Вступ до школи - надзвичайно відповідальний момент і для дитини, і для її батьків. Усвідомлюючи важливість підготовки до школи, навіть за кілька місяців до початку навчання, дорослі можуть організувати з дітьми заняття, які допоможуть малечі на новому етапі її життя.
Є й певні показники готовності до школи. Наприклад, психологічна готовність складається з мотиваційної, розумової та емоційно-вольової.
Мотиваційна готовність - це бажання дитини ходити до школи. Справжня мотиваційна готовність розвивається на основі властивої дітям допитливості і проявляється прагненням пізнавати те нове, що несе у собі школа. Якщо така пізнавальна активність не сформована, то дітей приваблюють насамперед сторонні мотиви, пов’язані зі сприйняттям школи як місця для ігор та розваг. А це спричиняє неспроможність дитини взяти на себе обов’язки учня.


Крім того, діти мають прийти до школи з досить широким колом знань і вмінь, а головне, з розвиненим сприйняттям та мисленням, які дають змогу спостерігати за предметами і явищами, аналізувати, міркувати, робити висновки. Різні ігри, а також ліплення, малювання, читання, спілкування сприя­ють розвитку у дошкільнят таких розумових якостей, як узагальнення, порівняння, встановлення причинно-наслідкових зв’язків, розуміння взаємозалежностей.
Емоційно-вольова готовність - це вміння майбутнього школярика керувати своєю поведінкою, слухати і виконувати вказівки вчителя, виконувати завдання, доводити розпочату справу до кінця.
Першокласнику потрібно вчасно вставати, встигати вчасно приходити до школи, у класі сидіти на одному місці і виконувати усі завдання. Дитина повинна стримуватися й контролювати свою поведінку. Допомагає розвинути ці якості виконання дітьми певних доручень та обов’язків.
Ще при підготовці до школи варто звернути увагу на розвиток дрібної моторики. Дрібна моторика - це різновид рухів, у яких беруть участь дрібні м’язи. Адже, якщо у дитини не розвинуті м’язи пальців рук, в неї можуть виникнути труднощі з письмом. Розвиток дрібної моторики дитини пов’язаний з її загальним фізичним розвитком. Дуже потрібні й корисні дитині для розвитку пальців такі види діяльності, як ліплення з пластиліну, малювання й розфарбовування (олівцями), складання пазлів, перебирання пальчиками дрібних предметів (сірників, паличок).
Додаткові, спеціальні заняття необхідні дітям з поганим розвитком мовлення, оскільки існує тісний зв’язок між рівнем розвитку мовлення й дрібною моторикою. Тому тренування пальців рук у дитини є засобом підвищення її інтелекту, розвитку мовлення і підготовки до письма.
Пам’ятайте, у кожній дитині закладено інстинкт пізнання й дослідження світу. Допоможіть їй розвинути й реалізувати свої можливості.
Вікторія БІЛЬЧУК,
практичний психолог
Здолбунівської
ЗОШ І-ІІІ ст. № 5.


Поради батькам

* Не перехвалюйте дитину, але не забувайте й заохочувати її, коли вона на це заслуговує (похвала, як і покарання, має бути відповідною до вчинку).
* Заохочуйте ініціативність дитини, дайте їй можливість бути лідером, але покажіть, що інші люди можуть бути в чомусь кращими від неї. Уникайте крайнощів: не можна дозволяти дитині робити усе, що їй заманеться, але й усе забороняти теж не варто (чітко визначте, що малечі можна, а що - ні, та узгодьте це з усіма іншими членами сім’ї).
* Слідкуйте, щоб дитина будь-яку роботу доводила до кінця. Хваліть її за старанність, докладання зусиль і подолання труднощів (об’єктивна оцінка результатів діяльності дитини допомагає їй проявляти ініціативу, формує ставлення до навчання як до серйозної справи).
* Щоб викликати у дитини бажання працювати, необхідно оцінювати результати її зусиль. Запропонуйте дитині виконати цікаві завдання-ігри, тоді малюк залюбки виконає доручену йому справу.

Comments are now closed for this entry