На Здолбунівщині вже багато років не реєструвались захворювання на черевний тиф, паратифи, холеру та інші особливо небезпечні та небезпечні інфекції, а цьогоріч – на гепатит А (жовтяниця або хвороба Боткіна).
В межах середньобагаторічного показника є захворюваність групою гострих кишкових інфекцій.
Але реєструється захворюваність туберкульозом органів дихання. Вона має тенденцію до щорічного зростання. Правда, показник захворюваності у нас нижчий від середньообласного. Найчастіше хворіють люди працездатного віку. Причинами цього можуть бути незадовільний соціальний стан населення, безробіття та алкоголізм, життєві стреси та інші негаразди.
В районі трапилося 4 випадки захворювань на сальмонельоз. Щорічно вище середньообласних показників реєструються захворювання на лептоспіроз (збудники хвороби передаються мишовидними гризунами, зараження відбувається через воду водойм, харчові продукти), в т. ч. летальні, через несвоєчасне звернення хворих до лікувально-профілактичних закладів.
В цілому загальна санітарно-епідеміологічна ситуація в районі залишається напруженою і може сприяти груповим захворюванням та епідемічним спалахам серед людей.
Так, майже всі сільські централізовані водопроводи експлуатуються з порушенням санітарних норм.
Незадовільний через недостатнє фінансування санітарно-технічний стан водопровідної мережі комунального водопроводу сел. Мізоч. Як наслідок – якість питної води за мікробіологічними показниками залишається незадовільною. В сільських централізованих водопроводах не відповідає нормі майже 25% зразків дослідженої води та до 33% колодязної.
Водозабори та мережа часто утримуються в незадовільному стані, кошти на ремонти практично не виділяються, вода в баштах та мережі не хлорується або хлорується нерегулярно, що може призвести до спалаху кишкових інфекцій, в т. ч. вірусного гепатиту А серед населення.
Особливо турбує спеціалістів СЕС стан експлуатації водопроводів в населених пунктах Миротинської сільської ради. Водозабірні споруди та мережа там розпайовані, а фактично нічиї, обслуговуються невідомо ким. Посадові особи місцевої ради не приділяють цьому належної уваги, порушуючи вимоги чинного законодавства України.
Незадовільно виконуються приписи та пропозиції СЕС по хлоруванню води в колодязях громадського та індивідуального призначення, а якість води суттєво не покращується.
Забруднення грунтів стічними водами, побутовими відходами, низька санітарна культура населення, постійні порушення санітарних правил на об’єктах торгівлі, ресторанного господарства, ринках можуть призвести до збільшення випадків гострих кишкових захворювань, в т. ч. сальмонельозу, а також до групових захворювань та епідемічних спалахів. Всі ці питання перебувають під постійним контролем фахівців райСЕС.
Серед населення почастішали випадки відмов від усіх щеплень. Люди панічно бояться ускладнень, смерті, алергії. Насправді ж вакцинація вважається найефективнішим засобом ліквідації хвороб на земній кулі. Тривале застосування її дало змогу уникнути масових захворювань, реєструють поодинокі випадки кору, дифтерії, правцю, кашлюка. Завдяки вакцинації ліквідовано такі страшні хвороби, як поліомієліт, натуральна віспа.
В нашому районі більше десяти років не зафіксовано жодного випадку сильної алергічної реакції після щеплень. А кількість місцевих (набряки в місці введення вакцини, підвищення температури до 38-38,5 градусів тощо) не перевищує середньодержавних показників і дорівнює, в середньому, 0,9 - 1,4% до всіх проведених профщеплень.
Спеціалісти епідвідділу по кожному випадку алергічної реакції протягом 24 годин проводять розслідування обставин виникнення її, вживають відповідних заходів. Контролюється проведення медичного огляду та допущення до щеплення дитини чи дорослого. Для медпрацівників, які проводять щеплення, декілька разів на рік організовуються семінари, вони здають залік, після чого отримують сертифікат на право проводити щеплення.
РайСЕС веде суворий контроль за правильним транспортуванням, зберіганням та використанням вакцин. В нашому районі не було випадків використання несертифікованих вакцин.
Кожен громадянин України повинен усвідомлювати своє значення в формуванні колективного імунітету та дотримуватись законів своєї держави.
Спеціалісти райСЕС здійснюють державний санітарний нагляд за дотриманням господарюючими об’єктами санітарного законодавства. За пропозицією санепідемстанції, відбулося 6 засідань постійної комісії з питань ТЕБ та НС райдержадміністрації щодо профілактики інфекційних захворювань. В серпні проведено семінар-нараду з керівниками м’ясопереробних підприємств, ринків, підприємств торгівлі та ресторанного господарства, підприємств харчової промисловості з профілактики сальмонельозних та гострих кишкових інфекцій. Щорічно з працівниками цих об’єктів проводиться навчання щодо дотримання санітарно-гігієнічних вимог. Як результат – за останні 5 років групових гострих кишкових захворювань, масових харчових отруєнь в районі не зареєстровано.
За невиконання заходів з профілактики таких захворювань спеціалістами райСЕС накладено в
ц. р. 130 штрафів, винесено 67 постанов про тимчасове призупинення експлуатації об’єктів для усунення недоліків, вилучено недоброякісну продукцію на 18 об’єктах, застосовано 9 фінансових санкцій, було тимчасово відсторонено від роботи 456 осіб.
Варто відзначити і таке: 17 березня ц. р. в Кримінальний кодекс України до статті 325 внесені зміни. Зокрема, передбачено, що “Порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, - карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років. Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років”.
Тож, перш ніж пропонувати недоброякісні продукти, недбало приготовлені страви, власникам, керівникам харчових об’єктів, громадянам слід подумати, якою може бути ціна халатного ставлення до клієнтів або запрошених гостей на масові святкування.
Василь ЛИТВИН,
головний державний санітарний
лікар району.
Микола МАТЛУШИНСЬКИЙ,
лікар-епідеміолог.

Comments are now closed for this entry