Сьогодні суспільству, як ніколи, потрібна нова школа - з новою філософією освіти і новим змістом, здатна виховати всебічно розвинену людину і водночас глибоко духовну особистість. Це - тверде переконання педагогічного колективу нашого загальноосвітнього навчального закладу. Ми розуміємо, що всі учні не можуть бути відмінниками, але вважаємо, що кожен з них має прагнути досягти якнайбільшого і бути Людиною. Відповідно до цього й вибудовуємо систему виховної роботи в школі.
Одним із пріоритетних напрямків позакласної роботи з учнями ми визначаємо виховання і розвиток у них почуття свідомого патріотизму, глибокої шани до історії і культури української нації, підтримки й розвитку народних традицій і звичаїв, а також розуміння необхідності постійного духовного і фізичного самовдосконалення.
Розуміючи, що все велике починається з малого, у позакласній роботі з учнями передбачаємо виховання патріотизму передусім у відповідному ставленні школярів до своєї родини, школи, міста, краю, де вони народились і зростають. З цією метою у 2005 р., після серйозної підготовчої роботи, було впроваджено прапор школи. Він являє собою полотнище синього кольору, на якому жовтими літерами вздовж верхньої горизонталі вписано назву школи, а вздовж нижньої - її місцезнаходження. У центрі прапора зображено сокола, що збирається злетіти - символ шкільної дитячо-юнацької організації та уособлення постійного прагнення до нових злетів у своєму житті. Поруч - зображення розгорнутої книги, як символа гуманітарних знань, та планетарної моделі атома - символа природничих знань, як двох взаємодоповнюючих складових освіти. Прапор навчального закладу є засобом виховання в учнях гордості за свою рідну школу, любові до неї.
Було започатковано і щорічне свято - День прапора школи. Під час нього підсумовуємо здобутки школи за навчальний рік, відзначаємо кращих із числа учнів та працівників закладу, усіх, завдяки кому він зміг заявити про себе на повний голос. День прапора це ще і можливість зустрічі з учителями ветеранами школи, інші різноманітні заходи. Перше таке свято відбулось 30 травня 2006 року.
Того ж року в школі було здійснено перші кроки щодо створення дитячо-юнацької організації "Соколиний кіш". Розроблено статут, структуру, програму діяльності організації, визначено обов'язки її членів.
Основною метою діяльності організації є виховання всебічно розвинених, духовно багатих особистостей, національно свідомих громадян. "Соколиний кіш" вчить дітей відповідати за свої вчинки, проявляти ініціативу, бути вірними Україні, гуманно ставитись до інших людей і до природи. Тому організація працює за наступними напрямками: вивчення історії рідного краю, збереження народних традицій та обрядів, духовне, фізичне, психологічне виховання. Діє вона не лише протягом навчального року, а й влітку.
"Соколиний кіш" об'єднує 3 вікові групи школярів: учні 3-4 кл. - "Соколята", 5-6 кл. - "Юні соколи", 7-11 кл. - "Соколи". Вищим органом є загальне зібрання "соколів", яке планує організцію життя в коші, а роботу організації спрямовує рада у складі координаторів (вчителі) і сокільничих (учні). На кожному з рівнів діти мають можливість навчитися чомусь новому, розвивати і реалізовувати свої творчі здібності, отримати досвід роботи в групі над спільною справою. Причому старші допомагають молодшим, а вчителі виступають у ролі досвідчених товаришів і мудрих порадників. Перехід до наступного рівня вимагає оволодіння певними навиками.
Вже традиція, що щороку до лав "Соколиного коша" школярів приймають у День українського козацтва на загальноміському святі, пов'язуючи їм сині з жовтою окантовкою галстуки.
Крім запровадження шкільної символіки та діяльності організації "Соколиний кіш", у школі здійснюється й інша робота з прилучення учнів до скарбів духовності. Не остання роль у цьому належить шкільному музею, який, до речі, має статус "зразкового". Тут діють групи учнів-екскурсоводів, триває робота над збором і систематизацією матеріалів.
Одним із основних напрямків виховної роботи з учнями є і взаємозв'язок школи з ветеранами війни та праці, зокрема, вчителями-пенсіонерами. Школярі вітають їх зі святами, запрошують на традиційні шкільні свята, разом з педагогами організовують зустрічі з вчителями-ветеранамив.
Позакласна робота з учнями не обмежується лише рамками школи. Наші вихованці залюбки беруть активну участь у різноманітних заходах міського та районного рівня.
Вчителі школи використовують багату палітру можливостей позакласної роботи для виховання учнів у дусі свідомого громадянина України - бесіди і диспути на різноманітні теми, зустрічі з цікавими людьми, екскурсії, перегляди кінофільмів, відвідування музеїв, поїздки на вистави у Рівненський драмтеатр. Все це дає певні результати. Але наша мета - не зупинятись на досягнутому, а шукати, впроваджувати і вдосконалювати такі форми і методи виховання, які забезпечили б формування покоління, здатного навчатися впродовж життя, створювати й розвивати цінності громадянського суспільства, сприяти консолідації української нації, інтеграції України у світовий простір як конкурентоспроможної і процвітаючої держави. Одне слово, - виховання справжньої Людини.
Катерина КОНДРАТЮК,
вчитель української мови і літератури 
Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1.

Comments are now closed for this entry