20 лютого відзначалась 104-а річниця з дня народження видатного літератора і громадського діяча, нашого земляка із с. Дермань Уласа Олексійовича Самчука, а 21 лютого – Міжнародний день рідної мови. 
     Завдяки творам Уласа Самчука про наш край, про Дермань, про Волинь, про болі і тривоги України та її народу дізнався світ. Але без глибокого знання рідної мови, без філігранного володіння словом хіба б відбувся їх автор як митець, як особистість, як українець? Ні, бо без мови немає і літератури, немає й історії народу, з яким себе ототожнюєш, і Вітчизни, для якої живеш, якщо ти – людина. 
Глибоко символічним для наших краян стало поєднання в часі свята вшанування пам’яті славетного земляка і свята рідної мови. Заходи з їх відзначення пройшли у Здолбунові минулої п’ятниці. 

 Вдячні земляки, представники органів районної влади та місцевого самоврядування поклали квіти до підніжжя пам’ятника Уласу Самчуку. Потім у районному будинку культури відбувся літературно-музичний вечір. На заході виступили виконуючий обов’язки голови райдержадміністрації І. В. Бандюк та голова районної організації ВУТ “Просвіта” В. М. Бишук. Про Уласа Самчука як патріота рідної землі, одного з найталановитіших письменників України ХХ ст., про необхідність та важливість збереження української мови і справді шанобливого, не формального, до неї ставлення кожного з нас йшлося у їх промовах. В. М. Бишук озвучив ідею про створення словника мови Уласа Самчука. 

 

 

 

     Ведучі вечора – працівники РБК Т. Садикова, Т. Гапончак, Н. Варбанець ще раз нагадали присутнім найважливіші віхи у житті письменника, розповіли про нелегкий історичний шлях утвердження української мови як державної. Пісні українських авторів прозвучали у виконанні вокального тріо “Небо Вкраїни” БКЦ , народного аматорського вокально-інструментального ансамблю “Візерунки” РБК, студентки І курсу Рівненського музичного училища Я. Опалько, Н. Варбанець, вихованців студії естрадного співу “Юність” міського центру творчості дітей та юнацтва Л. Сірик, 
А. Хоменко та П. Гордієнка. Гармонійно у загальну канву заходу влився виступ представників Товариства польської культури, котрі співали своєю рідною, польською, мовою.
     Чимало видань та довідкових матеріалів містили літературні виставки “Я завжди жив і працював для України” (присвяченої У. Самчуку) та “Усі слова у рідній мові – співзвучні струни майбуття” (до Міжнародного дня рідної мови), оформлені у фойє РБК працівниками Здолбунівської центральної районної бібліотеки.  
     Змістовна й емоційна мистецька програма заходу кожного з присутніх у залі спонукала до роздумів про своє призначення на землі, особисту відповідальність перед країною, необхідність єднання і спільних дій задля відродження духовності, мови, нації, усвідомлення того, що, лише об’єднавши зусилля, зможемо виконати це завдання. 
Ольга ЯКУБЧИК.
На фото: під час заходів.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry