Сказати, що літературно-мистецьке свято “Дерманський світильник” 19 вересня у Дермані Другому “відбулося”, “відгомоніло” - це означає зі свята зробити будень. Бо такого рівня свіжості, на який піднесли цього року цей духовний захід господарі - дерманці, іншим ще доведеться сягнути. І зміст програми святкувань, і та наснажлива атмосфера, у якій Здолбунівщина провела цей день у древньому селі, не дають змоги здати цю подію “до архіву” одразу після її завершення. Нагадавши нам про Слово і Дух письменників-земляків Уласа Самчука та Бориса Тена, подія ця ще довго залишатиметься “духовним киснем”, під дією якого ті, хто дихав в унісон зі святом у день його проведення, ще довго й після нього дихатимуть і глибше, і вільніше.


Літературно-мистецьке свято проходило просто неба на гімназійному подвір’ї. А розпочалося воно з покладання квітів до меморіальних дощок Уласу Самчуку та Борису Тену.
На “Дерманський світильник”, аби ще раз віддати шану славетним представникам української культури та літератури, які тут народились, вшанувати історичну пам’ять села, прибули делегації літераторів з Києва, Тернопілля, Луцька, Житомира, Рівного, Дубна, представники обласної та районної влади, рівненського і острозького студентства.

 


З вітальним словом до усіх присутніх звернувся заступник голови Здолбунівської райдержадміністрації Олександр Федорук. Обласну літературну премію імені Світочів за книгу “Обірвана молитва за Україну” Євгену Цимбалюку вручила заступник начальника обласного управління культури і туризму ОДА Світлана Хом’як.
Святом української духовності, особливо актуальним саме тепер, назвала “Дерманський світильник” голова обласної організації Національної спілки письменників України, лауреат обласної літературної премії імені Світочів Лідія Рибенко.


Необхідність відродження духовності нашої нації, підняття рівня культурного розвитку молодого покоління, його патріотичного духу, згуртування та єдності українців у всіх справах стала основною ідеєю промов більшості виступаючих. На цьому акцентували увагу учасників свята лауреат Національної Шевченківської премії з Києва Олесь Лупій, письменники з Житомира - Михайло Пасічник, з Рівного – Євген Шморгун та Дубна – Микола Пшеничний, з Волині – Валентина Штинько, професор Рівненського гуманітарного університету Мойсей Гон, голова Тернопільської обласної організації Національної спілки письменників України Сергій Синюк, заслужені артисти України Олексій Заворотній та Ярослав Кульчинський, проректор Національного університету “Острозька академія” Петро Кралюк, Дерманський сільський голова Софія Кухарець, учень Дерманської гімназії Андрій Пелант.
Продовженням свята стала концертна програма. Її розпочало тріо бандуристів з Клеваня Рівненського району - Анна і Катерина Орлови, Тетяна Слива.


Оплесками вітали присутні на святі виступи солістки Ірини Мельник та учасників народного аматорського театру читця “Пошук” Здолбунівського районного будинку культури, учнів Дерманської гімназії.
Учасники свята мали змогу ознайомитися з кращими роботами працівників та гуртківців Рівненського обласного центру народної творчості на розгорнутій у дворі гімназії виставці, а також з книгами, виданими на Рівненщині.
Творча атмосфера літературно-мистецького свята незрима духовна присутність Уласа Самчука та Бориса Тена, слово сучасних українських письменників - усе це додавало віри, що “почуте і пережите” допоможе учасникам заходу не лише запам’ятати цю подію, а й зміцнити свою громадянську позицію, яка горітиме у полум’ї духовних почуттів.
Євген ШИЛАН.
Фото автора.
На фото: фрагменти літературно-мистецького свята “Дерманський світильник”.

Comments are now closed for this entry