Різкий перехід від літньої спеки до осіннього похолодання цьогоріч позначився на здоров'ї краян. Уразливі організми подеколи не встигають адаптуватись до змін погоди і реагують на них респіраторними захворюваннями. У вересні в нашому районі відзначено зростання кількості випадків гострих респіраторних вірусних захворювань. Це пов'язано не лише з примхами погоди, а й з тим, що після відпусток і канікул люди повернулись на роботу й навчання в колективи, де відбувається тісне спілкування. Крім того, людям доводиться частіше перебувати в громадському транспорті, а це теж сприяє зараженню вірусними інфекціями. Шлях поширення всіх ГРВІ - повітряно-крапельний, коли при кашлі, чханні хвора людина з крапельками мокротиння розповсюджує вірус в довколишнє повітря, на предмети та речі.
Як запевняють фахівці Українського центру грипу, на сьогодні про епідемію не йдеться, нині українці потерпають від сезонних респіраторних захворювань. І на першу хвилю грипу слід очікувати в листопаді-грудні.
В Україні під час минулорічної епідемії грипу захворіло понад 6 млн. громадян, померло 1125 осіб, в нашому районі - 4. Тому легковажити і нехтувати порадами лікарів не варто.
Заходи з профілактики ГРВІ і грипу залишаються незмінними. Їх ефективність перевірена роками. В першу чергу це зміцнення імунітету - впродовж року слід загартовувати організм (займатися фізкультурою, активно відпочивати на свіжому повітрі); раціональне, повноцінне, відповідне до віку харчування з достатньою кількістю овочів, фруктів, фітонцидів (за рахунок часнику, цибулі, хрону); відмова від згубних звичок; запобігання переохолодженню.
Але найнадійнішим заходом профілактики грипу на сьогодні є вчасне проведення вакцинації перед початком епідемії. В Україні зареєстровано 5 вакцин проти грипу: Інфлувак (Нідерланди), Флюарікс (Бельгія), Ваксигрип (Франція), Інфлексал В (Швейцарія), Грипол (Росія). Зареєстровано і вакцину проти нового грипу А(Н1N1)-Каліфорнія російського виробництва МоноГриполНео. Ці вакцини адаптовані до тих типів грипу, які очікують в цьому сезоні, ретельно перевірені, узгоджені з фахівцями ВООЗ і МОЗ України. Вакцинуватись найперше необхідно уразливим категоріям населення (медпрацівникам, педагогам, продавцям, водіям, учням, студентам тощо), тим, кому доводиться спілкуватись з багатьма людьми. Потребують вакцинопрофілактики і люди похилого віку, які мають хронічні захворювання та ослаблений імунітет. Вакцинацію необхідно проводити вже в жовтні, щоб встиг виробитися захисний імунітет. Огляд лікаря перед щепленням обов'язковий.
Виконуючи ці рекомендації ви вбережете себе і своїх рідних та близьких від захворювання на грип і важких, небезпечних ускладнень.
Василь ЛИТВИН,
головний державний санітарний лікар 
Здолбунівського району.

Comments are now closed for this entry