З настанням холодів з’явились і перші жертви морозу. Як і в попередні роки, відслідковується пряма залежність відморожень від вживання алкоголю, легковажного ставлення людей до свого ж здоров’я.
Можна констатувати, що, аби не було сп’яніння, то не було б і біди. Адже відомо, що алкоголь знижує пильність, прискорює втомлюваність, а при великих дозах спожитого спиртного виникає сонливість, що особливо небезпечно у холодну пору року. Часто люди напідпитку засинають на вулиці, що призводить до важких відморожень, а іноді і до замерзання.
Ще однією причиною відморожень є невідповідні холоду взуття та одяг. Особливо це стосується молоді, що, як правило, одягнена та взута у все синтетичне, на тонкій підошві і до того ж тісне.
Розрізняють чотири ступені відмороження. При першому спостерігається блідість шкіри, яка після зігрівання стає рожевою. Це – найлегший ступінь. При другому ступені відмороження з’являються міхурі з кров’янистим вмістом. При третьому – шкіра відшаровується, втрачається її чутливість. Відмороження четвертого ступеня характеризуються змертвінням всіх тканин аж до кісток.
Часто, щоб приховати алкогольне сп’яніння і прийти до лікаря “без запаху”, потерпілі звертаються до медиків на другий, а то і на третій день після відмороження. Така необачність призводить до незворотних змін у переохолоджених тканинах, що часто закінчується ампутаціями.
Як правильно надати першу допомогу при відмороженнях, має знати кожен. Найперше, потерпілого треба зігріти. При можливості завести в тепле приміщення, дати випити гарячий чай, молоко або просто гарячу воду. Після цього відморожені ділянки необхідно розтерти спиртом, горілкою або одеколоном, а за їх відсутності – чистими руками. Робити це необхідно доти, поки не відновиться чутливість і шкіра не порожевіє. Можна також зігріти руки чи ноги у воді, поступово доводячи температуру останньої від кімнатної до 40 градусів. Але, якщо в місці відмороження є міхурі і набряк шкіри, розтирання проводити не слід. Потрібно лише накласти суху стерильну пов’язку, після чого потерпілого негайно доставити у лікарню.
Коли ж вам довелося побачити на вулиці лежачу на снігу людину, зробіть усе залежне від вас, щоб їй допомогти. За необхідності викличте швидку допомогу або міліцію, зверніться за допомогою до перехожих і перенесіть людину з морозу у таке місце, де б вона уникла замерзання. Цим ви врятуєте їй не тільки здоров’я, а й життя.
Ігор ЯСКАЛ,
лікар-травматолог
Здолбунівської ЦРЛ.

Comments are now closed for this entry