Проблема епідемії ВІЛ/СНІДу залишається актуальною як в Україні, так і в цілому світі. Як не прикро, але наша країна займає одне з перших місць в Європі за темпами розповсюдження ВІЛ-інфекції. За неофіційними даними, сьогодні в Україні ВІЛ-інфікованим є понад 2% населення.
Тема ВІЛ/СНІДу присутня і в повсякденному житті. Зустрічаємо її в газетах та журналах, повідомленнях теле- і радіоновин, її обговорюють у телепрограмах та у розмовах з друзями. Вона викликає різні почуття, від повної байдужості до занепокоєння про своє здоров’я. Ми ставимо собі питання: що це за хвороба, з чим вона пов'язана, що зробити, щоб від неї вберегтися?
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) відомий з 1981 року. У 1986 році на Міжнародній конференції по СНІДу було офіційно визнано: ВІЛ викликає розвиток Синдрому Набутого Імунодефіциту людини (СНІД). Отже, ВІЛ та СНІД - це не одне і теж саме. ВІЛ - це вірус, що призводить до пригнічення імунної системи, робить організм беззахисним перед іншими інфекціями. Протягом 3-х місяців після зараження неможливо одержати достовірний результат аналізу. Вражена ВІЛ людина стає активним джерелом поширення захворювання. Протягом латентного періоду (2-20 років) ВІЛ-інфікована людина не відчуває жодних проявів захворювання, зберігає працездатність, але не перестає бути джерелом інфекції для інших. СНІД - це комплекс захворювань, що виникають на тлі низького імунітету.
ВІЛ-інфекція - захворювання, яке ослаблює імунітет людини - вражає переважно молодих людей віком від 18 до 27 років. Головними чинниками розповсюдження ВІЛ серед молоді є вживання ін'єкційних наркотиків і незахищені статеві стосунки. Здавалося б, усе так просто: не вживати наркотики, користуватись презервативом і зберігати відданість одному статевому партнеру (а в ідеалі - дошлюбну цнотливість і шлюбну вірність). Але в дійсності ми бачимо зовсім іншу картину у свідомості багатьох молодих людей наркотики і секс - це синоніми понять "незалежність", "ризик", "сучасність", "задоволення", "самовираження"... "It's сооl!" - каже сучасна молодь, за що й розплачується СНІДом. І ланцюг епідемії розгортається далі: інфікований шприц з наркотиком іде по колу, інфікуються довірливі статеві партнери, народжуються ВІЛ-інфіковані діти.
В м. Здолбунові на диспансерному обліку перебувають 31 доросла особа та четверо дітей, які народжені від ВІЛ-інфікованих мам і статус яких ще не визначено. З них 17 осіб заразились статевим шляхом, а 14 - через ін'єкційні наркотики. За період з 1998 по 2010 рік померли 14 ВІЛ-інфікованих.
Варто знати і те, що ВІЛ/СНІДом неможливо заразитися:
- повітряно-крапельним шляхом - через чхання, кашель, перебування в одному приміщенні;
- через укуси комах та домашніх тварин;
- при спільному користуванні з ВІЛ- інфікованою людиною посудом, постільною білизною, рушниками;
- при користуванні спільним туалетом, ванною, басейном або ванною;
- при рукостисканні і поцілунку.
Нині триває зініційований Рівненською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України місячник боротьби з ВІЛ/СНІД. Метою його проведення є інформування широких кіл громадськості щодо проблеми ВІЛ/СНІДу, аби кожен з нас пам'ятав: це не десь там - далеко, це - поруч, а також навчився захищати життя і своє, і близьких. Ця публікація - лише один із заходів місячника, покликаних допомогти вам дізнатися більше та вберегтися від страшної хвороби.
Марія БЄЛІКОВА,
голова Здолбунівської
районної організації
Товариства Червоного Хреста України.
Людмила ТКАЧУК,
районний інфекціоніст.