О. І. КОРЛИХАНОВ.

Підсумки нещодавнього візиту на ХАЕС Міністра палива та енергетики України Юрія Бойка, основні положення новоукладеної українсько-російської угоди про співробітництво в будівництві енергоблоків № 3 і № 4 станції, а також стан речей на її діючих енергоблоках, зокрема щойно розпочатий планово-попереджувальний ремонт другого, стали основними темами зустрічі провідних фахівців атомної електростанції з працівниками ЗМІ, що відбулась 17 червня.
Крім того, атомникам довелось відповісти на чимало “кусливих” запитань журналістів.

 

Підгрунтя для реальних ділових зустрічей і контретних справ
Як відомо, 9 червня цього року між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації було підписано угоду про співробітництво в будівництві енергоблоків № 3 і № 4 ХАЕС. Згідно з цим документом воно здійснюватиметься в проектуванні, будівництві та введенні в експлуатацію названих енергоблоків. Функції підрядника будівництва покладено на ЗАТ “Атомстройекспорт”, замовника - на ДП НАЕК “Енергоатом”. Координацію співробітництва здійснюватимуть компетентні органи - Мінпаливенерго України та ДК “Росатом”. Також Угодою передбачено, що російська сторона забезпечить фінансування в обсязі, необхідному для проектування, будівництва та введення в експлуатацію блоків № 3 і № 4, в тому числі для оплати товарів, робіт і послуг, що поставляються з РФ в Україну або закуповуються в Україні, за умови часткового співфінансування українською стороною. Обумовлено в Угоді й те, що на збудованих у відповідності до неї енергоблоках впродовж усього періоду їх експлуатації використовуватиметься ядерне паливо у вигляді тепловиділяючих збірок, виготовлених тільки за російськими технологіями.

З журналістами спілкується М. М. КОВАЛЬЧУК.

На думку заступника головного інженера з нових блоків ВП “ХАЕС” Олександра Івановича Корлиханова, Угода є підгрунтям для подальших конкретних справ, першочерговою з яких буде заключення комерційного контракту між ДП НАЕК і ЗАТ “Атомстройекспорт”. Саме він чітко визначить всі умови взаємовідносин замовника і підрядника будівництва, його вартість. Після підписання контракту почнуть надходити кошти. Російською стороною фактично здійснюватиметься фінансове кредитування будівництва нових блоків ХАЕС. Планується, що РФ виділить на це близько 5 мільярдів доларів на досить пільгових умовах, адже старт поверненню кредиту буде дано лише з моменту початку експлуатації блоків і час повернення складатиме 15 років. Кредитні відсотки, за попередніми домовленостями, складатимуть не більше 15. За словами О. І. Корлиханова, навряд чи хоч один вітчизняний банк запропонував би подібні умови.

В режимі запитання-відповідь
Саме так продовжилась зустріч. Питання, адресовані журналістами О. І. Корлиханову та начальнику відділу супроводу нових блоків ВП “ХАЕС” Михайлу Геннадійовичу Самосєю, стосувались різних аспектів діяльності ХАЕС. Газетярів, радійників та телевізійників цікавили терміни завершення будівництва нових блоків; чи не обмежить фінансуюча сторона право замовника зведення
Х/3 і Х/4 на обрання постачальників необхідного для цього обладнання; ситуація з виконанням ремонтно-відновлювальних робіт; що від зведення нових блоків отримають жителі 30-кілометрової зони станції та ін.
Як повідомили фахівці, терміни завершення будівництва третього і четвертого енергоблоків остаточно будуть визначені після заключення основного контракту замовника і підрядника. А от темпи ремонтно-відновлювальних робіт через недофінансування не такі, як намічалось, - торік їх було виконано на 70% від плану, цього теж не все гладко, хоча ДП НАЕК докладає всіх зусиль, аби це подолати.
Постачальників (виробників) обладнання, необхідного для нових блоків, визначатиме українська сторона з максимальним дотриманням вигідних для себе умов закупки.
Перевиробництва електроенергії після зведення Х/3 і
Х/4 гарантовано не виникне, оскільки в центральній і східній частинах країни вже нині є її дефіцит, запевнили М. Г Самосєй та О. І. Корлиханов. Крім того, можливе заключення домовленостей на поставку електроенергії в інші країни. Інша річ, що електромережі наші давно потребують серйозної модернізації.
“Соціальна сфера зони спостереження може отримати до 10% кошторисної вартості будівництва нових блоків”, - такою була відповідь на питання, що сьогодні чи не найбільше цікавить мешканців прилеглих до станції територій.

На Х/2 черговий ППР
І триватиме він 72 доби. В ході планово-попереджувального ремонту на енергоблоці № 2 буде здійснено капітальний ремонт реакторної установки з проведенням контролю зовнішньої частини корпуса, модернізацію перевантажувальної машини (пристрою, який дозволяє в напівавтоматичному режимі вивантажувати ядерне паливо, робити перестановки ТВЗА в реакторі і завантажувати свіже паливо), ремонт турбіни, каналів системи безпеки, арматур реакторного і турбінного відділень, турбогенератора, робити з продовження ресурсу обладнання, заходи з підвищення безпеки.
В день приїзду журналістів на ХАЕС тривала третя доба після зупинки блоку, підготовчі заходи до ремонту (розхолодження) турбіни і систем, які її обслуговують. Тому в машзалі № 2 електростанції, де працівників ЗМІ зустрічав начальник енергоремонтного підрозділу ХАЕС Михайло Миколайович Ковальчук, було спекотно і шумно.
- Цього разу для виконання ППР буде задіяно майже 2000 людей — працівники станції і підрядних організацій. Основний обсяг робіт під час кампанії (80%) ХАЕС здійснить власними силами, - зазначив фахівець.
До початку планово-попереджувального ремонту станцією було проведено чимало підготовчої роботи — заключено договори з підрядниками, затверджено його план і графік виконання, інші необхідні документи. Подбали атомники і про забезпечення виконавців ремонту інструментами та оснасткою. Про це йшлося у виступі заступника головного інженера ВП “ХАЕС” з ремонту Валерія Вікторовича Лисенка.

“Сама по собі радіація не страшна, але не варто
ставитись до неї бездумно”
У цьому твердо переконаний М. М. Ковальчук. Після закінчення Московської “Бауманки” вже 18 років він працює на станції. До посади начальника енергоремонтного підрозділу ВП “ХАЕС”, яку обіймає з 2004 року, був інженером-конструктором конструкторського відділу ХАЕС, ведучим інженером-конструктором, начальником дільниці з перевантаження палива і ремонту реактора, заступником начальника цеху централізованого ремонту по реакторному відділенню. Тож справою володіє досконально і любить її.
Михайло Миколайович чотири роки відпрацював безпосередньо там, де проводяться дії з радіаційно-небезпечними предметами. Як практик, запевняє, що коли не нехтувати засобами індивідуального протирадіаційного захисту, то вплив навіть такої роботи на здоров’я людей мінімальний, тим паче не варто людям боятися АЕС, що діє у звичному режимі.
Нині М. М. Ковальчук також очолює спортивний клуб “Пульсар”, давно займається єдиноборствами. Ще минулого року брав участь у змаганнях ветеранів з цього виду спорту. А ще він – щасливий батько чотирьох дітей, які його радість і надія.
Ольга ЯКУБЧИК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry