Процеси, що відбуваються останнім часом в українському суспільстві, вкрай негативно впливають на формування молодого покоління. Соціально-економічна нестабільність, занепад моральності, знецінення ролі сім’ї, школи, відсутність змістовного дозвілля, неблагополучне становище в сім’ях, пропаганда в ЗМІ насильства та “легкого” життя - основні причини, які загострюють криміногенну обстановку в молодіжному середовищі, сприяють зростанню підліткової злочинності.
Саме питанню запобігання правопорушенням і скоєнню злочинів в молодіжному середовищі, встановленню причин і наслідків цих негативних явищ та знаходженню шляхів їх подолання, ролі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у цьому процесі і була присвячена розширена нарада, яка відбулася нещодавно у залі засідань районної ради.

У цьому досить представницькому заході взяли участь керівництво районної ради та райдержадміністрації, прокурор району, начальник, представники Здолбунівського РВ УМВС України в Рівненській області, керівники та представники служб, управлінь, відділів райдержадміністрації, голови місцевих громад, директори шкіл та їх заступники з виховної роботи, голови шкільних батьківських комітетів, директори будинків культури та завідуючі клубами району, голови постійних комісій районної ради.
Відкриваючи нараду, голова районної ради В. О. Тимощук зазначив, що у нашому районі діє Комплексна програма з профілактики злочинності на 2005-2010 роки, яка покликана сприяти створенню громадської нетерпимості до проявів злочинності, послабленню дії криміногенних факторів, недопущенню втягнення у злочинну діяльність нових соціальних груп, особливо неповнолітніх, обмеженню незаконного обігу зброї, наркотичних засобів, кримінальних проявів пияцтва та алкоголізму тощо. Районна рада виступає як координатор діяльності усіх служб і відомств, причетних до справи профілактики правопорушень і злочинних явищ у молодіжному середовищі, надаючи цьому питанню важливого значення. Воно досить часто порушується під час днів районної ради у населених пунктах, до проведення яких залучаються і працівники міліції, прокуратури. За 4 роки районною радою прийнято 13 програм, що стосуються молоді та дітей, виконання яких в порядку контролю розглядається на засіданнях постійних комісій і сесіях.
Про стан злочинності і правопорядку в молодіжному середовищі району і відповідальність за протиправні діяння згідно з чинним законодавством поінформував учасників наради начальник відділу кримінальної міліції у справах дітей РВ УМВС України в області Ю. М. Сістук. Він відзначив, що протягом І кварталу ц. р. відділом проводилась відповідна робота щодо виявлення та розкриття злочинів серед неповнолітніх, здійснювались заходи щодо недопущення безпритульності, бездоглядності і жебракування серед дітей. Крім того, велася робота з виявлення і постановки на облік неблагополучних сімей, а таких на даний час є 23 і в них проживає 41 дитина. З цими сім’ями проводиться профілактична робота.
З початку року відділом було викрито 8 злочинів, зокрема щодо трьох неповнолітніх порушено кримінальні справи, складено 16 адмінпротоколів за паління та появу у п’яному вигляді в громадських місцях, за хуліганські дії. За неналежне виконання батьківських обов’язків на батьків та осіб, що їх замінюють, складено 38 адмінпротоколів.
Працівниками відділу проводяться виїзні рейди в села району, в результаті чого виявляються такі порушення, як продаж дітям тютюнових і алкогольних виробів (складено 13 протоколів). Неприємним є той факт, що під час одного з рейдів в розважальному закладі “Фараон” с. Гільча було виявлено учнів дев’ятого класу, які святкували день народження, вживаючи при цьому спиртні напої. Як було встановлено, алкоголь дітям дали їх батьки.
Ю. М. Сістук також наголосив, що, згідно із законодавством, за вчинення неповнолітніми тяжких та особливо тяжких злочинів (вбивство, згвалтування, розбійні напади, грабіж) кримінальна відповідальність наступає з 14 років, за скоєння злочинів середньої тяжкості - з 16.
На актуальності питання, яке розглядалося на нараді, наголосила і начальник відділу освіти РДА В. М. Бондарчук. За її словами, в районі навчається 6566 дітей, над вихованням і формуванням поведінки яких працює ціла армія класних керівників, практичних психологів, соціальних педагогів. Однак статистика свідчить, що рівень злочинності в районі зростає. За даними РВ УМВС, станом на 1.04.2010 р. на профілактичному обліку перебувають 13 неповнолітніх. Турбує те, що злочинність значно “помолодшала”. Серед неповнолітніх, які скоїли злочини, діти 1997, 1998 і навіть 2000 років народження.
Можливо, зазначила Валентина Миколаївна, в навчальних закладах ведеться і недостатня профілактична робота, але чому всі питання виховної роботи перекладаються переважно на школу? Де батьки, громадськість? Чому до батьків за неналежне виховання дітей дуже рідко застосовуються адміністративні покарання чи стягнення? Адже злочини діти скоюють в основному в післяурочний час.
Одним з ефективних заходів попередження негативних тенденцій в учнівському середовищі є робота з батьками. Батьківські збори, лекції, роз’яснення з різних питань, для чого запрошуються представники відповідних служб, - все це проводиться в навчальних закладах. Однак, як свідчить практика, на батьківських зборах бувають зазвичай батьки тих учнів, до яких немає ніяких претензій.
Суттєвим потенціалом у профілактичній роботі з недопущення правопорушень і злочинів з боку неповнолітніх є позакласна і позашкільна робота. Завдання педагогів - залучити до участі в гуртках, спортивних клубах, до інших видів діяльності якомога більшу кількість дітей, особливо з груп ризику, контролювати їх зайнятість.
Вирішити проблему негативних проявів у учнівському середовищі, на думку В. М. Бондарчук, можливо за умов консолідації зусиль усіх районних структур, підвищення правової відповідальності батьків за ухиляння від виконання батьківських обов’язків, проведення правоохоронними органами розслідувань за кожним фактом бродяжництва, жебракування, удосконалення роботи практичних психологів, соціальних служб з неблагополучними і кризовими сім’ями, активізації роботи державних і громадських органів управління освітою тощо.
Про роль закладів культури району, спортивно-масової роботи у профілактиці правопорушень в молодіжному середовищі розповіли на нараді начальник відділу культури та туризму РДА О. Б. Грушицький і головний спеціаліст сектора у справах молоді та спорту РДА О. В. Швидка.
Як зазначалося у їх виступах, для молоді в районі створені відповідні умови для проведення дозвілля, задоволення культурних та спортивних потреб. Позитивною є діяльність культурно-дозвіллєвих комплексів при місцевих радах, в яких беруть участь учні шкіл, молоді активісти.
Однак, є випадки, коли в окремих закладах культури порушується режим їх роботи, орендуються площі під кафе і бари, власники яких не завжди дотримуються поставлених до них вимог, не ведеться належний облік платних послуг, не проводяться тематичні вечори відпочинку та дискотеки.
Нерідко у вечірній час в будинках культури та клубах можна побачити підлітків та молодь напідпитку, що створює несприятливу обстановку для спілкування із ними працівників закладів культури, а іноді становить навіть загрозу. Тому директор РБК Е. А. Стеценко, висловлюючи побажання завідуючих клубами та директорів СБК, запропонувала сільським головам разом із громадськістю населених пунктів скласти графіки чергувань у вечірній час у місцях масового відпочинку молоді.
Відповідну роботу щодо запобігання негативним проявам серед підлітків веде і служба у справах неповнолітніх РДА. Як зазначила заступник начальника служби К. М. Паньковець, спільно з відділенням кримінальної міліції у справах дітей проводились оперативні профілактичні рейди “Діти вулиці”, “Вокзал”, під час яких виявляються діти, які вживають спиртні напої, схильні до бродяжництва, такі, що перебувають у неблагополучній обстановці. Служба здійснює виховну, профілактичну та консультативно-інформаційну роботу у загальноосвітніх школах, її спеціалісти виїжджають у сім’ї, де ведуть індивідуальні бесіди з дітьми і батьками. Проводилися засідання комісії з питань захисту прав дитини, організовувались виступи на правову тематику на місцевому радіо, публікувалися статті в районній газеті.
Про аспекти роботи районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щодо профілактики правопорушень і злочинності учасників наради поінформувала директор центру Т. Ф. Павлова. Протягом минулого року і першого кварталу цього спеціалізованими формуваннями мобільного консультаційного пункту здійснено 17 виїздів у 21 населений пункт району, де проведено 89 групових заходів. За вказаний період виявлено 185 сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, у них здійснюється соціальне інспектування. Кількість кризових сімей, які перебувають під соціальним супроводом центру, у 2009 р. становила 60, де виховується 154 дитини, в цьому році - 32, у яких виховується 94 дитини.
На виконання програми профілактики правопорушень, рецидивної злочинності та злочинів, вчинених неповнолітніми й молоддю, центром проводиться профілактична робота з особами, які звільнилися з місць позбавлення волі, та засудженими без позбавлення волі. З 72 осіб, які звернулися за допомогою в центр, 12 - звільнені з місць позбавлення волі, 60 - умовно засуджені, з них 15 неповнолітні.
На важливій ролі сім’ї у вихованні дітей наголосив у своєму виступі голова районної батьківської ради О. В. Бондаренко. Бо саме у родині закладаються основи світоглядних, моральних, духовних принципів, якими в подальшому своєму житті керуватиметься дитина. Для ефективного ведення профілактичної роботи, на думку доповідача, слід залучати до проведення оперативних рейдів батьківський актив, винайти кошти для створення позашкільних клубів, спортивних секцій, облаштування спортивних майданчиків. Батьківські збори у старших класах доцільно проводити разом з учнями, для підлітків, схильних до правопорушень, організовувати екскурсії в заклади позбавлення волі.
Пріоритетного значення діяльності із запобігання правопорушенням в молодіжному середовищі надають виконкоми сільських, селищної, міської рад, а також сформовані при них опікунські ради. Про роботу Здовбицької і Бущанської сільських рад у цьому напрямку розповіли голови сільських громад Ю. А. Боярчук та Г. Н. Суходола.
Питання реалізації комплексної програми профілактики правопорушень, правового виховання населення, недопущення дитячої бездоглядності та безпритульності, роботи із зверненнями громадян виносяться на розгляд сесій та засідань виконавчих комітетів. Бесіди з правового виховання ведуться під час організації сходів сіл, масових заходів із залученням працівників правоохоронних органів, служби у справах дітей РДА.
Члени опікунських рад співпрацюють з шкільними радами, дирекціями шкіл, надаючи їм необхідну допомогу щодо впливу на безвідповідальних батьків, беруть участь у обстеженні умов проживання дітей, які залишились без батьківського піклування, сімей, які опинилися у складних життєвих умовах, здійснюють контроль за недопущенням дитячої бездоглядності, вносять свої пропозиції та зауваження, звітують про свою роботу на засіданнях виконкомів сільських рад.
У зв’язку з прийнятим районною радою рішенням про впорядкування часу перебування неповнолітніх в закладах масового відпочинку у вечірній час (у весняно-літній період до 22.00, у осінньо-зимовий - до 21.00) відповідні розпорядження прийняті сільськими радами і доведені до відома підприємців, керівників установ, організацій. Однак, як зазначив Здовбицький сільський голова, не всі сільські жителі згодні з цим. Так, одразу ж після прийняття такого рішення до сільської ради надійшло 50 заяв мешканців Здовбиці з претензіями щодо позбавлення їх дітей дозвілля і вимогою подовження часу перебування неповнолітніх у вечірній час в закладах відпочинку.
Йшлося на нараді і про проблеми у діяльності громадських формувань, адже не завжди люди мають бажання працювати на громадських засадах. Тому сільським радам доводиться шукати шляхи до порозуміння і виходу з таких ситуацій.
Своє бачення причин проблеми, що розглядалася на нараді, конкретні пропозиції щодо її подолання висловили також голова постійної комісії районної ради з питань освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту населення та роботи з ветеранами В. С. Панасюк, депутат районної ради М. В. Семенюк, директори Будеразької ЗОШ І-ІІІ ст.
В. М. Дмитрук та міської ЗОШ І-ІІІ ст. № 6 П. Ф. Мельничук, перший заступник голови РДА І. В. Бандюк, прокурор району І. В. Ольшанецький.
На завершення наради голова районної ради В. О. Тимощук резюмував, що вирішення проблеми правопорушень та злочинності серед неповнолітніх можливе лише завдяки комплексному підходу до організації дієвої профілактичної роботи у молодіжному середовищі, забезпеченню координації та контролю за діяльністю усіх причетних до цього питання органів та відомств.
На основі висловлених на нараді пропозицій прийняті протокольні доручення, виконання яких буде розглянуто на наступному такому зібрані у вересні-жовтні ц. р.
Людмила ВАСЮК.

Comments are now closed for this entry