Аденома «жертв» не вибирає. І любителя неприборканого флірту, який щиро вірить у свою вічну молодість, і статечного сім'янина в кабінеті уролога об'єднує одне - діагноз.
Аденома простати (доброякісна гіперплазія передміхурової залози або ДГПЗ) - захворювання, що часто зустрічається у чоловіків віком за 50, причому, частота його збільшується з віком. Суть хвороби полягає в тому, що у передміхуровій залозі виникають зміни у вигляді пухлиноподібного розростання залозистої тканини навколо сечовипускного каналу. Цими змінами і зумовлені прояви хвороби - часте денне і нічне сечовипускання, в туалеті - болісне, тривале, часто з натужуванням, очікування, коли почне виділятися сеча, в'ялий її струмінь і відчуття неповного спорожнення міхура з повторними виділеннями сечі. З часом наступає період, коли хворий не може помочитися при повному сечовому міхурі або сеча виділяється мимоволі краплями. Хворий страждає від болісних позивів, що виснажують.
Раніше ця недуга вважалася проблемою виключно немолодих чоловіків, але сьогодні вона не рідкість і у 40-річних. Тому 2-3 - разові нічні походи в туалет мають насторожити навіть тих, хто вважає себе абсолютно здоровим.
Обов'язковими методами дослідження при ДГПЗ є вивчення скарг хворого з використанням системи оцінки симптомів, анамнезу, фізикальне обстеження, ректальне пальцеве обстеження, оцінка функціонального стану нирок, загальний аналіз сечі, визначення простатоспецифічного антигену (ПСА), ультразвукове визначення розмірів, об'єму простати, кількості залишкової сечі. Аденому простати найчастіше запідозрюють при наявності характерних скарг та підтверджують шляхом ректального пальцевого обстеження, при якому через передню стінку прямої кишки визначають округле, симетричне, безболісне утворення рівномірної, щільно-еластичної консистенції з гладкою поверхнею. Це дослідження дозволяє оцінити розміри, консистенцію та конфігурацію передміхурової залози.
Проблема лікування хворих з аденомою простати актуальна і в наш час. Слід сказати, що єдиний метод, який дає можливість вилікуватися, - це оперативне втручання - видалення пухлини. Хоча не всі пацієнти є кандидатами для хірургічного лікування у звя'зку із супутньою патологією, яка часто зустрічається у літніх людей. Більшість пацієнтів надають перевагу медикаментозному лікуванню, але варто знати, що при цьому знімається лише симптоматика, тобто прояви хвороби, сама ж аденома не зникає.
Вчасне, при появі характерних скарг та проявів хвороби, звернення до уролога дасть змогу встановити точний діагноз, попередити розвиток раку простати та шляхом лікування вплинути на перебіг захворювання і якість чоловічого життя.
Олександр КРУПЕЦЬКИЙ,
лікар-уролог
Здолбунівської ЦРЛ.

Comments are now closed for this entry