За ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я щороку 12 березня світова громадськість відзначає Всесвітній день боротьби з глаукомою. Впродовж останнього десятиліття спостерігається значне зростання захворюваності на глаукому. За даними ВООЗ, нині у світі від цієї недуги страждають більше 60 млн. хворих.
Глаукома - хронічне захворювання очей, при якому підвищується внутрішньоочний тиск, вражається зоровий нерв і погіршується зір. Нормальний внутрішньоочний тиск - це рівновага між кількістю рідини, яка виробляється в оці, і тією, яка відтікає з ока. При глаукомі відтік порушений, надлишок рідини лишається в оці і тиск підвищується.
На глаукому люди хворіють переважно після 40 років, але недуга може розвинутись і у молодому віці, і навіть у немовлят. Зазвичай причиною глаукоми є судинні захворювання (гіпертонія, гіпотонія, атеросклероз, цукровий діабет). Певну роль відіграє спадковий чинник. Таким людям потрібно уважно слідкувати за станом здоров’я органів зору, не перевантажувати їх, регулярно відвідувати офтальмолога і перевіряти рівень внутрішньоочного тиску. Адже чим останній вищий, тим більше страждає зоровий нерв. Поступово настає його атрофія, він гине і врачається зір. Сліпота через глаукому має незворотній характер. Крім того, око, що вже не розрізняє світла, може спричиняти різкий біль, і тоді не лишається нічого іншого, як його видалити.
Розрізняють кілька форм захворювання. Найчастіше спостерігається відкритокутова глаукома, що розвивається поступово, непомітно для хворого. Буває, що людина не має жодних скарг і лише випадково помічає, що на одне око вже нічого не бачить. Підступність цієї форми хвороби у тому, що розвивається вона у людей віком 40-50 років і погіршення зору хворі вважають природним, спричиненим віковими змінами.
Закритокутова глаукома зустрічається рідше. Проявляється гострим нападом різкого болю в оці. Він може віддавати в ділянку вуха, серця, щелепи. Крім того, виникає нудота і блювання, які помилково розцінюють як прояв кишково-шлункового розладу. В результаті хворі не звертається до окуліста, і втрачають час, потрібний для надання невідкладної офтальмологічної допомоги.
Під час гострого нападу глаукоми спостерігаються характерні ознаки: зниження зору, туман перед очима і «веселкові кола» навколо яскравого світла, що не зникають навіть після протирання очей. Якщо протягом 48 годин напад не ліквідувати, настає різке зниження зору і навіть повна сліпота.
Повністю вилікувати глаукому практично неможливо. Але при вчасно початому і систематичному лікуванні прогресування хвороби можна призупинити. Існують такі методи лікування глаукоми: медикаментозний, лазерний і хірургічний. Якщо нормалізації внутрішньоочного тиску і стабілізації зорових функцій не вдається досягти за допомогою постійного закапування спеціальних очних крапель, хворому рекомендують хірургічне втручання. Операції при глаукомі проводяться швидко і безболісно.
Глаукома займає друге місце серед причин невиліковної сліпоти. Огляд офтальмолога і вимірювання внутрішньоочного тиску не рідше, ніж раз на рік дасть змогу своєчасно виявити і ефективно лікувати хворобу.
Віталій ПІЩУК, 
лікар-офтальмолог
Здолбунівської ЦРЛ.

Comments are now closed for this entry