Працівники головного лікувально-профілактичного закладу району зустрічають цей ювілей з хорошими показниками в роботі. Ми не забуваємо своєї історії і досвіду старших колег, які для нас є взірцем у служінні обраній справі.
Про шлях становлення медичної галузі Здолбунівщини та основні віхи в житті колективу центральної районної лікарні читайте у матеріалі нижче.

Головний лікар Здолбунівськлої ЦРЛ І. Я. Зима, його заступники О. Я. Сумко, В. М. Мацьоха
та керівники структурних підрозділів райлікарні.

Специфіка надання медичної допомоги у Здолбунові в період до Другої світової війни була зумовлена розміщенням на території міста великого залізничного вузла і цементного заводу. Саме для обслуговування працівників цих підприємств та їх сімей наприкінці 90-х років XIX століття збудували залізничну лікарню, яка налічувала 20 ліжок, а з 1939 р. була розширена до 40 ліжок. Робітників цементного заводу обслуговував медичний пункт, а в разі необхідності їх госпіталізовували до залізничної лікарні. На той час у Здолбунові, який належав до Острозького повіту, працювало 2 приватних, 4 зубних лікарів та 7 бабок-повитух. Усі вони обслуговували заможне міське населення та багатіїв з навколишніх сіл. За часів панської Польщі мережа лікувальних закладів розвивалась мало. Медична допомога була платною. Бідні верстви населення змушені були звертатися за медичною допомогою до знахарів та бабок-шептух.


Після приєднання західних областей України до Радянського Союзу відбулися позитивні зміни в медичному обслуговуванні населення. Допомога надавалась безкоштовно і стала загальнодоступною. В Здолбунові була відкрита районна поліклініка, якою завідував лікар Віктор Олександрович Крамський, жіноча консультація. На цементному заводі діяв лікарський здоровпункт. У довоєнні роки в районі працювало 10 лікарів та 35 медичних сестер. У Здолбунові створили райздороввідділ, яким керував Іван Кирилович Кериченко, а з квітня 1940 р. - Дмитро Олександрович Бурий.
За часів німецької окупації було майже повністю зруйновано всі медичні заклади. Після визволення Здолбунова від німецько-фашистських загарбників почало поступово відбудовуватись зруйноване народне господарство, а разом з ним і лікувальні установи. З лютого 1944 р. лікарня загальною потужністю 50 ліжок почала працювати на базі кількох пристосованих приміщень, розкиданих по всьому місту. Прийом хворих вели терапевт, окуліст, гінеколог, інфекціоніст, педіатр та стоматолог. У той час закладом керував Олексій Васильович Мінервін, а поліклінікою - Юлія Микитівна Андрієвська. Пізніше лікарню очолювали Вільгельм Вільгельмович Райтер та Олексій Георгійович Сакович.

 Працівники акушерсько-гінекологічного відділення
допомогли з’явитися на світ іще одному маляті.


У березні 1945 р. у Здолбунові відкрили пологовий будинок, який очолила акушер Ольга Василівна Тітова. Тоді ж почали працювати інфекційне відділення на 10 ліжок, цілодобова станція швидкої допомоги, зубопротезна майстерня. В 1946 р. функціонувало відділення для лікування дистрофіків.
Наприкінці 1947 р. лікарню і поліклініку об'єднано в Здолбунівську районну лікарню. Станом на 1 червня 1948 року лікарня налічувала 55 ліжок, з них по 10 - терапевтичного, хірургічного та туберкульозного, по 5 - дитячого і очного, 15 - інфекційного профілів, а також пологовий будинок на 15 ліжок.
Після об'єднання у січні 1949 р. змішаної жіночо-дитячої консультації з пологовим будинком і дитячими ліжками районної лікарні головним лікарем була призначена Раїса Менделівна Шульмейстер. До складу лікарні також входили зубопротезна майстерня і станція швидкої допомоги.
З початку 1951 р. в лікарні вводиться обов'язковий онкопрофогляд амбулаторних і стаціонарних хворих та обов'язкове обстеження на сифіліс.
З серпня 1957 р. введено посаду головного лікаря Здолбунівського району, яким призначено Олега Мефодійовича Давидюка, а його заступником - Тетяну Яківну Бєлік.
На початку 1959 р. виділено у самостійні хірургічне, дитяче, інфекційне відділення та рентген-кабінет, які очолювали, відповідно, О. М. Давидюк, Г. К. Шидловська, О. Й. Цуканова, Р. М. Шульмейстер, Є. К. Горбаньова. Районна лікарня розміщувалась у 9 окремих приміщеннях, розкиданих по всьому місту. На той час в районі працювало 45 лікарів.
У 1961 р. завершилось будівництво типової районної лікарні на 200 ліжок (теперішній хірургічний корпус), яку продовжував очолювати Олег Мефодійович Давидюк. Протягом 1961-1962 рр. були збудовані шкірно-венерологічний (завідуюча Ф. С. Гур'янова) та протитуберкульозний (завідуюча Н. І. Климович) диспансери.

Під час наради у головної медсестри ЦРЛ. 


З 1963 до 1973 р. головним лікарем району була Ніна Карлівна Кальніна. У 1963 р. у селищі цементників збудовано дільничну лікарню на 25 ліжок, яку на кінець 1965 р. розширили до 100 ліжок. На її базі утворено 2 спеціалізованих відділення: очне та ЛОР. У 1971 р. здали в експлуатацію районну поліклініку на 500 відвідувань за зміну. З 1973 р. центральна районна лікарня налічувала 250 ліжок. До 1992 р. заклад очолював Анатолій Климович Ткачук. Заступниками головного лікаря працювали: Микола Михайлович Якимчук, Станіслав Петрович Берестнєв, Георгій Васильович Власюк, Леонід Олександрович Поздняков, Петро Федорович Бухало.
У 1990 році завершилось будівництво терапевтичного корпусу Здолбунівської центральної районної лікарні, що дало змогу значно розширити ліжкову мережу, покращити матеріальну базу установи і організувати відділення анестезіології та інтенсивної терапії на 6 ліжок, пульмонологічне та кардіологічне відділення. Кількість ліжок була збільшена до 450.
У серпні 1992 р. в зв'язку з виходом на пенсію заслуженого лікаря України А. К. Ткачука головним лікарем ЦРЛ було призначено Ігоря Ярославовича Добровольського, який обіймав цю посаду до 2006 року.
З другої половини 1990-х років почався інтенсивний процес реорганізації і оптимізації лікарняної мережі та впровадження денного стаціонару. Кількість ліжок в ЦРЛ було скорочено до 225.
У червні 2006 р. головним лікарем Здолбунівської центральної районної лікарні був призначений Іван Ярославович Зима, заступником головного лікаря з медичного обслуговування населення - Олег Ярославович Сумко, заступником головного лікаря з медичної частини - Василь Миколайович Мацьоха, а заступником головного лікаря з експертизи тимчасової непрацездатності - Марія Павлівна Мельник.
На сьогодні Здолбунівська ЦРЛ є самостійною, багатопрофільною лікувально-профілактичною установою, яка забезпечує кваліфіковане надання спеціалізованої медичної допомоги жителям району, здійснює контроль за діяльністю всіх його лікувально-профілактичних закладів. Нині в лікарні працюють 580 осіб, з яких 106 лікарів та 247 медичних сестер. 52 лікарів та 161 медична сестра мають вищі, а 26 лікарів та 34 медичних сестер - І кваліфікаційні категорії.
Зараз у складі Здолбунівської центральної районної лікарні функціонують такі відділення: терапевтичне (завідувач Олександра Михайлівна Кожедуб), хірургічне (завідувач Володимир Васильович Площанський), акушерсько-гінекологічне (завідувач Емілія Федорівна Дробот), відділення анестезіології та інтенсивної терапії (завідувач Петро Федорович Бухало), травматологічне (завідувач Олексій Васильович Ясен), інфекційне (лікар Людмила Миколаївна Ткачук), дитяче (лікар Галина Степанівна Власюк), неврологічне (завідувач Володимир Олегович Висоцький), приймальне (завідувач Вікторія Богданівна Шевчук), районна поліклініка (завідувач Віра Миколаївна Наумович), клінічна лабораторія (завідувач Любов Володимирівна Тимощук), відділення швидкої та невідкладної медичної допомоги (завідувач Світлана Володимирівна Грох), протитуберкульозне (завідувач Ніна Іванівна Климович), дитяча консультація (завідувач Лариса Іллівна Білецька), стоматологічна поліклініка (головний лікар Віталій Юрійович Соловйов).
Щорічно в ЦРЛ лікується понад 8 тис. хворих. Амбулаторно здійснюється понад 300 тис. відвідувань на прийомі і понад 20 тис. на дому. Проводиться майже 5 тис. операцій, приймають 500 пологів. Відділення швидкої допомоги здійснює 20 тис. виїздів на раптові захворювання, нещасні випадки та невідкладні стани. Лікарня укомплектована сучасним ультразвуковим обладнанням та ендоскопічною технікою. Вирішується питання про закупівлю лабораторного та рентгенологічного обладнання.
За основними показниками діяльності, які свідчать про ефективність роботи, Здолбунівська ЦРЛ постійно займає призові місця в області. Медичні працівники відзначені грамотами та нагородами МОЗ України, обласної і районної державних адміністрацій, обласної і районної рад, управління охорони здоров'я та міського голови.
Медики ЦРЛ активно впроваджують у практику новітні методи обстеження та лікування: використовується метод мініінвазивної холецистектомії при жовчно-кам'яній хворобі, аллопластика гриж передньої черевної стінки, імплантація штучних кришталиків ока та ін. У пологовому відділенні Здолбунівської ЦРЛ впроваджені партнерські пологи (коли батько або інший член родини присутній при народжені дитини), а палати обладнані для спільного перебування дитини з матір'ю.
Щороку у відділеннях проводяться ремонтні роботи, спрямовані на покращення умов перебування хворих в стаціонарі, впроваджуються енергозберігаючі та енергоощадні технології.
Працівники лікарні здійснюють туристичні поїздки для ознайомлення з мальовничими куточками України. Народний аматорський хор ЦРЛ постійно радує медиків своєю творчістю.
Свого часу школу Здолбунівської центральної районної лікарні пройшли відомі в Україні та за її межами медики: Микола Федорович Дрюк (доктор медичних наук, завідувач відділу мікрохірургії Київського національного інституту хірургії та трансплантології ім. акад. А. Шалімова), Леонід Лукич Сітар (доктор медичних наук, працює в Київському національному інституті серцево-судинної хірургії ім. акад. М. Амосова), Богдан Михайлович Жук (доктор медичних наук, працює в Запорізькому медичному університеті), Анатолій Васильович Процюк (доктор медичних наук, працює в Київському медичному університеті), Олег Мефодійович Давидюк (кандидат медичних наук, заступник директора Київського науково-дослідного інституту урології та нефрології), Віктор Дмитрович Лукашук (завідувач кафедри педіатрії Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика), Юрій Ярославович Серафим (кандидат медичних наук, працює у Львівському медичному університеті).
Не одне покоління жителів району з теплом і вдячністю буде згадувати особливо шанованих лікарів-ветеранів: Наталію Олексіївну Білик, Людмилу Іовну Кондрацьку, Ніну Семенівну Магдич, Ніну Карлівну Кальніну, Ніну Григорівну Миколюк, Миколу Михайловича Якимчука, Надію Іванівну Солонинко, Антона Степановича Горобюка, Миколу Панасовича Тинчука, Юрія Миколайовича Михайлова, Олексія Дем'яновича Якобюка, Ірину Йосипівну Місько, Івана Степановича Кобрина, Раїсу Григорівну Миколову, Ярославу Іванівну Войнар, Любомиру Василівну Остапчук, Антоніну Петрівну Шестопалову, Марію Сергіївну Мирошниченко, Валерію Олександрівну Лєбедєву, Квіту Василівну Герасимчук, Любов Павлівну Журавльову та інших. По сьогоднішній день в центральній районній лікарні продовжують працювати лікарі-ветерани Ніна Іванівна Климович та Іван Григорович Матиюк.
Напередодні відзначення 50-річного ювілею Здолбунівської центральної районної лікарні зичу Вам, шановні працівники та ветерани галузі, міцного здоров'я, родинного затишку, благополуччя, добра, любові та удачі.
Іван ЗИМА,
головний лікар
Здолбунівської ЦРЛ.
Фото з архіву ЦРЛ.

Comments are now closed for this entry