В грунт, породи, воду і атмосферу фтор переходить із вулканічних газів та мас. Саме тому в районах діючих вулканів виявлено несприятливий вплив надлишку фтору на організм людини. При цьому спостерігається специфічне ушкодження зубів - крапчастість емалі, як прояв ендемічного флюорозу. Цікаво, що це захворювання вражає також велику рогату худобу, овець, риб.
Ендемічний флюороз спостерігається в регіонах колишнього та теперішнього вулканізму, а також у місцевостях, де є поклади апатитів. Він описаний у Північній Африці, США, Італії, Іспанії, Аргентині, Японії та ін. країнах.


Флюороз - хронічне захворювання, що розвивається при тривалому попаданні в організм фтору, як правило, з питною водою та проявляється в змінах тканин зубів і кісток.
Ендемічний флюороз спостерігається в регіонах, де вміст фтору в грунті більше 5,0 * 10 -2%, у питній воді - 5 * 10 -5 % (більше 1,2 мг на 1 л води).
При вищій від гранично допустимої концентрації фтору у питній воді спостерігається ураження зубів, що проявляється утворенням непрозорих матових чи крейдоподібних плямок на емалі, іноді пігментованих у жовтий колір. З розвитком захворювання білі плями збільшуються, наступає місцева темно-жовта пігментація, поверхня емалі густо покривається плямками.
Внаслідок деструкції порушується цілісність емалі. Зуби стають крихкими. Кількість фтору в зубах при захворюванні флюорозом перевищує норму у 3-5 разів (норма становить 0,01-0,05%).
Встановлено, що ушкодження флюорозом школярів у віці 10-15 років залежить від кількості фтору у питній воді. При 1 мг/л спостерігаються помірні та тяжкі випадки ушкодження зубів, при 2 мг/л і більше наявність флюорозу становить 7,7-10,2 % оглянутих дітей. При високих концентраціях фтору у воді важкість ураження флюорозом залежить від строків дії фтору на організм.
За іншими даними, вміст фтору у питній воді регіонів України, де спостерігається флюороз, становить 2 мг/л, а при 5 мг/л вражаються всі жителі. Цікаво, що плямистість емалі вражає постійні зуби, а на молочних не спостерігається.
Поряд з ендемічним флюорозом описані й випадки промислового флюорозу, які виникають внаслідок використання фтористих сполук у металургії алюмінію, берилію, в технології виготовлення емалей, цементу та ін.
При промисловому флюорозі, крім змін з боку зубів, проявляються токсичні симптоми хронічного отруєння фтором - підвищена крихкість кісток, кісткові деформації та загальне виснаження (фториста кахексія), як наслідок порушення фосфорно-кальцієвого обміну.
Отже, розвиток захворювань зубів та організму в цілому, пов’язаних із порушенням обміну фтору у людей, спостерігається як внаслідок його нестачі, так і надлишку.
Віталій СОЛОВЙОВ,
головний лікар Здолбунівської стоматологічної поліклініки. 

Comments are now closed for this entry