Цієї неділі відзначатимуть професійне свято люди, яких об’єднує діяльність на культурній ниві, особистості творчі, з гарячими серцями, ті, хто вміють творити з буднів свято, прилучаючи нас до мистецтва, до прекрасного. Вони оберігають і примножуть духовні надбання нашого краю, всієї України.
На сьогодні мережа закладів культури Здолбунівщини налічує 36 установ клубного типу, 30 публічно-шкільних бібліотек, 2 музичні школи, музей. У них трудиться 230 чоловік, з яких 187 - керівники та спеціалісти. На теренах району працюють понад два десятки народних умільців, чиє мистецтво знане не лише на Рівненщині.
Про досягнення, основні завдання і найболючіші проблеми галузі наша розмова з начальником відділу культури і туризму Здолбунівської райдержадміністрації Оленою Миколаївною МАЗЕПОЮ (на фото).

 

- Олено Миколаївно, у переддень Вашого професійного свята найперше хочу привітати із ним Вас та усіх Ваших колег. А з якими здобутками культармійці району зустрічають своє свято?
- Таких традиційно чимало. Позитивним моментом є те, що нам вдалося зберегти в районі мережу своїх закладів.
Збільшено по району, у порівнянні з попереднім роком, видатки на галузь “Культура і мистецтво”. Правда, основна частина цих коштів, як і зазвичай, спрямовується на фінансування усім відомих захищених статей.
В районі 22 творчі колективи мають звання “зразковий” та “народний аматорський”. Торік їх когорту поповнив гурт міського клубу “Любава”, якому присвоєно звання “народний аматорський колектив”. До речі, нещодавно на Всеукраїнському фестивалі-конкурсі “Штурм” відзначилась і юна вокалістка “Любави” Анастасія Хоменко, виборовши 3 місце у номінації “естрадний вокал” .
Творчі аматорські колективи Здолбунівщини - постійні учасники багатьох обласних, всеукраїнських культурно-масових заходів, провадять активну концертну діяльність.
Народне аматорське тріо “Мірина” районного будинку культури здійснило відеозапис музичного фільму “Під дубом столітнім”.
Загалом на теренах району торік було організовано і проведено понад 2600 культурно-дозвіллєвих заходів.
Ми підтримуємо традицію проведення щороку фестивалю культурно-дозвіллєвих комплексів. У 2012 р. відбувся вже дев’ятий такий фестиваль, цьогоріч проведемо ювілейний - десятий (з призовим фондом у 30000 грн.), який плануємо розпочати у с. Буща.
Приємно, що обидві наші музичні школи належать до кращих в області. На сьогодні там навчається 443 дитини, 114 з них здобувають позашкільну освіту безоплатно. Про високий рівень професіоналізму викладачів цих шкіл свідчать наявні вагомі досягнення їх вихованців на обласних і Веукраїнських творчих змаганнях.
Порадувало працівників нашої сфери і поступове підвищення заробітної плати. За даними 2012 року, середньомісячна зарплата 1 працівника по галузі склала 2166,10 грн., в т. ч. по бібліотеках - 2779,34 грн., по будинках культури і клубах - 1637,73 грн., у школах естетичного виховання дітей - 2383,79 грн.
Дещо вдалося зробити в плані покращення та підтримання у належному стані матеріально-технічної бази закладів культури. Наприклад, торік здійснення в них ремонтних робіт було заплановано на суму 237 тис. грн., а освоєно - 305,3 тис. грн.
Упродовж 2012 р. бібліотечні фонди книгозбірень району поповнилились на 8347 примірників документів, на 272 примірники більше, ніж у 2011 р. Крім того, і у бібліотеки, і в ініші установи культури було придбано меблі, технічне і звукове обладнання, музичні інструменти, сценічні костюми, комп’ютери. ПШБ с. П’ятигори було підключено до мережі Інтернет.
Наші установи активно і досить успішно займаються проектною та грантовою діяльністю. Тут відзначились районний будинок культури, центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей та юнацтва, міські бібліотеки-філії у Здолбунові-2 та у селищі Мізоч, ПШБ с. Дермань-І, ПШБ с. Гільча-ІІ, будинок культури с. Уїздці та ін. Урвенська сільська рада виграла міні-грант у конкурсі Рівненського обласного благодійного фонду “Любіть Україну” на облаштування народознавчої світлиці у клубі с. Гільча Друга. Здолбунівська міська рада виграла грант на реалізацію проекту “Розвиток творчих здібностей і організації активного дозвілля молоді” і має отримати кошти для міського клубу.
Не можу не зауважити, що надзвичайно важливу роль у забезпеченні належного функціонування галузі культури відіграє злагоджена співпраця відділу культури і туризму, керівників його підвідомчих установ, очільників територіальних громад та органів влади.
- Декілька слів про таку ланку, як туризм...
- Основою для нашої роботи в цій сфері є Програма розвитку туризму у Здолбунівському районі на 2011-2015 роки. Працюємо над її виконанням.
У 2012 році було проведено паспортизацію туристичних об’єктів району, обстеження сільських рад та дослідження щодо розвитку сільського зеленого туризму на перспективних територіях.
На сьогодні на Здолбунівщині свої послуги пропонують туристам 4 садиби: Миколи Сергійовича Огородника - у с. Дермань; Олександра Миколайовича Якимчука - у с. Суйми, Андрія Юрійовича Кардаша - у с. Зелений Дуб та Ніни Мефодіївни Панащук і В’ячеслава Дементійовича Панащука - у с. Мала Мощаниця. Але справа ця перспективна, і долучитися до неї може кожен бажаючий.
Також відділом культутури і туризму РДА розроблено ряд туристичних маршутів, велосипедні маршрути, підготовлено буклет “Здолбунівщина вітає і запрошує!”.
- Які новації у розвитку галузі в районі?
- Цьогоріч затверджено Програму розвитку культури Здолбунівщини на 2013-2017 роки, нове Положення про відділ культури і туризму Здолбунівської РДА, згідно з якими перед культармійцями поставлено і ряд нових завдань. Тож, зокрема, плануємо активізувати роботу з національними меншинами та релігійними громадами району, здійснення заходів щодо забезпечення захисту об’єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування чи пошкоджень.
Нарешті є зрушення у вирішенні питання про виділення приміщення і створення історико-краєзнавчого музею Здолбунівщини по вул. Фабричній.
Сподіваємося, що вже найближчим часом у с. Дермань-І з’явиться новий осередок зеленого туризму, де пропонуватимуть послуги з апітерапії, працюємо над розробкою нових маршрутів, турів вихідного дня.
Крім того, значну увагу приділятимемо роботі з молоддю, діяльності любительських клубних об’єднань, а їх в районі нині функціонує 13.
- Що, як керівника, на сьогодні найбільше хвилює?
- Наболілою є звична вже проблема фінансування - насамперед потрібно більше коштів на здійснення основної діяльності закладів культури, оплату ремонтів, оновлення костюмного фонду та музичних інструментів, поповнення бібліотечних фондів, придбання комп’ютерної техніки. Нині є потреба у проведенні капітальних ремонтів у Мізоцькій музичній школі, районній бібліотеці для дітей та юнацтва, у добудові районного будинку культури, обладнанні ряду закладів засобами протипожежної безпеки тощо. Необхідно здійснити заходи із забезпечення повної зайнятості окремих наших працівників, залучення позабюджетних коштів для закупівлі енергозберігаючого обладнання, розширення асортименту платних послуг установ культури.
І все ж, попри всі проблеми, мої колеги сповна віддаються роботі, працюють натхненно і добросовісно, творячи прекрасне і радуючи краян своїм мистецтвом, навчаючи їх, сприяючи духовному відродженню, збереженню народних звичаїв і традицій.
Успіх будь-якої справи найперше залежить від її виконавців. А в колективі культармійців району чимало особистостей, з яких варто брати приклад і які заслуговують на щиру вдячність за свій труд. Це - заслужені працівники культури України Раїса Василівна Тебенько, Олександр Іванович Стельмашук і Андрій Васильович Бугринець, ентузіасти культурної ниви Алла Миколаївна Бондарчук, Григорій Якович Довбенко, Тетяна Іванівна Мельник, Юлія Єгорівна Махлюк, Ніна Вікторівна Миронюк, Людмила Іванівна Устянчук, Жанна Василівна Ковальчук, Оксана Василівна Пальчевська, Галина Петрівна Кушнірук, Володимир Трохимович Пшеничний, Мирослава Георгіївна Мосейчук, Валентина Сергіївна Ленчинська, Ніна Олександрівна Мартінек, Валентина Станіславівна Піпченко, Ганна Тимофіїна Климчук, Ніна Федорівна Цацуліна, Юрій Володимирович Пшеничний, Володимир Володимирович Мельник, Тарас Анатолійович Чемериця, Мирослава Миколаївна Кались, Світлана Володимирівна Соловйова та багато-багато інших.
- Олено Миколаївно, чого побажали б своїм колегам?
- Насамперед від усієї душі вітаю їх з професійним святом. А побажаю найперше здоров’я і щастя, достатку і злагоди в родинах, а ще - творчого горіння і натхнення, любові до обраної професії, нових злетів і вагомих здобутків на культурній ниві.
Шановні колеги, хай долі Ваші будуть світлі, а фортуна - незрадлива. Нехай успішно втілюються в життя усі Ваші задуми і збуваються найзаповітніші мрії.
Розмову вела Ольга ЯКУБЧИК.

Comments are now closed for this entry