'ї дрібного службовця. З дитинства проявляв здібності до вивчення точних наук, тому був помічений другом батька, відомим лікарем і викладачем Московського університету Мухіним, який став навчати хлопчину індивідуально.
16-річним М. Пирогов вступив на медичний факультет Московського університету. Отримавши диплом, ще декілька років вчився за кордоном. Згодом молодого перспективного медика запросили до Петербурга, де він очолив кафедру хірургії в Медико-хірургічній Академії і одночасно керував організованою ним клінікою госпітальної хірургії. Крім того, Пирогов розробив ряд цілком нових прийомів, завдяки чому йому вдавалося частіше, ніж іншим хірургам, уникати ампутації кінцівок. 14 лютого 1846 р. Микола Іванович Пирогов провів свою першу операцію під ефірним наркозом. Один із таких прийомів досі називають “операцією Пирогова”.
Численні відкриття, про які мріяв і які передбачав М.Пирогов, збагатили сучасну медичну науку. Накопичено значний досвід трансплантації органів і тканин людини, досягнуто грандіозних успіхів у галузі хірургії судин, знеболенні, реанімації та реабілітації хворих.
Помер М. І. Пирогов 23 листопада (5 грудня за н. ст.) 1881 року від ракового виснаження.
Чверть століття вчений жив та працював в Україні. Десятки тисяч захисників Севастополя і члени їхніх родин тривалий час з великою вдячністю вимовляли святе для них ім'я чудового лікаря. В с. Пирогово (Вінницька обл.) розташована садиба Пирогова, в якій перебуває його забальзамоване тіло.
Ім'я визначного хірурга носять Вінницький національний медичний університет і найдовша вулиця Вінниці (8 км), що проходить повз садибу Миколи Пирогова, центральна міська лікарня Севастополя. Є вулиця Пирогова і в Києві - від станції метро Університет до вулиці Богдана Хмельницького. Ім’ям Миколи Пирогова названого також одну з вулиць і в нашому місті, а на території районної лікарні йому встановлено пам'ятник.
Ольга КОЛОМИС,
завідуюча відділом
обслуговування
Здолбунівської ЦРБ.

Comments are now closed for this entry