Гостра хірургічна патологія - це захворювання, яке має раптовий початок, швидкий розвиток і катастрофічні наслідки для паці-єнта, якщо вчасно не звернутися до лікаря-хірурга, особливо, коли мова йде про дітей. Найпоширенішою хворобою дитячого віку, яка потребує невідкладної хірургічної допомоги, є гострий апендицит. Зустрічається, вже у новонароджених, але частота виникнення поступово зростає з віком і досягає максимуму у дітей 10-12 років. Хвороба характеризується різноманітним перебігом і переважанням, особливо у дітей молодшого віку, загальних неспецифічних симптомів, зокрема, підвищенням температури тіла до 38-39° С, багаторазовою блювотою, розладом функцій кишечника, в’ялістю і капризністю дитини, порушенням сну. І це часто сприймається батьками за харчове отруєння, ГРВІ чи іншу патологію. У старших дітей гострий апендицит протікає чіткіше. Він починається з поступово наростаючого болю по всьому животу, що з часом переходить в нижні відділи справа, підвищується температура тіла до 38° С, з’являються нудота, блювота, в’ялість.
Друге місце за частотою виникнення у дітей займають кили живота, що можуть мати різну локалізацію: пупок, пахові ділянки, біла лінія живота. Пупкова кила розвивається внаслідок дефекту передньої черевної стінки в ділянці пупкового кільця. Частіше буває в дівчаток. Пахова переважає у хлопчиків і виникає при незрощенні вагінального відростка очеревини після опускання яєчка в калитку (мошонку). Фактично вона є вродженою і може супроводжуватись водянкою яєчка. Основна ознака цього захворювання - ви-п’ячування передньої черевної стінки округлої чи овальної форми в ділянці пупка або в пахових ділянках, що збільшується при напруженні живота (кашель, плач тощо), а при розслабленні - зменшується в розмірах або зникає зовсім. Ця патологія небезпечна ймовірністю защемлення органу, який потрапляє в грижовий мішок (кила стає болюча, не вправляється в живіт, приєднується нудота, блювота), що може призвести до його змертвіння. І тому при підозрі на виникнення кили в дитини батьки обов’язково повинні звернутися до хірурга. Єдино радикальним методом лікування кил є оперативний.
Ще хочемо зупинитися на синдромі гострої калитки. Це стан, який виникає внаслідок травми органів калитки, перекруту яєчка чи придатка, некрозу гідатіди, орхоепідідіміта. Його ознаками є біль, набряк і почервоніння відповідної половини калитки. Тактика лікування - активно-хірургічна, бо в першу чергу при цій патології страждає яєчко, що в подальшому призводить до його атрофії.
Варто розповісти про варикоцелє. Причиною цього захворювання є порушення відтоку крові від яєчка, що веде до розширення вен сім’яного канатика і застою венозної крові в органі, його атрофії, порушення функції, а в подальшому до безпліддя. Зустрічається переважно зліва у хлопчиків старше 10 років. Частота виникнення захворювання у підлітків 10-17 років досягає до 12 %. Проявляється збільшенням лівої половини калитки через розширення вен сім’яного канатика, пе-ріодично болем. Після оперативного лікування вени спадаються і функція яєчка зберігається.
Багато питань у батьків під час профілактичних оглядів дітей виникає з приводу фімозу у хлопчиків. Це звуження отвору крайньої шкірочки, внаслідок чого головка статевого члена не оголюється. Між головкою і шкірочкою накопичується смегма, яка є добрим середовищем для розвитку мікроорганізмів. Тому у дітей, особливо при поганому догляді за статевими органами, нерідко розвивається запалення (рецедивуючий баланопостіт), що призводить до рубцевого звуження крайньої шкірочки, виникнення грубих злук. Оголення головки в цих випадках стає неможливим, порушується сечовиділення, що веде до розвитку запальних захворювань сечового міхура і нирок. Фімоз може стати причиною парафімозу - защемлення головки статевого члена звуженим кільцем при насильному відтягуванні крайньої шкірочки за головку. Лікування оперативне.
Підсумовуючи сказане вище, наголошуємо, що гостра хірургічна патологія в дітей розвивається дуже швидко і є небезпечною для життя при пізньому зверненні до хірурга.
Володимир ОЛІЙНИК, 
дитячий хірург.
Володимир 
ПЛОЩАНСЬКИЙ, 
районний хірург.Comments are now closed for this entry