Ця стаття містить інформацію, про яку не розповідають ні в школі, ні в інститутах, цей урок підносить життя, кому успішно, а кому печально. І коли з цією проблемою ви стикаєтесь вперше, опускаються руки. Ви не знаєте, що робити, а в цей час проходять дорогоцінні хвилини життя, які можуть стати останніми.
Інфаркт міокарда - це некроз (смерть) серцевого м’яза, обумовлений гострим порушенням коронарного кровотоку (частіше, у 95 % випадків, причиною є тромбоз коронарних артерій) в результаті невідповідності між потребою серцевого м’яза в кисні і його доставкою. Через 6 годин після початку закупорки коронарних судин м’яз серця у цій ділянці гине.
Нині інфаркт «помолодшав» і зустрічається у людей тридцятирічного віку. За останні 20 років смертність від інфаркту міокарда зросла на 60 % і в три рази перевищує показники смертності від раку, туберкульозу, інфекційних захворювань. Інфаркт міокарда є однією з основних причин інвалідності, а смертність серед «інфарктників» складає 10- 12 %.
Ось симптоми, які повинні насторожити і спонукати запідозрити інфаркт міокарда: неприємні відчуття стискаючого, пекучого характеру; відчуття переповнення або тиснучий біль в центрі грудної клітки, що продовжується більше 30 хвилин у спокої чи після прийому нітрогліцерину; часто біль віддає у ліву руку, плече, під ліву лопатку, у шию чи нижню щелепу; біль часто супроводжується підвищеним потовиділенням, нудотою, блюванням, утрудненням дихання, вираженою загальною слабкістю, підвищенням артеріального тиску чи навпаки - його зниженням (це ще більше повинно насторожити); відчуття страху смерті.
Перше, що ви маєте зробити при підозрі інфаркту:
а) забезпечити собі повний спокій;
б) прийняти таблетку нітрогліцерину під язик, якщо біль не проходить через 5 хвилин, можна повторно прийняти таблетку нітрогліцерину (якщо немає нітрогліцерину - випийте 40-50 крапель валокордину, корвалолу або валідолу під язик);
в) розжуйте 2 таблетки аспірину, це гальмуватиме процес згортання крові;
г) якщо біль не проходить протягом 15-20 хвилин, слід викликати швидку медичну допомогу. Не намагайтеся перетерпіти симптоми серцевого нападу. Якщо у вас немає можливості викликати швидку, попросіть кого-небудь (наприклад, сусідів чи знайомих) підвезти вас до найближчої лікарні.
Чим швидше вас доставлять до медичного закладу, тим швидше вам буде проведена діагностика і, в разі підтвердження інфаркту, призначене адекватне лікування, а саме: введення тромболітичних препаратів (препарати, які розчиняють тромб в судині і відновлюють кровотік, і можуть застосовуватись лише в перші 6 годин від початку інфаркту міокарда).
Це лікування значно підвищує шанс вижити, покращити прогноз на одужання і якість подальшого життя.
Таким чином, знаючи, як проявляється інфаркт міокарда і як надати собі й близьким невідкладну допомогу до прибуття швидкої, - ви економите час! А час у цьому випадку - це те, від чого може залежати ваше життя і життя близьких вам людей!
Підготували
Леся КОЖЕДУБ,
районний терапевт,
Марія ВАЛІГУРА,
інтерн Здолбунівської ЦРЛ.

Comments are now closed for this entry