23 березня відзначатиме своє професійне свято особлива когорта людей, на плечі яких покладено відповідальну місію збереження та примноження національної культурної спадщини, популяризації кращих мистецьких здобутків України.
Працівники клубів і будинків культури, музичних шкіл і музеїв, бібліотекарі і аматори народного мистецтва дбають про наше духовне і інтелектуальне збагачення, радують і захоплюють нас своєю виконавською майстерністю та рукотворними дивами, прилучаючи до світу вічного і прекрасного. Допомагають нам у непростому нашому сьогоденні зберігати у собі те найкраще, що властиве людському єству, засобами мистецтва підтримують невидимий зв’язок між поколіннями і не дають забути про те, яких батьків ми діти. Ці люди створюють нам гарний настрій і майже завжди працюють, коли у всіх - вихідні.
Про те, з якими здобутками зустрічають своє свято і які завдання ставлять перед собою на майбутнє трудівники культурної ниви району, наша розмова з начальником відділу культури і туризму Здолбунівської райдержадміністрації Олегом Богдановичем ГРУШИЦЬКИМ.

- Олеже Богдановичу, Ви очолюєте чисельний колектив, в якому чимало непересічних творчих особистостей і відомих не лише в районі колективів, якими досягненнями відзначились вони останнім часом?
- Безперечно, гарні здобутки є. На сьогодні в районі 23 колективи, які носять звання "народний" та "зразковий". Їх число поповнилось зовсім нещодавно - торік звання "зразковий" було присвоєно танцювальному колективу під керуванням Ганни Яцюк "Росинка" будинку культури с. Івачків.
Усі ми щиро раділи за свою досвідчену колегу, художнього керівника будинку культури с. Здовбиця Раїсу Василівну Тебенько, яка удостоїлась високого звання "Заслужений працівник культури України". Відзначився у 2010 р. і методичний центр районного будинку культури, виборовши І місце в обласному конкурсі серед районних методичних служб. Достойними були і виступи колективів та окремих виконавців із Здолбунівщини на різноманітних творчих змаганнях. Наприклад, солістка вокального ансамблю „Любава" РБК Анастасія Хоменко здобула І премію на обласному відкритому фестивалі-конкурсі молодих виконавців сучасної естрадної пісні та танцю "Зоряний шлях" в м. Дубно, учень Здолбунівської дитячої музичної школи Петро Гордієнко зайняв І місце в обласному огляді-конкурсі серед шкіл естетичного виховання по сольному співу, зразковий фольклорний гурт „Любисток" Здовбицького СБК став дипломантом у номінації "Успадкування та збереження народних традицій" V Міжнародного фестивалю „Котилася торба", учасники гуртка художнього читання РБК отримали диплом ІІ ступеня обласного конкурсу читців-аматорів „Кобзарева струна не вмирає". Високу оцінку за межами району отримали зразковий фольклорний ансамбль „Терниця" Спасівського СБК (керівник Володимир Рева), народні аматорські ВІА „Візерунки" та тріо "Мірина", зразковий вокальний ансамбль "Іскринка", ряд учнів Здолбунівської та Мізоцької музичних шкіл, а також вироби народних умільців Здолбунівщини.


Торік працівниками культури району було організовано і проведено понад 80 масових культурологічних заходів різної тематики, які, впевнений, залишили свій добрий слід у пам’яті, серцях і душах краян і гостей Здолбунівщини.


- На Вашу думку, що сприяло таким успіхам, реалізації поставлених перед галуззю завдань?
- Найперше - це талант, працелюбність і відданість своїй справі наших фахівців, як молодих, так і досвідчених, їх стремління до творчого і фахового самовдосконалення, бажання створити позитивний імідж нашого краю. Значною підтримкою є увага до наших проблем з боку влади, реалізація в районі 8 галузевих програм, основною з яких є „Програма розвитку культури Здолбунівщини на 2008-2012 роки", затверджена розпорядженням голови РДА 25 січня 2008 року.
Сприяти розвитку культурної сфери, забезпеченню соціальних гарантій працівникам галузі має і нещодавно прийнятий, довгоочікуваний Закон України „Про культуру".
- А що вдалося зробити для розвитку матеріально-технічного забезпечення закладів культури, покращення умов праці фахівців галузі?
- Цьому питанню приділялась значна увага. Лише впродовж 2010 року в установах культури району було здійснено ремонтних робіт та придбано технічних засобів, музичних інструментів і обладнання на загальну суму понад 270 тис. грн. Частковий ремонт покрівлі та заміну віконного скла проведено у будинку культури с. Уїздці, замінено батареї у міському клубі, встановлено металопластикові вікна у будинку культури с. Глинськ, відремонтовано фасад і санвузли у районному будинку культури, гурткову кімнату клубу с. Орестів, облаштовано дитячий майданчик клубу с. Новомильськ.
Крім того, зроблено ремонти у приміщеннях квартири-музею М. Приходька і районної бібліотеки для дітей та юнацтва, встановлено газові лічильники у ПШБ сіл Спасів та Копитків, закуплено З електроконвектори в ПШБ сіл П'ятигори, Новосілки, Білашів, придбано 2 комплекти комп'ютерної техніки у ПШБ селища Мізоч та с. Спасів. Позитивним моментом є і те, що нам вдалося зберегти мережу закладів культури без скорочень.
- Фукціонування очолюваної Вами галузі важко уявити без бібліотечної ланки, чи є щось нове у її діяльності?
- Нині централізована система публічно-шкільних біблотек налічує їх 30 - 26 сільських, 2 міські та 2 районні. За 2010 рік фонди цих закладів було поповнено 5428 примірниками книг та 243 періодичними виданнями. Інтернет-центр Здолбунівської ЦРБ за вказаний період забезпечив інформаційними послугами 1070 користувачів. У публічно-шкільних бібліотеках селища Мізоч та с. Спасів формують зведені електронні каталоги. Створено і презентовано громадськості села та педпрацівникам сільської ЗОШ сайт "Спасівська ПШБ". У бібліотеках продовжують діяти публічні центри регіональної інформації.
Торік Здолбунівська ЦСПШБ зайняла призові місця в обласних конкурсах „Молоді для молодих", „Читаю я, читає вся моя сім'я".
- Останнім часом на Рівненщині значну увагу приділяють розвитку культурно-дозвіллєвих комплексів, у нас в районі ця практика існує давно...
- Так, і ми, як кажуть, не пасемо задніх. Адже зараз в рамках 20 сільських та 1 селищного КДК у районі діють 166 гуртків художньої самодіяльності, в яких налічується 1799 учасників. А це - 13 музичних колективів, 59 вокально-хорових, 13 хореографічних, 20 театральних і 61 - іншого профілю. Крім того, діють 10 любительських об'єднань у будинках культури та клубах.
Для Здолбунівщини вже традицією стало щорічне проведення фестивалів сільських КДК. У 2010 р. відбувся сьомий такий фестиваль, мистецьку програму котрого було приурочено 65-й річниці визволення України від фашистських загарбників і Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. Завдяки фестивалю матеріально-технічна база установ культури району поповнилась на суму 30 тис. грн.
Загалом такі фестивалі сприяють розвитку молодіжного спорту на селі, залученню населення до змістовного дозвілля, тому їх проведення практикуватимемо і надалі.
- Над чим іще працюватимуть культармійці району у найближчому майбутньому?

- Завдань перед нами чимало. Це і забезпечення повної зайнятості працівників культури, і подальше зміцнення МТБ галузі. Зокрема, поповнення та оновлення бібліотечних фондів, впровадження комп'ютеризації сільських бібліотечних закладів, розвиток культурно-дозвіллєвих комплексів. Актуальними залишаються питання розширення асортименту платних послуг установ культури, запровадження інноваційних форм роботи і залучення позабюджетних коштів для закупівлі енергозберігаючого обладнання, переобладнання систем опалення, забезпечення збереження пам'яток історії та культури.
- Наближається Ваше професійне свято, що побажаєте своїм колегам напередодні нього?
- Найперше хочу щиро привітати їх з цієї нагоди і подякувати за відданість обраній справі. А побажаю насамперед оптимізму, творчого натхнення і нових успіхів на професійній ниві, здійснення задумів і мрій, міцного здоров’я, злагоди, достатку, щастя, любові і тепла у родинах. Нехай ваша праця і надалі приносить радість людям і буде гідно ними і державою оцінена, а ваші серця - сповнені радістю.
- Приєднуюсь до вітань і дякую за розмову.
Спілкувалась Ольга ЯКУБЧИК.

 

Comments are now closed for this entry