Проблема епідемії ВІЛ/СНІДу залишається актуальною як в Україні, так і в цілому світі. Як не прикро, але наша країна займає одне з перших місць в Європі за темпами розповсюдження ВІЛ-інфекції. За неофіційними даними, сьогодні в Україні ВІЛ-інфікованим є понад 2% населення.
Тема ВІЛ/СНІДу присутня і в повсякденному житті. Зустрічаємо її в газетах та журналах, повідомленнях теле- і радіоновин, її обговорюють у телепрограмах та у розмовах з друзями. Вона викликає різні почуття, від повної байдужості до занепокоєння про своє здоров’я. Ми ставимо собі питання: що це за хвороба, з чим вона пов'язана, що зробити, щоб від неї вберегтися?
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) відомий з 1981 року. У 1986 році на Міжнародній конференції по СНІДу було офіційно визнано: ВІЛ викликає розвиток Синдрому Набутого Імунодефіциту людини (СНІД). Отже, ВІЛ та СНІД - це не одне і теж саме. ВІЛ - це вірус, що призводить до пригнічення імунної системи, робить організм беззахисним перед іншими інфекціями. Протягом 3-х місяців після зараження неможливо одержати достовірний результат аналізу. Вражена ВІЛ людина стає активним джерелом поширення захворювання. Протягом латентного періоду (2-20 років) ВІЛ-інфікована людина не відчуває жодних проявів захворювання, зберігає працездатність, але не перестає бути джерелом інфекції для інших. СНІД - це комплекс захворювань, що виникають на тлі низького імунітету.
ВІЛ-інфекція - захворювання, яке ослаблює імунітет людини - вражає переважно молодих людей віком від 18 до 27 років. Головними чинниками розповсюдження ВІЛ серед молоді є вживання ін'єкційних наркотиків і незахищені статеві стосунки. Здавалося б, усе так просто: не вживати наркотики, користуватись презервативом і зберігати відданість одному статевому партнеру (а в ідеалі - дошлюбну цнотливість і шлюбну вірність). Але в дійсності ми бачимо зовсім іншу картину у свідомості багатьох молодих людей наркотики і секс - це синоніми понять "незалежність", "ризик", "сучасність", "задоволення", "самовираження"... "It's сооl!" - каже сучасна молодь, за що й розплачується СНІДом. І ланцюг епідемії розгортається далі: інфікований шприц з наркотиком іде по колу, інфікуються довірливі статеві партнери, народжуються ВІЛ-інфіковані діти.
В м. Здолбунові на диспансерному обліку перебувають 31 доросла особа та четверо дітей, які народжені від ВІЛ-інфікованих мам і статус яких ще не визначено. З них 17 осіб заразились статевим шляхом, а 14 - через ін'єкційні наркотики. За період з 1998 по 2010 рік померли 14 ВІЛ-інфікованих.
Варто знати і те, що ВІЛ/СНІДом неможливо заразитися:
- повітряно-крапельним шляхом - через чхання, кашель, перебування в одному приміщенні;
- через укуси комах та домашніх тварин;
- при спільному користуванні з ВІЛ- інфікованою людиною посудом, постільною білизною, рушниками;
- при користуванні спільним туалетом, ванною, басейном або ванною;
- при рукостисканні і поцілунку.
Нині триває зініційований Рівненською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України місячник боротьби з ВІЛ/СНІД. Метою його проведення є інформування широких кіл громадськості щодо проблеми ВІЛ/СНІДу, аби кожен з нас пам'ятав: це не десь там - далеко, це - поруч, а також навчився захищати життя і своє, і близьких. Ця публікація - лише один із заходів місячника, покликаних допомогти вам дізнатися більше та вберегтися від страшної хвороби.
Марія БЄЛІКОВА,
голова Здолбунівської
районної організації
Товариства Червоного Хреста України.
Людмила ТКАЧУК,
районний інфекціоніст.

Comments are now closed for this entry