25 лютого у районному будинку культури відбувся творчий вечір з нагоди 35-річчя зразкової дитячої капели бандуристів “Джерельце” Здолбунівської музичної школи.
У кобзарській спільноті не лише Рівненщини, а й України цей колектив вирізняють насиченість репертуару, самобутність, яскравість і високий рівень виконавської майстерності. Участь у капелі дала старт для творчого зростання багатьох відомих бандуристів, талановитих викладачів музичного мистецтва. Любов до бандури, цього неповторного, здатного своїм звучанням передати найтонші людські емоції і почуття, іструмента, що по праву вважають символом української вільнолюбивої душі, назавжди лишилась у серці кожного з чотирьохсот капелян різних років. Тож і ювілейне свято вдалося надзвичайно теплим, багатим на іменитих гостей і вдячних слухачів, добрі слова і побажання, подарунки і заслужені відзнаки.

 

Ювілей творчого колективу - це завжди певний рубіж, нагода підбити підсумки зробленого, ще раз з шаною згадати імена людей, завдяки яким вдалося досягти певних висот. Перегорнули сторінки історії “Джерельця” й присутні на ювілейному вечорі. Спершу, переглядаючи у фойє БК прекрасно оформлену виставку світлин і матеріалів, яку підготувала викладач музичної школи Людмила Хрусь, а згодом, слухаючи ведучу програми Наталію Варбанець.


«Джерельцю» є чим гордитись, адже на його творчому шляху чимало здобутків. Так, у 1983 р. колектив став переможцем республіканського огляду творчої майстерності студентів та учнів навчальних закладів культури і мистецтва, за що нагороджений відповідним дипломом Міністерства культури УРСР, у 1988 р. здобув перемогу у Всеукраїнському телетурнірі “Сонячні кларнети”. У 1989 і 1990 роках капела була переможцем республіканських конкурсів серед кобзарських колективів, за що відзначена Почесними грамотами управління культури Рівненського облвиконкому.
Успішними для “Джерельця” були й подальші роки, впродовж яких капела стала лауреатом міжнародного фестивалю “Свято пісні” у польському місті Лодзь, володарем диплома І ступеня Музичного товариства України, першої премії фестивалю кобзарського мистецтва ім. А. Грицая, лауреатом літературно-мистецької премії ім. Б. Тена, переможцем Всеукраїнського фестивалю народної творчості у м. Києві. В активі колективу також грамоти управління культури облдержадміністрації, РДА і районної ради, Асоціації бандуристів-кобзарів Рівненського обласного відділення Всеукраїнської музичної спілки, відділу культури і туризму РДА, інші нагороди.
У 1990 році капелу бандуристів “Джерельце” за творчі досягнення і професіоналізм було удостоєно почесного звання “Зразкова”, яке у 2003, 2006, 2009 роках вона з гідністю підтвердила. Свідченням того, що колектив постійно тримає високу планку, творчо розвивається та вправі й надалі носити звання зразкової, стало вручення «Джерельцю» під час вечора відповідного свідоцтва атестаційної комісії.
Але всі ці успіхи і досягнення були б неможливими без копіткої, наполегливої праці педагогів, які стояли біля витоків історії капели. Це Світлана Федорівна Короленко, яка у далекому 1967 році організувала в Здолбунівській музичній школі ансамбль бандуристів, продовжувачі її справи Марія Миколаївна Стешин та Ганна Тимофіївна Климчук, Наталія Петрівна Чепурна, завдяки якій у 1977 р. ансамбль переріс у капелу. Наталія Петрівна чимало зробила для становлення “Джерельця”, ним керувала до 1981 року. Імена цих світлих особистостей та перших керівників музичної школи Петра Кравчука і Володимира Пшеничного, котрі зробили значний внесок у забезпечення капели інструментами, всіляко сприяли організації її діяльності, не раз із шаною і глибокою вдячністю звучали зі сцени на ювілейному заході.
Та “Джерельце” важко уявити без Валентини Олексіївни Крищук, яка вже 31 рік поспіль є беззмінним керівником колективу. Для капелян вона і вимогливий наставник, і вихователь, і старший друг, котрий дасть слушну пораду, підтримає і розрадить.
Прекрасна людина, надзвичайно щира і доброзичлива, чуйна, комунікабельна, сумлінна і відповідальна, рішуча і впевнена, вмілий організатор, справжній ентузіаст своєї справи, висококласний фахівець і хороший друг - так характеризують Валентину Олексіївну її колеги й надійні помічники Жанна Новачук, Алла Левчук, Тетяна Соловйова, Олександра Гнатьєва, Ольга Антонюк. При цьому відзначають, що володіє вона даром, притаманним лише талановитим педагогам, даром зацікавлювати дітей, вселяти у їх серця любов до музичного мистецтва, бандури, творчості і, як ніхто інший, вміє розпізнати, підтримати і плекати, наче тендітну квітку, паростки таланту в своїх учнях.
Родом В. О. Крищук із села Здовбиця. У 1971 році закінчила Здолбунівську музичну школу, а потім - Рівненське музичне училище. У 1975 році прийшла працювати у свою рідну музичну школу викладачем по класу бандури, а у 1981 р. очолила капелу. У 2005 р. за творчі успіхи цього колективу їй, як керівнику, було присуджено персональну стипендію голови Рівненської ОДА.
У 2008 р. В. О. Крищук було присвоєно педагогічне звання “Старший викладач”. Валентина Олексіївна проявила себе і як здібний аранжувальник, робити перші кроки в чому їй допоміг старший колега Анатолій Лінчинський. Крім того, вона - автор музичних збірок “Україночка”, “Весняночка”, “Різдвяні віншування”, “Кобзарська вишиванка”, “Джерельце” та “Не цурайся пісні”, що побачили світ у видавництві “Волинські обереги” у 2009-2011 роках.
У 2009 році В. О. Крищук організувала ансамбль “Барви”, який теж відзначився творчими здобутками. Ансамбль завоював ІІІ премію на регіональному фестивалі-конкурсі ім. К. Місевича “Кобзарська ватра” у м. Кременець, диплом ІІ ступеня на фестивалі кобзарського мистецтва ім. А. Грицая.
Навіть маючи за плечами власний колосальний досвід, Валентина Олексіївна щоразу з глибокою вдячністю згадує своїх вчителів - Анатолія Юхимовича Грицая, Марію Миколаївну Стешин, Ларису Вячеславівну Живагу. Вона, до речі, відгукнулась на запрошення і особисто завітала на свято.
Чимало випускників капели, як і керівник “Джерельця” та її обидві доньки, пов’язали своє життя з музикою. Ряд з них успішно закінчили Київську чи Львівську музичні академії, інші мистецькі ВНЗ, продовжили концертно-виконавську діяльність за межами України - у Польщі, Німеччині, Чехії, Швейцарії, Швеції, Італії, а окремі повернулись у Здолбунівську музичну школу вже в якості викладачів.
У концертній програмі вечора взяли участь випускниці капели - викладач-методист Рівненського музичного училища, голова обласного відділення Національної спілки кобзарів України, заслужена артистка України Галина Топоровська та володарі відзнак різноманітних творчих конкурсів викладач Рівненського музичного училища, керівник тріо бандуристів “Передзвін” Оксана Ніколайчук (Крук) і студентка цього ж навчального закладу Ярина Опалько. Порадувала присутніх своїм співом і юна зірочка капели Ірина Гризенталь.
В душах учнів, які обрали в житті іншу, не мистецьку, стезю, Валентина Олексіївна теж лишила добрий слід. Чимало з них прийшли з квітами, щоб привітати її та капелянок. Ділились спогадами, з хвилюванням чекали початку програми і оплесками підтримували своїх наступників, радіючи їх успіхам.
Цілісний образ колективу-ювіляра асоціюється із красивим, по-особливому переплетеним намистом, у якому важлива кожна намистинка, бо має у ньому свою неповторну і невід’ємну роль. На сцені це намисто вигравало усіма барвами.
Під час урочистості “Джерельце” сердечно вітали малі кобзарики, головний спеціаліст управління культури і туризму ОДА Назарій Волощук, директор Рівненського обасного центру народної творчості Феодосій Васечко, заступник голови РДА Олександр Федорук, секретар міської ради Валентина Капітула, директор ТзОВ “СпектрTV” Борис Гайдук, заступник директора музичної школи Анатолій Лінчинський, гості з міста Дубно - голова правління Рівненського обласного благодійного фонду “Любіть Україну”, відома літераторка та громадський діяч Любов Пшенична, поет, прозаїк, скульптор, композитор, автор і виконавець співаної поезії Микола Тимчак та бандурист Василь Щирба.
Назарій Волощук вручив Валентині Крищук грамоту управління культури і туризму облдержадміністрації. Олександр Федорук за дорученням голови РДА Віталія Шуля зачитав і вручив керівнику “Джерельця” вітальну адресу. До арсеналу нагород Валенини Олексіївни додалась і грамота Здолбунівської районної профспілки працівників культури. Не з пустими руками прийшли й інші віншувальники.
Приємну звістку озвучила Любов Пшенична, яка за дорученням почесного голови фонду “Любіть Україну”, депутата Рівненської обласної ради, голови Дубенської РДА Данила Корилкевича повідомила про виділення фондом 10000 гривень на придбання для капели бандури. Наразі музичний інструмент вже замовлено на Львівській фабриці, а кошти вже надійшли на рахунок відділу кільтури і туризму РДА. Ще одну бандуру капелі придбають за кошти (4 тис. грн.), виділені Здолбунівською РДА.
Дружними оплесками зустріли присутні і повідомлення Ф. Васечка про те, що Рівненський обласний центр народної творчості ініціює клопотання про присвоєння керівнику зразкової дитячої капели бандуристів “Джерельце” Валентині Олексіївні Крищук почесного звання “Заслужений працівник культури України”.
За понад три десятиліття капела “Джерельце” зробила значний внесок у розвиток українського кобзарства, справу збереження і примноження мистецьких надбань краю. Та попереду у колективу нові рубежі. Хай здолати їх буде легко, участь у мистецьких змаганнях - вдалою, творче життя - довгим, підтримка меценатів вчасною і щедрою. Хай бандури капелян і далі радують усіх своїм срібним передзвоном. А, як сказав поет, «коли дзвенять бандури, змовкають навіть солов’ї...»
Ольга ЯКУБЧИК.
Фото автора.

 

Comments are now closed for this entry